• 19. Dzień Papieski - „ WSTAŃCIE, CHODŹMY”!
     • 19. Dzień Papieski - „ WSTAŃCIE, CHODŹMY”!

       Dzień Papieski obchodzony jest nie tylko w Polsce, ale i w środowiskach polonijnych na całym świecie. 

      Przypada zawsze w niedzielę poprzedzającą rocznicę wyboru kardynała KAROLA WOJTYŁY na PAPIEŻA (16. X. 1978). Koordynatorem przedsięwzięć jest FUNDACJA „DZIEŁO NOWEGO TYSIĄCLECIA”.

      W tym dniu zbierane są fundusze na dzieło stypendialne. To już dziś tysiące zdolnych, a niezbyt zamożnych ludzi, którzy skorzystali z tej opcji i nadal studiują i są najpiękniejszym żywym pomnikiem wdzięczności, jaki postawiliśmy świętemu JANOWI PAWŁOWI II.

       

      Hasło tegorocznego DNIA PAPIESKIEGO brzmi „ WSTAŃCIE , CHODŹMY” i odwołuje się do tytułu przedostatniej książki Papieża i nie traci nic na swojej aktualności, bo mówi do każdego z nas - „WSTAŃ, IDŹ” i … głoś swoim życiem to co najpiękniejsze.

      Tegoroczny Dzień Papieski wpisuje się w 40. Rocznicę I pielgrzymki Papieża Polaka do Ojczyzny, a w przyszłym roku będziemy przeżywać setną rocznicę Jego urodzin.

      W naszej szkole nie mogło zabraknąć akcentu tak ważnego dnia. Podjął się tego zespół katechetyczny, a konkretnie p. Ewa i ks. Jacek, którzy z uczniami kl. 4a przygotowali przedstawienie, przybliżające  życie i nauczanie św. Jana Pawła II, a bardziej konkretnie temat nadziei i przebaczenia. Tematyka jak najbardziej wpisuje się w cel tegorocznego świętowania, jakim jest właśnie wzmocnienie wiary i płynącej z niej nadziei. Na zakończenie przedstawienia zabrzmiała znana chyba wszystkim „Barka” oraz pieśń „Santo Subito”. Ze wzruszeniem włączyli się w śpiew wszyscy uczestnicy tego niezwykłego wydarzenia. Obie piosenki okraszone były akompaniamentem gitarowym  naszej nowej, zdolnej katechetki- p.Ewy.

      Wydarzenie miało miejsce w czwartek - 17 października na sali gimnastycznej.

      Zgromadzona na sali publiczność gromkimi oklaskami nagrodziła występujących uczniów. Słowa podziękowań skierowała też pani dyr. Hanna Ratańska-Szot, która nie omieszkała przypomnieć po raz kolejny aktualnie obowiązujące w naszej szkole przepisy dotyczące bezpieczeństwa.

      J.D.& B.M

    • Uroczystość odsłonięcia i poświęcenia pomnika Żołnierzy Batalionów Chłopskich i Ludowego Związku Kobiet
     • Uroczystość odsłonięcia i poświęcenia pomnika Żołnierzy Batalionów Chłopskich i Ludowego Związku Kobiet

      „Nie zabrakło polskiego chłopa, nie zabrakło polskiej wsi, kiedy Ojczyzna wołała o pomoc…”

      8 października 2019 roku w odsłonięciu i poświęceniu pomnika Żołnierzy Batalionów Chłopskich i Ludowego Związku Kobiet na skraju ulicy Czerniakowskiej i Polski Walczącej w Dzielnicy Mokotów  udział wzięła delegacja ze Szkoły Podstawowej Nr 109 im. Batalionów Chłopskich  w Warszawie wraz z Dyrektorem Szkoły Panią Hanną Ratańską – Szot, nauczycielami oraz uczniami z klasy 6c.

      Uczniowie reprezentowali szkołę pełniąc honorową wartę przy odsłoniętym pomniku ze sztandarem  naszej placówki.

      Podczas uroczystości głos zabrał prezes IPN Jarosław Szarek, który przypomniał o 79. rocznicy utworzenia Batalionów Chłopskich oraz nadmienił, że odsłonięcie tego pomnika jest świadectwem, symbolem walki o wolność oraz pamięcią o bohaterstwie poległych za Polskę żołnierzy. W uroczystości wzięli udział płk Zbigniew Zaborowski pseudonim „Sokół”, Zofia Kamińska, córka generała dywizji Franciszka Kamińskiego komendanta głównego Batalionów Chłopskich, sekretarz stanu z Kancelarii Prezydenta RP Wojciech Kolarski, prezes PSL Władysław Kosiniak – Kamysz, przedstawiciele weteranów walk o wolność i niepodległość oraz przedstawiciele władz samorządowych.

      Szef Urzędu do Spraw Kombatantów Jan Józef Kasprzyk podkreślił historię walk Batalionów Chłopskich i nadmienił, że święto Batalionów Chłopskich jest obchodzone każdego roku 8 października w rocznicę dnia, kiedy w 1940 roku na komendanta został zaprzysiężony Franciszek Kamiński ps. Zenon Trawiński.

                  Uroczystość zakończyła się Apelem Pamięci oraz złożeniem kwiatów przed odsłoniętym pomnikiem przez przedstawicieli władz z Kancelarii Prezydenta, władz samorządowych, weteranów oraz przez Panią Dyrektor Hannę Ratańską – Szot wraz z delegacją uczniów z klasy 6 c, oddaniem salw honorowych przez żołnierzy wojsk z Garnizonu Warszawskiego na cześć i chwałę poległych Żołnierzy Batalionów Chłopskich.

      K.Janicka

      Foto H.Ratańska-Szot

    • JESIENNA ZBIÓRKA MAKULATURY 21-25.10.2019
     • JESIENNA ZBIÓRKA MAKULATURY 21-25.10.2019

      POSPRZĄTAJ  JESIENIĄ

      od 21.10.2019 r. (poniedziałek) do 25.10.2019 r. (piątek)

      jest organizowana

      JESIENNA ZBIÓRKA MAKULATURY              

      Zachęcamy wszystkich uczniów, nauczycieli i rodziców do wzięcia udziału w tej akcji.

      1. Makulatura powinna być dobrze zapakowana,   aby się nie rozsypywała.         

            2. Makulaturę należy składać w wyznaczonym miejscu  na placu szkolnym.         

                                         

      Kierownik świetlicy - Monika Zimny

      i

       zespół nauczycieli świetlicy

      pobierz_plakat_jesienna_zbiórka_makulatury_21-25.10.2019.doc

    • Dni wolne od zajęć dydaktyczno-wychowawczych w roku szk. 2019/2020
     • Dni wolne od zajęć dydaktyczno-wychowawczych w roku szk. 2019/2020

      14.10.2019 r  – Dzień Edukacji Narodowej

      podst. prawna: Ustawa z 26 stycznia 1982r Karty Nauczyciela art. 74,  

      (tekst jednolity DZ.U. z 2018r poz. 967 ze zm).

      W tym dniu odbywają się zajęcia opiekuńcze w godzinach pracy świetlicy 07.00-17.30, nie będzie też obiadów dla dzieci z kl.1-8 (oprócz  dzieci z oddziałów przedszkolnych, których rodzice dokonali opłaty za posiłki za ten dzień).

       

      Pozostałe dodatkowe dni wolne od zajęć dydaktyczno-wychowawczych (podst. prawna: Dz.U. z 2017 poz. 1603) to : 

      2 stycznia 2020 r. (czwartek), 

      3 stycznia 2020 r. (piątek),

      12 czerwca 2020 r. (piątek)                     

      21, 22, 23 kwietnia 2020 r. (wtorek, środa, czwartek) - egzamin klas 8

       

       

       

       

       

    • PRZEDSZKOLAKI w szkolnej bibliotece
     • PRZEDSZKOLAKI w szkolnej bibliotece

      11 października 2019 r.  gościły w szkolnej bibliotece dzieci z oddziału przedszkolnego i nietypowy teatr. A mianowicie- japoński Teatrzyk Kamishibai. Kamishibai - to tradycyjna japońska sztuka opowiadania historii za pomocą obrazków - ilustracji wykonanych na kartonowych planszach  wsuwanych do małego drewnianego parawanu nazywanego butai.  

      Przez krótką chwilę zwiedzały biblioteczne pomieszczenia, czytelnię, magazyn książek, ale  najważniejszą atrakcję stanowiła oczywiście drewniana skrzyneczka. Historyjka o Leosiu i jego piesku pt. "Szukając Marudka" autorstwa Kumiko Yamamoto, którą przedstawiła pani Ela - bibliotekarka. Ta forma czytania bardzo się dzieciom spodobała, wywołała wiele emocji, zadumy a czasem i uśmiechu. Dzieci z zainteresowaniem słuchały i śledziły towarzyszące tekstowi ilustracje.  Na spotkaniu nie mogło zabraknąć naszej bibliotecznej maskotki -JAMNICZKI-CZYTELNICZKI .

    • Żywa lekcja historii
     • Żywa lekcja historii

        ,,Być zwyciężonym i nie ulec to zwycięstwo, zwyciężyć i spocząć na laurach to porażka.

              Kto chce ten może, kto chce, ten zwycięża, byle chcenie nie było kaprysem lub bez mocy''.

                                          Józef Piłsudski

        W listopadzie 1918 roku, po 123 latach nieobecności na mapach politycznych Europy, Polska odzyskała niepodległość. Stało się to głównie dzięki wytrwałości i ofiarności aktywnej części polskiego społeczeństwa, które w czasie niewoli przekazywało nowym generacjom młodych Polaków przywiązanie do języka i kultury narodowej.

        Tematyka polskiej Drogi Ku Niepodległości została przybliżona uczniom naszej szkoły podczas spotkania z Żywą lekcją historii:,, NIEPODLEGŁA, OJCOWIE NIEPODLEGŁEJ''.

        Uczniowie z wielkim zaangażowaniem uczestniczyli w lekcji  wychowania patriotycznego.

                                             Katarzyna Strzelczyk-nauczyciel historii

    • Bezpłatna infolinia dla dzieci, młodzieży, rodziców i pedagogów
     • Bezpłatna infolinia dla dzieci, młodzieży, rodziców i pedagogów

      800 080 222– rusza całodobowa bezpłatna infoliniadla dzieci, młodzieży, rodziców i pedagogów

      Już od 1 października 2019 r. działa nowa całodobowa, bezpłatna, ogólnopolska infolinia dla dzieci, młodzieży i ich opiekunów. Pod numerem telefonu 800 080 222 dzieci, młodzież, ale także rodzice, nauczyciele i pedagodzy będą mogli uzyskać profesjonalną pomoc doświadczonych psychologów, pedagogów i prawników.

      Pod bezpłatny numer telefonu będzie mogła zadzwonić każda młoda osoba mająca problemyw domu, w szkole czy też w relacjach rówieśniczych. Jak pokazują statystyki młodzi ludzie coraz częściej zapadają na depresje i nerwice. Wielu z nich pada ofiarą przemocy i agresji – słowneji fizycznej ze strony rówieśników i dorosłych, są coraz bardziej samotni, często nie mają z kim porozmawiać o swoich problemach. Dzięki nowej infolinii będą mogli skontaktować sięze specjalistami z Fundacji 24 godziny na dobę i otrzymać fachowe wsparciew najtrudniejszych sytuacjach.

      W ramach działań infolinii pracownicy Fundacji świadczą również wsparcie osobom dorosłym, opiekunom i nauczycielom, którzy mają problemy z dorastającymi dziećmi.

      Wszystkie działania są realizowane bezpłatnie i anonimowo. Specjaliści Fundacji ITAKA to doświadczeni psychologowie, pedagodzy i prawnicy, którzy udzielają porad zarówno przez telefon, czat jak i e-mail. Pełen wykaz dyżurów można znaleźć na oficjalnej stronie projektu: www.liniadzieciom.pl

    • DZIEŃ ŻOŁNIERZY BATALIONÓW CHŁOPSKICH
     • DZIEŃ ŻOŁNIERZY BATALIONÓW CHŁOPSKICH

      8 października 1940 r. Centralne Kierownictwo Konspiracyjnego Ruchu Ludowego "Roch" zaakceptowało propozycję przekształcenia działającej na wsi Straży Chłopskiej w organizację zbrojną o nazwie "Bataliony Chłopskie". Na cywilnego zwierzchnika BCh powołano Józefa Niećkę, zaś na Komendanta Głównego nowej formacji - por. Franciszka Kamińskiego. Dzień 8 października obchodzony jest przez b. żołnierzy Batalionów Chłopskich oraz członkinie Ludowego Związku Kobiet jako święto Żołnierzy BCh.

      Październikowa decyzja kierownictwa Polskiego Ruchu Ludowego miała wielkie znaczenie nie tylko dla bieżącej walki z hitlerowskim najazdem, ale także społeczno-polityczne, wskazując, że polska wieś razem z całym narodem stanęła do walki o wolność i niepodległość Ojczyzny.

      Żołnierzy - ochotników do Batalionów dostarczały przedwojenne organizacje m.in. Związek Młodzieży Wiejskiej "Wici", Związek Młodzieży "Siew". Ale nie tylko - np. dowódca jednej z jednostek BCh w sandomierskiem, obecnie prezes ZG ZKRPiBWP, płk inż. Henryk Strzelecki, związany był ze Związkiem Przysposobienia Wojskowego "Strzelec".

      Bataliony Chłopskie należały do najszybciej rozwijającej się i najaktywniejszej organizacji zbrojnej lat okupacji. W końcowym okresie II wojny światowej liczyły około 160 tys. żołnierzy oraz 20 tys. ochotniczek w Ludowym Związku Kobiet. Stoczyły setki bitew i potyczek z wojskami niemieckimi, inspirując m.in. powstanie zamojskie, w obronie wysiedlonej i mordowanej ludności polskiej.

      Do najgłośniejszych osiągnięć organizacji należało dostarczenie materiałów wywiadowczych o próbach z niemieckimi rakietami V-1 i V-2, choć na co dzień oddziały głównie przejawiały aktywność przy niszczeniu trakcji kolejowej i łączności, odbijaniu więźniów z aresztów Gestapo i obronie mieszkańców wsi przed pacyfikacjami.

      To Bataliony Chłopskie udaremniły realizację niemieckich planów wysiedlenia i eksterminacji ludności polskiej na Zamojszczyźnie, które były częścią zbrodniczego Generalplan Ost. Bataliony Chłopskie podjęły wówczas walkę zbrojną z Niemcami, która przekształciła się w „Powstanie Zamojskie”.

    • MISTRZOSTWA W TABLICZCE MNOŻENIA
     • MISTRZOSTWA W TABLICZCE MNOŻENIA

      W piątek 4 października 2019r. w naszej szkole odbyły się MISTRZOSTWA KLAS CZWARTYCH, PIĄTYCH I SZÓSTYCH W TABLICZCE MNOŻENIA.

      Zmagania poszczególnych klas odbyły się na sali gimnastycznej. Każda klasa wystawiła 8 – osobowe  drużyny, które rywalizowały w grze „Olimpijczycy”. Uczniowie musieli wykazać się znakomitą znajomością tabliczki mnożenia oraz doskonałą sprawnością ruchową. Była świetna zabawa, a uczniowie spisali się na medal.

      MISTRZAMI TABLICZKI MNOŻENIA zostały klasy: 6A, 5D i 4C.  Zwycięzcy otrzymali puchary i medale.

      W zawodach wykorzystane zostały Karty Grabowskiego, zakupione w ubiegłym roku z funduszy otrzymanych w ramach projektu mPotęga, natomiast nagrody sfinansowała Rada Rodziców.

      ZWYCIĘZCOM GRATULUJEMY !!!

       

      Joanna Lewicka

    • Strefa CISZY!
     • Strefa CISZY!

      W naszej szkole  mała  sala gimnastyczna w czasie długich  przerw będzie  STREFĄ CISZY. Zapraszamy do niej  uczniów, którzy chcą spędzać przerwę w ciszy i spokoju, wykonując czynności, które nie powodują hałasu. Uczniowie przebywający w strefie ciszy są zobowiązani do bezwzględnego przestrzegania  postanowień regulaminu.

       

      REGULAMIN

      1.Strefa ciszy znajduje się w małej sali gimnastycznej i przeznaczona jest dla uczniów, którzy chcą spędzać przerwę w ciszy i spokoju, wykonując czynności, które nie powodują hałasu (czytanie, rysowanie, pisanie …)

      2.Strefa ciszy jest otwarta  w czasie wszystkich trzech długich przerw dla uczniów klas IV –VIII.                                                                   

      3. W strefie ciszy nie wolno:

      • rozmawiać,
      • biegać,
      • korzystać z urządzeń elektronicznych,
      • korzystać z urządzeń sportowych,
      • wykonywać jakichkolwiek czynności powodujących hałas,
      • jeść,
      • śmiecić

      4. Uczniowie wchodzący lub wychodzący ze strefy ciszy starają się robić to po cichu, tak aby nie przeszkadzać innym.

      5. Przed wyjściem ze strefy ciszy należy sprawdzić, czy pozostawiamy po sobie porządek.

      6.Uczniowie są zobowiązani do bezwzględnego przestrzegania postanowień regulaminu i posłuszeństwa wobec nauczyciela dyżurującego.

      7.Naruszenie regulaminu powoduje wyproszenie ucznia ze strefy ciszy i wyciągnięcie konsekwencji według szkolnego systemu oceniania.

       

      WARSZAWA, 3.10.2019r.

    • Wielkie Święto Programowania!
     • Wielkie Święto Programowania!

      Szanowni Państwo!

      Już 5 października rozpoczyna się Europejski Tydzień Kodowania 2019! Aby uczcić to wyjątkowe wydarzenie, Ministerstwo Cyfryzacji wspólnie z Centrum Projektów Polska Cyfrowa i NASK, organizuje niezwykłą imprezę - Wielkie Święto Programowania!

      Serdecznie zapraszamy całą społeczność - Dyrekcję, nauczycieli, rodziców oraz przede wszystkim uczniów do udziału w tym wydarzeniu!

      Spotykamy się w sobotę (5 października) w Smart Kids Planet - Centrum Mądrej Zabawy na Stadionie PGE Narodowy w Warszawie (wejście od strony Recepcji). Będziemy na Was czekać od godz. 9.00 do godz. 16.00. Wejście na Wielkie Święto Programowania jest darmowe.

      Specjalnie dla najmłodszych przygotowaliśmy moc technologicznych atrakcji - roboty i strefy warsztatowe pełne zadań związanych z programowaniem oraz niezwykłe nagrody dla tych, którzy przejdą wszystkie przygotowane przez nas wyzwania!

      Opiekunowie oraz rodzice w tym czasie będą mogli porozmawiać z ekspertami NASK o tym jak mądrze towarzyszyć dziecku w sieci.
      W załączeniu znajdą Państwo pełne zaproszenie na naszą imprezę.
      Po więcej informacji o CodeWeek2019 zapraszamy na stronę koduj.gov.pl.
      Dołączcie też do naszego wydarzenia na FB i zaproście swoich znajomych, rodzinę i sąsiadów:

        

      https://www.facebook.com/events/401336604121224/

      Spotkajmy się na Wielkim Święcie Programowania!

     • II miejsce w Ogólnopolskim konkursie plastycznym "Jestem EKO"

      Miło nam poinformować, że klasa 6e zajęła II miejsce

      w Ogólnopolskim konkursie plastycznym

      "Jestem EKO"

      Autorem pracy jest uczennica Pola Maciejewska,

      a nagrodą za wygraną w konkursie jest dofinansowanie kosztów wycieczki do Zakopanego

      w wysokość 40% dla całej klasy 6e.

      Serdecznie gratulujemy wygranej.

      Aleksandra Floriańska - szkolny koordynator konkursu.

       

    • Wybory do SAMORZĄDU UCZNIOWSKIEGO
     • Wybory do SAMORZĄDU UCZNIOWSKIEGO

      12 września odbyły się w naszej szkole wybory przedstawicieli Samorządu Uczniowskiego. Opiekunami Samorządu Uczniowskiego są w tym roku p. Paulina Dolina i p. Agata Cygan.

      RADA SAMORZĄDU UCZNIOWSKIEGO 2019/2020

      PRZEWODNICZĄCA  - Hanna Bryl kl. 8a 

      ZASTĘPCA PRZEWODNICZĄCEJ      - Martyna Karczewska kl. 7d

      SEKRETARZ - Aleksandra Pławecka kl. 8c

    • ,,DUCHEM SPARTANIE w 80 rocznicę wybuchu II wojny światowej oraz polskiej wojny obronnej 1939 r.
     • ,,DUCHEM SPARTANIE w 80 rocznicę wybuchu II wojny światowej oraz polskiej wojny obronnej 1939 r.

      ,,Gdy wojny zapalił się lont

      I pożar wybuchł na granicy,

      Poszliśmy wszyscy- tam na front,

       Z całego kraju, stąd i stąd,

      Bronić ojczyzny i stolicy.''

                                                                        ppor. Henryk Rostworowski

               80 rocznica wybuchu II wojny światowej 1939-2019.

          Mija 80 lat od wybuchu II wojny światowej, najstraszliwszej, najokrutniejszej i najbardziej niszczycielskiej ze wszystkich wojen, jakich do chwili obecnej zaznała ludzkość. 

      Szkoła Podstawowa nr 341 im. Twórców Literatury Dziecięcej w Warszawie zaprosiła uczniów warszawskich szkół do udziału w konkursie:

             DUCHEM SPARTANIE-w 80 rocznicę wybuchu II WOJNY ŚWIATOWEJ oraz polskiej wojny obronnej 1939 r.

            Konkurs został zorganizowany w kategoriach: plastycznej, literackiej i fotograficznej.

           Chętni uczniowie naszej szkoły SP 109 im. Batalionów Chłopskich z wielką pasją i zaangażowaniem przystąpili do konkursu i zostali w nim wyróżnieni:

      - II miejsce w kategorii klas VII- VIII Zofia Balukiewicz  kl VIII c-praca poetycka wiersz: ,,Apel dzieci o Pokój''

      -II miejsce w kategorii klas IV-VI Kinga Bazan kl VI c- praca poetycka wiersz: ,,Symbol Pokoju"

      -wyróżnienie w kategorii klas IV-VI Zuzanna Figura kl VI e- praca poetycka wiersz:,, Sztandar Pokoju".

           Utwory poetyckie nagrodzonych uczennic zostały opublikowane w tomiku poezji wraz z pracami plastycznymi innych  nagrodzonych osób , wydanym przez SP 341-organizatora konkursu.

           Dnia 26 września nagrodzone osoby miały przyjemność uczestniczyć w uroczystości-Duchem Spartanie....   na Wojskowej Akademii Technicznej na której otrzymały dyplomy i nagrody z rąk: p. Joanny Fabisiak i Alicji Kaczorowskiej- Posłanek  na Sejm Rzeczypospolitej Polskiej, gen. broni Wojska Polskiego Jarosława Micy oraz gratulacje od obecnych na uroczystości kombatantów- świadków naszej historii tamtych dni.

                                                 Życzymy dalszych sukcesów.

                                                               Katarzyna Strzelczyk

     • „Sprzątanie świata - Polska 2019” "Nie śmiecimy - sprzątamy - zmieniamy!”

               W ostatnim tygodniu września wzięliśmy udział w ogólnopolskiej akcji „Sprzątanie świata - Polska 2019”.

      Starsze klasy ruszyły z rękawicami i workami w teren, młodsze plastycznie zajęły się problemem.

      Temat tegorocznej edycji to "Nie śmiecimy - sprzątamy - zmieniamy!”.

       Akcja jest częścią międzynarodowego ruchu na rzecz ochrony środowiska Clean up the World wywodzącego się z Australii, zapoczątkowanego w 1989 roku przez Ina Kiernana, australijskiego biznesmena i żeglarza.

      W ruchu tym uczestniczy blisko 40 mln. wolontariuszy z ponad czterdziestu krajów na całym świecie.

      W Polsce akcję w 1994 roku zainicjowała  Mira Stanisławska-Meysztowicz, założycielka Fundacji Nasza Ziemia.

      „Sprzątanie świata – Polska” to wspólna lekcja poszanowania środowiska. Jej celem jest promowanie nieśmiecenia, edukacja odpadowa oraz inicjowanie działań, dzięki którym zmniejszy się nasz negatywny wpływ na środowisko.

      Pamiętajmy! Razem możemy więcej!

       

      E.Kukawska & A. Przybylska

     • Wyniki szkolnego etapu konkursu plastycznego "Odpoczywaj na wsi"

      Dziękujemy za zainteresowanie konkursem plastycznym "Odpoczywaj na wsi".

      Miło nam poinformować, że do kolejnego etapu zakwalifikowano 6 prac.

      Gratulujemy i życzymy powodzenia w dalszym etapie konkursu.

      Kategoria I-III

      Nell Cichocka, Oskar Kwiatkowski, Patryk Filipczuk

      Kategoria IV-VIII

      Kinga Bazan, Wiktor Kociszewski, Jerzy Popiołkiewicz

       

      Aleksandra Floriańska - szkolny koordynator konkursu

       

    • Europejski Dzień Języków – świętuj razem z nami!
     • Europejski Dzień Języków – świętuj razem z nami!

      Wow! - Born to be wild - Vamos a la playa - voilà! - danke - yeah 

      Ubrania do czytania: Z okazji Dnia Języków Obcych, w CZWARTEK 26 września przychodzimy do szkoły w ubraniach z napisami w dowolnych językach obcych.(Plus - sprawdźmy, czy rozumiemy, co znaczą napisy na naszych ubraniach...) Czytaliście kiedyś... ubrania?:-)

      Do wspólnego świętowania zapraszają 

      Nauczyciele Języków Obcych

       

      https://edl.ecml.at/

       

      W ramach  obchodów  do 800 milionów Europejczyków z 47 państw, które w Radzie Europy reprezentowane są przez swoich  przedstawicieli,  kierowany jest apel o podejmowanie nauki większej liczby języków  i to niezależnie od wieku uczących się oraz formy kształcenia – szkolnej czy pozaszkolnej. Rada Europy w przekonaniu, że różnorodność językowa stanowi narzędzie, dzięki któremu możliwe jest osiągnięcie większego wzajemnego zrozumienia pomiędzy poszczególnymi kulturami, oraz  że różnorodność językowa stanowi kluczowy czynnik  bogatego dziedzictwa kulturowego naszego kontynentu, podejmuje starania mające na celu promowanie wielojęzyczności na terenie całej Europy.

      Europejski Dzień Języków obchodzony jest 26 września każdego roku od 2001 r. z inicjatywy Rady Europy i we współpracy z Komisją Europejską.

      O Językach

      Czy wiecie, że…?

      01Na świecie jest dziś między 6000 a 7000 języków; używa ich 7 miliardów ludzi, zamieszkałych na terenie 189 państw.

      02W samej Europie funkcjonuje około 225 rodzimych  języków, co stanowi mniej więcej 3% liczby wszystkich języków świata.

      03Najwięcej ze wszystkich języków świata funkcjonuje na terenie Azji i Afryki. 

      04Co najmniej połowa światowej populacji jest dwu- lub wielojęzyczna. 

      05W codziennym życiu Europejczycy coraz częściej mają do czynienia  z językami obcymi. Istnieje zatem potrzeba wzbudzenia wśród obywateli Europy większego zainteresowania językami obcymi.

      06Zakres słownictwa wielu języków obejmuje 50 000 lub więcej słów, lecz poszczególni użytkownicy  języków zazwyczaj znają i wykorzystują ledwie ułamek całkowitego zasobu słów – w codziennych rozmowach ludzie cały czas stosują te same kilkaset słów.

      07Języki pozostają ze sobą w nieustającej interakcji, wpływając na siebie wzajemnie na wiele sposobów: język angielski czerpał niegdyś liczne zapożyczenia wyrazów i sformułowania z  innych języków, dzisiaj zaś języki europejskie zapożyczają   wiele słów z języka angielskiego.

      08W pierwszym roku życia dziecko wydaje szeroką gamę dźwięków: w końcu pierwszego roku życia pojawiają się pierwsze zrozumiałe słowa;  w wieku trzech lat dziecko formułuje zdania złożone, a w wieku lat pięciu dysponuje już zasobem kilku tysięcy słów.

      09Język ojczysty to zazwyczaj język, który znamy  najlepiej i najczęściej z niego korzystamy. . Istnieją jednak osoby „doskonale dwujęzyczne”, które potrafią posługiwać się równie biegle dwoma językami.  Zazwyczaj jednak osoby dwujęzyczne nie wykazują się idealną biegłością w obu językach.

      10Wielojęzyczność niesie  liczne korzyści: ułatwia uczenie się kolejnych języków, wpływa pozytywnie na proces myślenia i sprzyja kontaktom z innymi ludźmi i kulturami.

      11Dwujęzyczność oraz wielojęzyczność niosą za sobą także pewne korzyści natury ekonomicznej: osobom mówiącym w kilku językach łatwiej jest znaleźć pracę, zaś przedsiębiorstwa wielojęzyczne są bardziej konkurencyjne  niż przedsiębiorstwa monojęzyczne.

      12Języki są ze sobą powiązane w taki sam sposób, jak powiązani są członkowie rodziny. Większość języków europejskich należy do wielkiej rodziny indoeuropejskiej.

      13Większość języków Europy podzielić można na trzy rodziny: języki germańskie, romańskie i słowiańskie.

      14Rodzina języków germańskich obejmuje między innymi języki duński, norweski, szwedzki, islandzki, niemiecki, niderlandzki, angielski i jidysz.

      15Rodzina języków romańskich obejmuje między innymi język włoski, francuski, hiszpański, portugalski i rumuński.

      16Rodzina języków słowiańskich obejmuje między innymi język rosyjski, ukraiński, białoruski, polski, czeski, słowacki, słoweński, serbski, chorwacki, macedoński i bułgarski.

      17Większość języków europejskich opiera się na alfabecie łacińskim. Niektóre języki słowiańskie opierają się na cyrylicy. Grecki, jidysz, ormiański i gruziński posiadają własny alfabet.

      18W większości krajów Europy istnieje kilka języków regionalnych czy języków mniejszości – niektóre z nich zyskały nawet status oficjalny.

      19Języki pozaeuropejskie często używane  na terytorium Europy to arabski, chiński oraz hindi; każdy z nich dysponuje własnym systemem zapisu słów.

      20Rosja (148 milionów mieszkańców) może poszczycić się największą liczbą używanych na jej terytorium języków: w zależności od zastosowanych kryteriów jest ich od 130 do 200.

      21W skutek napływu imigrantów oraz uchodźców Europa staje się coraz bardziej wielojęzyczna.  W samym tylko Londynie mówi się w  około 300 językach (arabski, turecki, kurdyjski, języki berberyjskie, hindi, pendżabski itd.).

      Skoro wiecie już tak wiele, to może warto zmierzyć się z naszym quizem językowym?

      https://edl.ecml.at/

       

       

    • Wpłaty za obiady - październik 2019
     • Wpłaty za obiady - październik 2019

       Uwaga !!! 

      Opłaty żywieniowe za październik naliczone zostały na stan z dnia 23 09  2019.

       Numer aktualnej karty obiadowej ucznia jest automatycznie numerem indentyfikacyjnym  przy wyliczonej opłacie .

       Indywidualne wyliczenie opłaty za  październik

        Kasy 1-8 .październik_kl_1_8.pdf

      Odziały Przedszkolne   _październik_0

      Należności za obiady należy wpłacać w dniach;

              24- 30 września 2019 r.

              - na konto szkoły : 54103015080000000550743078 

       Wpłaty należy dokonywać zgodnie z wyżej umieszczonym  indywidualnym wyliczeniem wysokości opłaty

      W tytule przelewu należy podać imię , nazwisko , klasę dziecka oraz miesiąc, którego dotyczy wpłata. W przypadku niepełnego abonamentu dodatkowo wybrane dni tygodnia lub dni miesiąca.

      Za datę wpłaty uważa się datę wpływu przelewu na konto szkoły.

      Kwota należności naliczana jest  za pełen miesiąc abonamentowy  (pomniejszona lub powiększona  o odliczenia, nadpłaty i niedopłaty.)            

       W przypadku niepełnego abonamentu, od podanej kwoty należy  odjąć 6 zł (klasy 1-8) lub 11zł (oddziały przedszkolne) za każdy podany  w tytule przelewu dzień niekorzystania  przez dziecko z posiłków na stołówce szkolnej w miesiącuza który dokonana będzie wpłata.  

      Od 1 października wpłaty za obiady październikowe nie będa przyjmowane.

      Nieobecność lub rezygnację z posiłku w stołówce szkolnej należy zgłaszać u intendenta lub w sekretariacie szkoły najpóźniej w pierwszym dniu nieobecności do godziny 9,00 a oddziały przedszkolne przynajmniaj         z jednodniowym wyprzedzeniem,  osobiście lub telefoniczne:

      22 277 11 28  intendent

                                                                             22 277 11 23  sekretariat

       

    • Apel pamięci za nami!
     • Apel pamięci za nami!

      W piątkowy wieczór- 20 września  na zerzeńskim  cmentarzu przy Kwaterze Żołnierzy Września odbył się symboliczny Apel , poświęcony poległym na polu walki dokładnie 80 lat temu. Było ich ponad 100 żołnierzy. W ramach wrześniowej kampanii przedzierali się spod Falenicy do Warszawy i na zawsze zostali w zerzeńskiej ziemi, gdzie stoczyli nierówną walkę z oddziałami niemieckimi. Okoliczni mieszkańcy dobrze i długo  to pamiętali, ale oni już też przeszli na tamtą stronę. Teraz do nas młodszych należy pamięć o nich i  o tym wydarzeniu. Stąd ta uroczystość.

       Wzięła w niej udział grupa osób, którzy postawili sobie za cel krzewienie tej pamięci. Cieszy wśród obecnych reprezentacja harcerzy ze szkoły 109 (Szczep 147 „Błękitni” ). To oni może poniosą tę pamięć dalej?! Oby tak się stało! Na razie zapalili znicz i złożono wiązankę biało-czerwonych kwiatów od całej społeczności tutejszej Szkoły Podstawowej nr 109 im. Batalionów Chłopskich.

      Przy zachodzącym słońcu pięknie powiewała flaga Polski, płonęły znicze i szczególnie wymownie zabrzmiał a cappella Mazurek Dąbrowskiego i to w całości!

      CHWAŁA BOHATEROM!

      B.M.

     • WRZESIEŃ 1939-2019

       Już połowa września za nami, a więc rok szkolny rozkręca się na dobre, ale wrzesień to również miesiąc pamięci o wojnie. W tym roku mija okrągła 80. rocznica od jej wybuchu.

      Na naszym terenie miały miejsce różne wojenne wydarzenia. Kilka z nich toczyło się właśnie we wrześniu. Dlatego warto i trzeba to teraz przypomnieć.

      Największe starcie zbrojne kampanii wrześniowej miało miejsce w Falenicy 19 września,  ale już dzień później 20 września 1939 r.  żołnierze 13 Dywizji Piechoty Wojska Polskiego powracający właśnie spod Falenicy usiłujący przedrzeć się do Warszawy, natknęli się na stacjonujący tu w okolicach niemiecki batalion. W wyniku stoczonej walki na pobliskich polach zginęło ponad 100 żołnierzy. Pochowano ich na miejscu śmierci, ale dzięki staraniom Tajnego Komitetu Opieki Nad Grobami Poległych udało się przenieść ich ciała do wspólnej mogiły na zerzeńskim cmentarzu. Miejscowa ludność poszła dalej w staraniach i jeszcze w czasie okupacji na miejscu zwykłej mogiły stanął okazały pomnik. Autorami projektu był Seweryn Nirnsztejn i Wiesław Chorosiewicz  Natomiast rzeźba orła wieńcząca pomnik to dzieło zerzeńskiego artysty-plastyka Wacława Piotrowskiego. Na pomniku umieszczono napis:

        ŻOŁNIERZOM POLEGŁYM W OBRONIE OJCZYZNY NA POLU CHWAŁY- RODACY- IX 1939.

      To niesamowite, że pomnik ten przetrwał niezniszczony przez całą okupację. Ta okazała kwatera przy końcu głównej alei cmentarza znana jest chyba wszystkim tu mieszkającym. Powiewa tu biało-czerwona flaga i palą się światełka nie tylko od święta. Nasza szkoła przez długie lata składała tam wieńce i zapalała znicze 1 września w dniu rozpoczęcia roku szkolnego. Po latach zrodziła się inna forma upamiętnienia tych wydarzeń- akcja „Chwała bohaterom” i odwiedzanie takich miejsc przez uczniów naszej szkoły całymi klasami w listopadzie.

      Jeszcze inną inicjatywą jest pomysł organizowania w kolejne rocznice symbolicznego APELU PAMIĘCI. I taki będzie miał miejsce właśnie niedługo – dokładnie w 80. Rocznicę tamtych wydarzeń.

      Społeczni kustosze pamięci zapraszają na te symboliczne obchody w najbliższy piątek 20 września o godz. 18.00 na zerzeński cmentarz parafialny przy ulicy Cylichowskiej.

      Tym bohaterom winni jesteśmy naszą wdzięczność i pamięć.

      Do zobaczenia

      Barbara Michałek.

     • Regulamin konkursu „Jestem EKO”

      Cel konkursu: promowanie oraz propagowanie nawyków proekologicznych. Zachęcenie dzieci i młodzieży do zainteresowania się tematyką ochrony środowiska

      Organizator konkursu: Organizatorem konkursu jest Fundacja Honor Pomagania Dzieciom.

      Zasięg konkursu: Konkurs organizowany jest na terenie całej Polski.

      Czas trwania konkursu: szkolny termin przysyłania prac konkursowych kończy się

      20 września 2019r.

      Wyniki konkursu będą ogłoszone 27 września 2019r. na stronie internetowej Fundacji (www.fundacjahpd.pl) oraz na stronie fundacji na FB.

      Zadania konkursowe: Zadaniem konkursowym jest stworzenie dowolną techniką plastyczną płaską plakatu (format A4) związanego z tematyką Jestem EKO. Każda praca musi posiadać na odwrocie informację kto jest autorem pracy z jakiej klasy oraz pełną nazwą szkoły.

      Nagrody: Nagrodą w konkursie jest dofinansowanie do programu realizowanego podczas 7 dniowego wyjazdu (6 noclegów) do Kawęczynka na Roztoczu lub Zakopanego w roku szkolnym 2019/2020 w wyznaczonym przez Fundację terminie.

      I Miejsce. 50% dofinansowania do 7-dniowego pobytu z atrakcjami dla całej klasy                     w Zakopanem lub Kawęczynku na Roztoczu.

       II Miejsce. 40% dofinansowania do 7-dniowego pobytu z atrakcjami dla całej klasy                 w Zakopanem lub Kawęczynku na Roztoczu.

       III Miejsce. 30% dofinansowania do 7-dniowego pobytu z atrakcjami dla całej klasy                  w Zakopanem lub Kawęczynku na Roztoczu.

      Dodatkowo w ramach nagrody wszystkie klasy będą miały w trakcie pobytu: - wyżywienie – śniadania, obiadokolacje; - liczne wycieczki; Nagrody przyznawane są przez Radę Fundacji Honor Pomagania Dzieciom.


      Szczegółowy regulamin dostępny na stronie https://docs.wixstatic.com/ugd/eb6675_5ee2cef979cd41b6b23330e9c744482f.pdf

      Regulamin_konkursu_Jestem_EKO_(1).pdf


    • "Warsztaty z robotyki w SP 109"
     • "Warsztaty z robotyki w SP 109"

      W 109- tej realizowany jest projekt z budżetu partycypacyjnego "Warsztaty z robotyki w SP 109" . Zajęcia służą rozwijaniu zainteresowań i potrzeb intelektualnych młodzieży i mieszkańców Warszawy.
      Realizowane są na zasadzie ogólnodostępności dla dzieci w wieku 7 - 12 lat. Nabór na kurs odbywa się za pośrednictwem Urzędu Dzielnicy Wawer m. st. Warszawy.   zapisy: robotyka109@onet.pl

    • 2 IX 2019 – 1. DZIEŃ SZKOŁY
     • 2 IX 2019 – 1. DZIEŃ SZKOŁY

        Te wakacje były wyjątkowo długie, bo poprzedni rok szkolny skończył się już w środę 19. czerwca, a nowy rozpoczął się dopiero 2 września, ale i tak minęły strasznie szybko. Końcówka wakacji była upalna, ale już sam dzień inauguracji nowego roku szkolnego przyniósł ochłodzenie, a chodzące po niebie chmurki zrobiły nam psikusa i nie pozwoliły dotrwać do końca uroczystości. Pokropieni na dobry początek szybko znaleźliśmy się w salach lekcyjnych. To była dopiero I tura, czyli klasy 0-IV. Natomiast klasy starsze – V -VIII już w zupełnie innej aurze wysłuchały wszystkich przemówień, powitań i życzeń. Wygłosiła je pani dyrektor oraz zaproszeni goście. A wśród nich przedstawiciele władz dzielnicy i Rady Rodziców. Wszyscy życzyli uczniom i nauczycielom – po prostu - dobrego roku! Szczególnie ciepłe słowa skierowano do najmłodszych- bo to ich 1. dzień w szkole, a więc początek czegoś ważnego, nowego!

      Najstarszych zaś motywowano do wytężonej pracy, bo to ich ostatni rok w tej szkole przed startem dalej, a od osiągniętych wyników wiele zależy.

      Od lat pierwsze dni września wiążą się nierozerwalnie z początkiem II wojny światowej. W tym roku przypada okrągła, bo 80. rocznica wybuchu tej strasznej wojny. Co roku pamiętamy i składamy hołd jej bohaterom. Tak też było i teraz. Klasa VIIIa pod kierunkiem  wychowawczyni pani Doroty Walasek oraz muzyka P. Piotra Kani przedstawiła krótki, ale jakże wymowny montaż słowno-muzyczny o tematyce wojennej. Złożono też kwiaty pod szkolną tablicą upamiętniającą naszego patrona – Bataliony Chłopskie, a więc żołnierzy- bohaterów II wojny. Po chwili ciszy i zadumy zabrzmiał pierwszy dzwonek na znak, że rok szkolny 2019/2020 rozpoczęty, co obwieściła oficjalnie chwilę wcześniej pani dyrektor- Hanna Ratańska-Szot.

       

      Barbara Michałek

     • Ogólnopolski konkurs plastyczny dla dzieci i młodzieży ze szkół podstawowych "Odpoczywaj na wsi"

      óSerdecznie zapraszamy do udziału w Ogólnopolskim konkursie plastycznym uczniów naszej szkoły.

      Pragnę poinformować, że Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi w ramach projektu pn. „Odpoczywaj na wsi” organizuje ogólnopolski konkurs plastyczny dla dzieci i młodzieży ze szkół podstawowych.

      Celem konkursu jest m.in. promowanie wśród uczniów wypoczynku na polskiej wsi i kreowanie wizerunku obszarów wiejskich jako turystycznego rynku oferującego zróżnicowane i całoroczne atrakcje.

      Konkurs będzie przebiegał w trzech etapach: szkolnym, wojewódzkim i ogólnopolskim.

      Zadaniem konkursowym jest wykonanie pracy plastycznej w formacie A3 w dowolnej technice (np. rysunek, malarstwo, grafika) na temat wypoczynku na polskiej wsi, w szczególności z uwzględnieniem walorów naturalnych, dziedzictwa kulturowego i kulinarnego oraz różnorodności przyrodniczej obszarów wiejskich.

      Planowany termin realizacji konkursu to III-IV kwartał 2019 r.

      Etap szkolny zakończy się 18 września 2019 wyborem przez szkolną komisję konkursową trzech wyróżnionych prac w grupie wiekowej klas 0-III oraz klas IV-VIII i przekazaniem ich do Wojewódzkiego Ośrodka Doradztwa Rolniczego w województwie, na terenie którego leży szkoła.

      Powołana przez Dyrektora Wojewódzkiego Ośrodka Doradztwa Rolniczego komisja konkursowa wyłoni po trzech laureatów w każdej grupie wiekowej i przekaże wyróżnione prace do Ministerstwa Rolnictwa i Rozwoju Wsi.

      Etap ogólnopolski zakończy się wyborem trzech najlepszych prac w obydwu grupach wiekowych.

      W załączeniu przekazuję regulamin konkursu plastycznego „Odpoczywaj na wsi"

      oraz załączniki do regulaminu konkursu.

      Koordynatorem konkursu jest nauczyciel - wychowawca świetlicy szkolnej - Pani Aleksandra Floriańska.

       

      Zachęcam do udziału w konkursie

      Kierownik świetlicy - Monika Zimny

      Załączniki:

      1. Szkolny_regulamin_konkursu_Odpoczywaj_na_wsi1.pdf

      2. Regulamin_konkursu_na_wsi.pdf

      3.  Załączniki_do_regulaminu_konkursu_na_wsi.pdf

     • Stypendium szkolne, zasiłek szkolny

      Uczniowie znajdujący się w trudnej sytuacji materialnej, wynikającej z niskich dochodów w rodzinie mogą otrzymać w r. szk. 2019/2020 stypendium szkolne.

      Miesięczny dochód na osobę w rodzinie ucznia uprawniający do ubiegania się o stypendium szkolne nie może być wyższy niż kwota  528 zł netto.

      Uczniowi, który przejściowo znajduje się w trudnej sytuacji materialnej z powodu zdarzenia losowego może być przyznany zasiłek szkolny. O zasiłek szkolny można ubiegać się w terminie nie dłuższym niż dwa miesiące od wystąpienia zdarzenia uzasadniającego przyznanie tego zasiłku.

      Wnioski o przyznanie stypendium szkolnego wraz z zaświadczeniami lub oświadczeniami o dochodach rodzice powinni złożyć w szkole w terminie do dnia 16 września 2019 r.

       Druki wniosków można pobrać ze strony internetowej www.sp109.waw.pl lub otrzymać u pedagoga szkolnego.

      wniosek o zasiłek szkolny

       

      wniosek o stypendium szkolne

    • ROZPOCZĘCIE ROKU SZKOLNEGO 2019/2020
     • ROZPOCZĘCIE ROKU SZKOLNEGO 2019/2020

      Szanowni Państwo! 

      Uroczyste rozpoczęcie roku szkolnego odbędzie się 

       w poniedziałek 2 września 2019 roku.    

       

      WERSJA A

      Klasy 0-IV boisko szkolne godz. 9.00

      Klasy V-VIII boisko szkolne godz. 10.30

      * Po uroczystym rozpoczęciu spotkania z wychowawcami w salach lekcyjnych.

      * Grafik sal na rozpoczęcie roku szkolnego:

      ROZPOCZECIE_ROKU_SZKOLNEGO_2019(1).docx

      Plan boisko kl. 0-4_1.jpg

      Plan boisko kl. 5-8_2.jpg

      *  Listy dzieci  klas  0 i 1 będą udostępnione  w dniu rozpoczęcia roku szkolnego. (tablica ogłoszeń przed szkołą obok boiska)

      * Oddziały przedszkolne 2 września pracują od godz. 7.00 do 17.30 (istnieje możliwość wcześniejszego zabrania dzieci do domu, np. po uroczystym rozpoczęciu roku).

      * Świetlica szkolna  otwarta 2 września2019  w godzinach  7.00-17.30. Informacja o zapisach do świetlicy na szkolnej stronie w zakładce OFERTA-ŚWIETLICA oraz w trakcie spotkań z wychowawcami.

       

      WERSJA B (deszczowa pogoda)

      Klasy 0-IV w salach lekcyjnych godz. 9.00

      Klasy V-VIII w salach lekcyjnych godz. 10.30

       

      * Pierwsze zebrania z rodzicami

      10 IX 2019     wtorek       0 a, 0 b

      11 IX 2019     środa         I - IV

      12 IX 2019    czwartek    V - VIII

      (informacja o pozostałych terminach -zakładka na stronie ->INFORMACJE-ZEBRANIA Z RODZICAMI)


       

       

      Z poważaniem 

      Hanna Ratańska-Szot

      Dyrektor Szkoły

     • "Lato w Mieście" 2019

       

      W tym roku „Lato w Mieście” odbywało się aż przez 3 tygodnie od 24.06.2019  do 12.07.2019 r.

       

      Dzieci brały udział w atrakcyjnych wyjściach do:

      - Muzeum Warszawskiej Pragi

      - Centrum Nauki Kopernik

      - Centrum Pieniądza

      - Muzeum Sztuki Nowoczesnej

      - na Koncert „Dziecięce Ogrody Muzyczne”

      - warszawskiego ZOO

       

      Wzięły udział w:

      - eko- warsztatach, gdzie zdobyły informację „Jak opiekować się końmi?”,

      - warsztatach „Wiem co jem”, gdzie mogły przygotować zdrowy posiłek i deser,

      - warsztatach „Bądź bezpieczny”, gdzie pod okiem ratowników ćwiczyły udzielanie pierwszej pomocy

      - warsztatach z samoobrony

      - warsztatach „Pies w wielkim mieście”

      - warsztatach etnograficznych np. „Zabawy naszych Babć i Dziadków”

       

      Korzystaliśmy z miejskich basenów:

      - pływalnia w Aninie

      - pływalnia Wodnik,

      - skatepark w Aninie, 

      - sala zabaw w Ferio „Fikołki”

       

       Dziękujemy i zapraszamy do nas za rok

      Koordynatorzy Lata w Mieście

      Barbara Szpunar

      Katarzyna Staniec

       

       

     • Życzenia z okazji zakończenia roku szkolnego 2018/2019

          Z okazji zakończenia roku szkolnego 2018/2019 wszystkim Nauczycielom, Pracownikom Szkoły Podstawowej nr 109 im. Batalionów Chłopskich oraz Rodzicom składamy najserdeczniejsze podziękowania za całoroczną współpracę i życzymy, by okres wakacyjny był czasem odpoczynku i radości.     

      Uczniom życzymy bezpiecznych i słonecznych wakacji, interesujących podróży, niezapomnianych wrażeń, uśmiechu na co dzień oraz szczęśliwego powrotu do szkoły.

      Dyrekcja szkoły

    • ZAKOŃCZENIE ROKU SZKOLNEGO 2018/2019 
     • ZAKOŃCZENIE ROKU SZKOLNEGO 2018/2019 

      Szanowni Państwo! 

      Poniżej plan zakończenia roku szkolnego. Zakończenie odbędzie się 

       w środę  19 czerwca 2019 roku    

      WERSJA A

      Klasy 1-3 boisko szkolne godzina 8.30 

      Klasy 4-5 boisko szkolne godzina 10.00 

      Klasy 6-7 boisko szkolne godzina 11.30 

       

      WERSJA B (sala gimnastyczna) (deszczowa pogoda)

      Klasy 1-2 spotkania w klasach: rozdanie nagród przez wychowawców  godzina 8.30

      Klasy 3 sala gimnastyczna  godzina 8.30  

      Klasy 4 spotkania w klasach: rozdanie nagród przez wychowawców  godzina 10.30

      Klasy 5 sala gimnastyczna  godzina 10.30

      Klasy 6 spotkania w klasach: rozdanie nagród przez wychowawców  godzina 11.30

      Klasy 7 sala gimnastyczna   godzina 11.30

       

      KLASY VIII 

      Uroczystość zakończenia roku szkolnego - wtorek (18.06.2019), godzina 17.30 duża sala gimnastyczna

      ODBIÓR ŚWIADECTW  ukończenia szkoły dla klas 8 w dniu zakończenia roku szkolnego - podczas spotkania z wychowawcą w wyznaczonych salach.

                8.00  8a

                8.15  8b

                8.30  8c

                8.45  8d

      ODDZIAŁ PRZEDSZKOLNY  

      Poniedziałek 17 czerwca 2019 roku - godzina 14.30 - duża sala gimnastyczna.

      Oddziały przedszkolne mimo uroczystego zakończenia dnia 17 czerwca 2019 roku (PONIEDZIAŁEK) pracują do dnia 28 czerwca włącznie w godzinach od 7.00 do 17.30. 

      Od dnia 1 lipca 2019 roku do 12 lipca 2019 roku  będzie pełniony DYŻUR WAKACYJNY DLA DZIECI, KTÓRYCH RODZICE WZIĘLI UDZIAŁ W REKRUTACJI.

       

      Harmonogram – zakończenie roku
      (8.30 uroczyste zakończenie roku szkolnego, następnie spotkania w salach)

       

      1a – 106

      1b – 203

      1c – M 104

      1d – M 203

      2a – 215

      2b – 204

      2c – M 202

      2d - 202

      3a – 217 A

      3b – M 201

      3c – 107

       

      Harmonogram – zakończenie roku (spotkania z wychowawcami w salach, odbiór świadectw i zaświadczeń)

       

      8.00 - 8a – sala 122

      8.15 - 8b – sala 222

      8.30 - 8c – sala 216

      8.45 - 8d – sala 121

       

      Harmonogram – zakończenie roku (10.00 uroczyste zakończenie roku szkolnego, następnie spotkania w salach)

      4a – M 201

      4b – 122

      4c – 216

      4d – 215

      4e – 121

      5a – 217

      5b – 120

      5c – M 202

      5d – M 203

      5e - 219

       

      Harmonogram – zakończenie roku (11.30 uroczyste zakończenie roku szkolnego, następnie spotkania w salach)

      6a – 217a

      6b – M 202

      6c – 216

      6d – M 201

      7a – 121

      7b – 222

      7c - 215

      Z poważaniem 

      Hanna Ratańska-Szot

      Dyrektor Szkoły

    • Jak nie czytam, jak czytam – ogólnopolska akcja czytelnicza
     • Jak nie czytam, jak czytam – ogólnopolska akcja czytelnicza

      7 czerwca o 10.00 uczniowie z całej Polski czytali wybrane książki. Symbolem wspólnej akcji jest rekord w liczbie osób czytających w jednym momencie.  406 127 osób wspólnie czytało książki w poprzedniej edycji akcji. Organizatorem  jest redakcja miesięcznika Biblioteka w Szkole wraz z ponad 2000 bibliotek. Uczniowie i wszyscy sympatycy książki z całej Polski zebrali się w szkołach, bibliotekach, na rynkach miast, w centrach handlowych i  wspólnie czytali książki.

      Nasza szkoła  również włączyła się do akcji pod hasłem „Jak nie czytam jak czytam”. Ze względu na wyjatkowo wysoką temperaturę masowe czytanie odbyło się w sali gimmanstycznej, a książki tym razem przygotowały panie bibliotekarki, więc dla wielu była to miła niespodzianka, i zachęta do wizty w bibliotece aby je wypożyczyć na wakacje.

      Zapraszamy 18 czerwca 8.00-12.00 wszystkich chętnych do wypożyczenia wakacyjnej lektury.

      Panie bibliotekarki

      Elżbieta Łaszkiewicz i Barbara Michałek   

    • Badania przesiewowe Skalą Ryzyka Dysleksji prof. Marty Bogdanowicz
     • Badania przesiewowe Skalą Ryzyka Dysleksji prof. Marty Bogdanowicz

      Potrzeba wczesnego rozpoznawania ryzyka dysleksji i potrzeba interwencji

      Uczniowie ze specyficznymi trudnościami w czytaniu i pisaniu, z tak zwaną dysleksją rozwojową, są zazwyczaj zauważani w szkole wówczas, gdy ich niepowodzenia w nauce szkolnej nasilają się i stają się coraz częstsze. Z reguły trudności w uczeniu się czytania (dysleksja), poprawnej pisowni (dysortografia) i dbania o właściwy poziom graficzny pisma (dysgrafia) są ostatecznie rozpoznawane z końcem okresu nauczania początkowego, kiedy okazuje się, że nie ustępują one mimo zwykłych zabiegów pedagogicznych nauczyciela i dodatkowej pomocy w nauce. Pomimo, że wspomniane trudności pojawiają się od początku nauki czytania i pisania, niejednokrotnie o dysleksji rozwojowej orzeka się dopiero w klasach starszych.

       

       

      Czym jest Skala Ryzyka dysleksji?

      Skala Ryzyka Dysleksji (SRD) jest metodą, która pozwala na wczesne rozpoznanie u dzieci trudności w nauce czytania i pisania. Jej zaletą jest forma, która umożliwia dokonanie oceny i opracowanie wyników w stosunkowo krótkim czasie. Narzędzie ma postać kwestionariuszową i ocenia następujące funkcje:

      • motoryka mała,
      • motoryka duża,
      • funkcje wzrokowe,
      • funkcje językowe – percepcja,
      • funkcje językowe – ekspresja,
      • uwaga;

      Biorąc pod uwagę fakt, iż SRD jest narzędziem przesiewowym, należy podkreślić, że warunkiem dokonania właściwej oceny jest uważne, rzetelne wypełnienie przez rodzica arkusza, poprzez zaznaczenie odpowiedzi najlepiej charakteryzujących dziecko.

       

       

      Skala Ryzyka Dysleksji w SP 109

      W związku z dużą potrzebą wczesnego rozpoznawania trudności u dzieci, w ramach realizacji projektu szkoła Przyjazna Uczniom z Dysleksją w naszej szkole w maju zostały przeprowadzone badania Skalą Ryzyka Dysleksji. Badaniami przesiewowymi zostały objęte wszystkie dzieci z oddziału przedszkolnego oraz wszyscy uczniowie klas pierwszych – łącznie 113 dzieci.

       Biorąc pod uwagę fakt, że oprócz wczesnej diagnozy równie ważna jest wczesna interwencja, czyli podjęcie konkretnych działań, otrzymane od rodziców arkusze zostały opracowane w aplikacji ELEKTRONICZNY ARKUSZ BADAŃ SKALI RYZYKA DYSLEKSJI. Sporządzone wyniki wraz z wykresem oraz gotowymi zestawami ćwiczeń do pracy rodzica z dzieckiem w zakresie trudności w poszczególnych sferach rozwoju zostały przekazane rodzicom za pośrednictwem wychowawcy klasy.

       

       

      Koordynatorki projektu: Szkoła Przyjazna Uczniom z Dysleksją

      Sylwia Łasek-Marmur – terapeuta pedagogiczny

      Dagmara Chojnacka- terapeuta integracji sensorycznej, logopeda

       

       

    • Podsumowanie programu terapeutycznego w ramach Warszawskich Inicjatyw Edukacyjnych
     • Podsumowanie programu terapeutycznego w ramach Warszawskich Inicjatyw Edukacyjnych

       

      W ramach XIV edycji Warszawskich Inicjatyw Edukacyjnych SP 109 otrzymała dofinansowanie na realizację projektu dotyczącego działań na rzecz uczniów o specjalnych potrzebach edukacyjnych. W tym roku dofinansowanie w tej dziedzinie otrzymało 31 szkół i przedszkoli.

      W ramach projektu został zrealizowany cykl 15 terapeutycznych spotkań warsztatowych według autorskiego projektu „Program profilaktyczno-stymulujący motorykę dużą i małą z elementami integracji sensorycznej (SI) dla oddziałów przedszkolnych”, usprawniających psychomotorykę.

      Cele główne programu:

      • rozwijanie ogólnej sprawności ruchowej, czyli motoryki dużej (całego ciała) i motoryki małej (ręki),
      • kształtowanie prawidłowych umiejętności ruchowych, w tym koordynacji wzrokowo–ruchowej, orientacji w schemacie ciała oraz ćwiczenia stymulujące układy: słuchowy, wzrokowy i dotykowy;

       

       

      Cykl warsztatów zakończył się wielkim sprawdzianem sprawności fizycznej w postaci zawodów – „Sensoryczny tor przeszkód”. Wysiłki wszystkich uczestników zostały dostrzeżone i wynagrodzone dyplomami.

       

       

      Dodatkowo w ramach projektu został zorganizowany i przeprowadzony I Warszawski Konkurs Plastyczny: „W warszawskich szkołach leniwe są tylko ósemki”.

      Celem konkursu było:

      • doskonalenie koordynacji wzrokowo-ruchowej, orientacji przestrzennej,
      • kształtowanie twórczej ekspresji i rozbudzanie wyobraźni plastycznej,
      • czerpanie radości przy tworzeniu prac z wykorzystaniem różnych technik plastycznych,
      • motywowanie dzieci do ćwiczeń terapeutycznych,
      • umożliwienie dzieciom przełamanie niechęci w pracy nad swoimi trudnościami,
      • prezentacja swoich umiejętności, zdolności plastycznych oraz wspólna praca terapeuty, rodzica i dziecka;

       

      Konkurs cieszył się dużym zainteresowaniem, w wyznaczonym terminie wpłynęło 78 prac konkursowych. Doceniając kreatywność dzieci, wkład pracy oraz oryginalność, komisja wyłoniła 9 laureatów, po trzech z każdej kategorii wiekowej oraz przyznała 15 wyróżnień. Laureaci zostali wynagrodzeni nagrodami rzeczowymi, wyróżnieni otrzymali vouchery na indywidualną lekcję robotyki i programowania, zaś pozostali uczniowie otrzymali dyplomy za udział w konkursie.

       

       

       

      Projekt realizowały:

      Sylwia Łasek - Marmur – terapeuta pedagogiczny

      Dagmara Chojnacka – terapeuta integracji sensorycznej, logopeda

       

    • Program profilaktyczno - stymulujący motorykę dużą i małą z elementami integracji sensorycznej (SI) dla oddziałów przedszkolnych
     • Program profilaktyczno - stymulujący motorykę dużą i małą z elementami integracji sensorycznej (SI) dla oddziałów przedszkolnych

       

      Rozwój sprawności ruchowej dziecka odbywa się w ścisłym związku z dojrzewaniem zarówno jego układu nerwowego, jak i narządów ruchu.

      6-letnie dziecko powinno być już dość zręczne, jego ruchy powinny być coraz bardziej skoordynowane, harmonijne i precyzyjne. Rozpoczęcie nauki szkolnej jest bowiem przełomowym momentem zarówno w życiu dziecka, jak i całej jego rodziny. Aby odniosło ono sukces muszą zostać spełnione określone warunki, tzn. dziecko powinno osiągnąć dojrzałość szkolną.

      Z myślą o zapewnieniu dzieciom wsparcia w osiągnięciu sprawności psychomotorycznej powstał pomysł stworzenia programu, który zapewniłby odpowiednią stymulację nie tylko motoryki dużej i małej, ale również poszczególnych percepcji. Tak powstał autorski „Program profilaktyczno-stymulujący motorykę dużą i małą z elementami integracji sensorycznej (SI) dla oddziałów przedszkolnych”, który w 2016 roku został zaopiniowany przez Warszawskie Centrum Innowacji Edukacyjno-Społecznych i Szkoleń. Od tego czasu rok rocznie cyklem zajęć terapeutycznych obejmujemy każdy rocznik oddziału przedszkolnego w naszej szkole.

      W tym roku szkolnym, dzięki Warszawskim Inicjatywom Edukacyjnym, cykl zajęć odbył się dwukrotnie, w pierwszym i drugim semestrze, a dodatkowo zakończył się wielkim sprawdzianem sprawności fizycznej w postaci zawodów „Sensoryczny tor przeszkód”. Wszyscy zawodnicy zdali test celująco i otrzymali dyplomy.

       

      Autorki programu

      Sylwia Łasek-Marmur – terapeuta pedagogiczny

      Dagmara Chojnacka – terapeuta integracji sensorycznej, logopeda

       

       

       

    • Wyniki I Warszawskiego Konkursu Plastycznego - "W WARSZAWSKICH SZKOŁACH LENIWE SĄ TYLKO ÓSEMKI" - galeria nagrodzonych prac
     • Wyniki I Warszawskiego Konkursu Plastycznego - "W WARSZAWSKICH SZKOŁACH LENIWE SĄ TYLKO ÓSEMKI" - galeria nagrodzonych prac

      Dziękujemy bardzo za duże zainteresowanie konkursem „W warszawskich szkołach leniwe są tylko ósemki”. W wyznaczonym terminie wpłynęło 78 prac.

      Dzieci wykazały się dużą kreatywnością i pomysłowością w ich wykonaniu, dlatego komisja miała twardy orzech do zgryzienia, wybierając te najpiękniejsze. Dokonując wyboru komisja brała przede wszystkim pod uwagę kreatywność, pomysłowość, oryginalność, zastosowane techniki oraz samodzielność wykonanej pracy.

      Ostatecznie zostało przyznanych 9 nagród głównych, po 3 z każdej kategorii wiekowej oraz 15 wyróżnień. Nagrodzeni uczniowie otrzymają nagrody rzeczowe, wyróżnieni – vouchery na indywidualną lekcję z robotyki i programowania, pozostali uczestnicy otrzymają dyplomy za udział w konkursie.

       

      WYNIKI KONKURSU:

       

      KATEGORIA – KLASY I

      I MIEJSCE - Maja Molenda SP 336

      II MIEJSCE - Maja Gawęda SP 23

      III MIEJSCE - Emilia Kazubek SP 23

       

      WYRÓŻNIENIE:

      Amelia Koper SP 23

       

      KATEGORIA – KLASY II

      I MIEJSCE - Brunon Pawlicki SP 109

      II MIEJSCE – Wiktoria Godlewska SP 225

      III MIEJSCE – Łukasz Ładyko SP 225

       

      WYRÓŻNIENIA:

      Anna Plichta SP 384

      Szymon Kucharski SP 384

      Helena Bachańska SP 225

      Aleksandra Goliasz SP 225

      Mikołaj Wójcicki SP 225

      Kalina Busz SP 225

      Alicja Grabowska SP 225

      Filip Nowak SP 109

      Julia Dołęgowska SP 312

      Jakub Szachnowski SP w Łazach

      Amelia Kilińska SP w Łazach

      Julia Nowakowska SP 139

       

      KATEGORIA – KLASY III

      I MIEJSCE - Alicja Chojnowska SP w Łazach

      II MIEJSCE – Maja Zięba SP 312

      III MIEJSCE - Jakub Tryniszewski SP 357

       

      WYRÓŻNIENIA:

      Krzysztof Puchacz SP 109

      Ivo Jama SP 109

       

      Wszystkim uczestnikom serdecznie gratulujemy i zapraszamy do udziału w II edycji konkursu w przyszłym roku.

       

      UWAGA: Nagrody rzeczowe, wyróżnienia, dyplomy za udział w konkursie oraz podziękowania dla terapeutów za przygotowanie uczniów do konkursu do odbioru w sekretariacie szkoły SP 109 w dniach od 11 do 19 czerwca.

       

      Organizatorki konkursu:

      Sylwia Łasek-Marmur – terapeuta pedagogiczny

      Dagmara Chojnacka – terapeuta integracji sensorycznej

    • Mateusz Tyc- laureatem Kangura Matematycznego!
     • Mateusz Tyc- laureatem Kangura Matematycznego!

      W dniu 30 maja 2019r. na Wydziale Matematyki Politechniki Warszawskiej odbyło się uroczyste zakończenie Międzynarodowego Konkursu Kangur Matematyczny, na którym Mateusz Tyc z klasy 6d  odebrał dyplom, książkę i bon prezentowy za zdobycie tytułu laureata.

      Gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów!

       

      Joanna Lewicka

    • Kolejny sukces Oliwii Trześniewskiej !
     • Kolejny sukces Oliwii Trześniewskiej !

      Oliwia Trześniewska uczennica kl. 4b,  wraz ze swoim zespołem ‘Luzik 1’ zdobyła najwyższe laury na zawodach ogólnopolskich i międzynarodowych.

          W dniu 30.04.2019r. podczas Krajowych Mistrzostw Polski Federacji International Dance Organization,  wraz z zespołem, zdobyła tytuł Mistrza Polski Formacji Disco Dance w kategorii wiekowej 9-11 lat. Tym samym otrzymała powołanie do kadry narodowej na 2019 rok oraz możliwość startu na Mistrzostwach Europy oraz Mistrzostwach Świata Federacji IDO.

          W imieniu całego grona pedagogicznego, składamy najszczersze gratulacje i życzymy dalszych sukcesów.

      Wychowawczyni – Katarzyna Kowalczyk

      Oliwia o sobie: 

      Największe taneczne marzenie: Moim największym tanecznym marzeniem, jest zdobycie tytułu Mistrza Świata formacji disco dance Opanowanie wszystkich trudnych elementów akrobatycznych oraz tanecznych. Marzy mi się również, aby przyjaźnie zawarte w zespole trwały długi czas.Zainteresowania poza tańcem: Długo by pisać 😉 Nic nie przebije tańca, który w Egurrola Dance Studio trenuje od 3 roku życia, ale również chodzę na zajęcia ze śpiewu i aktorstwa. Lubię aktywnie spędzać czas (rolki, narty, trampolina), oraz podróżować i poznawać nowe miejsca. Interesują mnie również języki obce, których nauka sprawia mi dużo frajdy 

      💥Dlaczego tańczę: Zaczęło się od tego, że mój tata trenował taniec towarzyski i to on zapisał mnie do Egurrola Dance Studio. Pokochałam taniec od pierwszych zajęć i pasja ta trwa do dzisiaj a nagrodą za lata pracy było dostanie się do Luziku 1! Tańczę, bo lubię ruch, wyzwania, czerpię z tego dużo radości i pozytywnej energii

       

       

      https://www.facebook.com/1226620330775622/posts/1361904603913860/

       

       

    • Piotr Buch z kl. 4a - żeglarski talent
     • Piotr Buch z kl. 4a - żeglarski talent

      Piotr Buch uczeń kl. IVa swoją przygodę ze sportem rozpoczął w kwietniu 2018 roku. Zajęcia w sekcji żeglarskiej rozpoczął od jednoosobowej klasy  OPTYMIST pod kierunkiem pani Iwony Szczęsnej. W drugim sezonie tj. od października 2019 trenuje w dwuosobowej klasie regatowej CADET. Obecnym trenerem jest pan  Krzysztof  Ligowski. Podczas pierwszych zawodów, w których Piotrek wziął udział  zajął wraz z kolegą II miejsce w regatach o Puchar Jeziora Raduńskiego Górnego oraz puchar Europy Centralnej w klasie Cadet w kategorii do lat 14. Żagle dla Piotrka to nie tylko wspaniała przygoda i pasja, w której się realizuje, ale przede wszystkim nauka samodzielności, współpracy z innymi i umiejętności pokonywania swoich słabości. Mamy nadzieję, że ciężka praca, wytrwałość w pielęgnowaniu pasji i umiejętność pogodzenia jej z nauką szkolną zaowocuje dalszymi sukcesami w sporcie.

      Gratulujemy!

      Z.B

      Piotr Buch uczeń kl. IVa swoją przygodę ze sportem rozpoczął w kwietniu 2018 roku. Zajęcia w sekcji żeglarskiej rozpoczął od jednoosobowej klasy  OPTYMIST pod kierunkiem pani Iwony Szczęsnej. W drugim sezonie tj. od października 2019 trenuje w dwuosobowej klasie regatowej CADET. Obecnym trenerem jest pan  Krzysztof  Ligowski. Podczas pierwszych zawodów, w których Piotrek wziął udział  zajął wraz z kolegą II miejsce w regatach o Puchar Jeziora Raduńskiego Górnego oraz puchar Europy Centralnej w klasie Cadet w kategorii do lat 14. Żagle dla Piotrka to nie tylko wspaniała przygoda i pasja, w której się realizuje, ale przede wszystkim nauka samodzielności, współpracy z innymi i umiejętności pokonywania swoich słabości. Mamy nadzieję, że ciężka praca, wytrwałość w pielęgnowaniu pasji i umiejętność pogodzenia jej z nauką szkolną zaowocuje dalszymi sukcesami w sporcie.

      Gratulujemy!

      Z.B

     • JUBILEUSZ 30-LECIA ZA NAMI !

      „Dzisiaj z czcią tu stajemy”… po 30 latach. Tyle lat minęło od nadania naszej szkole imienia BATALIONÓW CHŁOPSKICH. Było to dokładnie 2 maja 1989 roku. Jest w naszym gronie całkiem sporo osób, które to pamiętają, a nawet były uczestnikami tej ważnej uroczystości i nie myślimy tu o tamtych uczniach, którzy teraz są rodzicami i posyłają swoje dzieci do nas, ale o nauczycielach. Dwie panie spośród nich nadal są nauczycielkami naszej szkoły: pani Beata Radzimowska ( edukacja wczesnoszkolna) oraz pani Elżbieta Miłkowska-Łaszkiewicz (biblioteka). Sporo osób z tamtego grona przeszło na zasłużoną emeryturę. Są to panie: Maryla Jackiewicz, Elżbieta Kluzek, Elżbieta Roguska, Alicja Jankowska, Joanna Witomska, Teresa Dymkowska i ówczesna pani dyrektor  Elżbieta Pawelska oraz 2 pracownice administracji i obsługi-  Barbara Gawryszewska  i Urszula Bogucka. To najwierniejsze grono naszych przyjaciół,  które utrzymuje z nami kontakt na bieżąco i wszyscy są mile widziani i goszczeni w naszych progach. Wśród zaproszonych gości nie mogło zabraknąć pozostałych byłych pracowników naszej szkoły, jak pan dyrektor Stefan Dejneka, czy pani wice dyr. Joanna Teperek, którzy przepracowali tu wiele, wiele lat.  Z myśłą o tych wszystkich  aktualna kadra kierownicza  w osobach: Hanna Ratańska- Szot, Urszuka Plust  i Kinga Jarosz  wręczyła pamiątkowe medale jubileuszowe.

      Pamięć o Patronie to element naszej tradycji i historii. Obchody są coroczne, ale okrągłe jubileusze to coś szczególnego, więc i goście najznakomitsi. Wśród nich wiekowy ( rocznik 1927), ale w pełnym rynsztunku z medalami na piersi płk Zbigniew Zieliński- świadek historii, Zbigniew Zaborowski–prezes Ogólnopolskiego Związku BCH, Marian Tomala wiceprezes Związku oraz urzędnicy Dzielnicy Wawer z panem burmistrzem Norbertem Szczepańskim na czele. Odwiedzili nas też przy tej okazji dyrektorzy wawerskich szkół, a dwie z nich nawet z pocztami sztandarowymi 128 i 86.

      Jubileuszom towarzyszą również inne znamienne punkty o randze historycznej.  Należy do nich rytuał wbijania pamiątkowych gwoździ w drzewiec sztandaru przez osoby szczególnie związane ze szkołą i jej Patronem. Tym razem tego zaszczytu dostąpiły następujące osoby: Zbigniew Zaborowski–prezes Ogólnopolskiego Związku BCH, Marian Tomala wiceprezes Związku, Elżbieta Miłkowska –Łaszkiewicz długoletnia bibliotekarka szkolna,  Joanna Pietrzak pracującą tu od 1989 roku oraz wspominany już wcześniej płk Zbigniew Zieliński.

      Przedstawiciele Związku Batalionów Chłopskich dokonali też odznaczenia medalami  2 osób, które uznano za te, które zasłużyły się dla krzewienia pamięci o naszym patronie. Są to: Pani Joanna Bocianowska oraz Barbara Michałek. Szczególne podzękowania za wieloletnią współpracę otrzymał Pan dyrektor Stefan Dejneka.

      Przy takiej okazji nie mogło zabraknąć obecności laureatów Konkursu Wiedzy o Patronie  zarówno na poziomie klas I-III jak i IV-VIII. Nagrody i dyplomy wręczali sami przedstawiciele gości, związani z Batalionami Chłopskimi.

      Pani dyrektor Hanna Ratańska -Szot wręczyła zaś 4 wybitnym uczniom nagrody PATRONA SZKOŁY. W tym znamienitym gronie znaleźli się: Aleksandra Kędzierska, Gabrysia Dąbrowska, Antoni Loba oraz Dariusz Jadowski.

      Przed szkołą przybył nowy dąb Jubileuszowy, bo to już tradycja. Pierwszą sadzonkę posadził przed wielu laty sam gen, Franciszek Kamiński- komendant główny BCh, który często gościł w naszych szkolnych progach, jak tylko kondycja pozwalała. Zmarł w 2000r., ale nasza pamięć o nim trwa,

      Długo by opisywać te wszystkie wydarzenia, bo wszystkie zasługują na uwagę. Nie sposób tu wspomnieć o uroczystej mszy świętej, która rozpoczęła nasze obchody i zgromadziła licznie społeczność naszej szkoły. Przewodniczył jej sam ksiądz proboszcz Krzysztof Waligóra, który- podobnie jak późniejsi mówcy -już na akademii - podkreślali bohaterstwo i ofiarność żołnierzy BCh w walce o wolność naszej Ojczyzny. To im dedykowana była część artystyczna w postaci montażu słowno- muzycznego pt. „ Dzisiaj z czcią tu stajemy”.  A przejawiało się to w słowach wierszy i  pieśni, które recytowali uczniowie i  wykonywał chór szkolny. Już same  tytuły wierszy i piosenek mówią same za siebie: ” Ojczyzna nasza”, „ Idą żołnierze drogą kamienną”, „ Przysięgamy ci Polsko”, ”Bez munduru  my żołnierze”, ”Polskie lasy”, „ Leśni żołnierze”, itp., itd.

       Część artystyczną przygotowały panie polonistki  Urszula Plust, Joanna Bocianowska, Katarzyna Janicka  oraz nasz muzyk pan Piotr Kania. Nie sposób nie pochwalić bardzo symbolicznej  scenografii autorstwa pani Elżbiety Miłkowskiej-Łaszkiewicz  w której elementem  dominującym były repliki krzyża BCH, co  sprawiło,  że nie tylko słuchało się wszystkiego z rozrzewnieniem i uwagą, ale i z przyjemnością.

      Całość obchodów dopełniła chwila wspomnień w kuluarach, gdzie można było nie tylko się posilić, ale porozmawiać, powspominać, a towarzyszył temu film  stworzony z fragmentów  specjalnie rewitalizowanych  materiałów  filmowych z  poprzednich jubileuszy.  Najwięcej emocji wzbudzały oczywiście te sprzed 30 lat, szczególnie, że oglądały go osoby rozpoznające się na ekranie.

       I tak minęło 30 lat, a my tu „DZISIAJ Z CZCIĄ STAJEMY…”, bo PAMIĘTAMY!!!

       

      B.M.

    • UROCZYSTOŚĆ Z OKAZJI 30- LECIA NADANIA SZKOLE IMIENIA 23 MAJA 2019 ROKU  
     • UROCZYSTOŚĆ Z OKAZJI 30- LECIA NADANIA SZKOLE IMIENIA 23 MAJA 2019 ROKU  

      SZANOWNI PAŃSTWO,

      DYREKTOR SZKOŁY, KADRA KIEROWNICZA SERDECZNIE DZIĘKUJĄ

      WSZYSTKIM:  GOŚCIOM, NAUCZYCIELOM, PRACOWNIKOM ADMINISTRACJI I OBSŁUGI, UCZNIOM, RODZICOM, KTÓRZY SWOJĄ OBECNOŚCIĄ, ZAANGAŻOWANIEM I PODJĘTYMI DZIAŁANIAMI PRZYCZYNILI SIĘ DO PRZEBIEGU UROCZYSTOŚCI Z OKAZJI JUBILEUSZU 30-LECIA NADANIA  SZKOLE IMIENIA  BATALIONÓW CHŁOPSKICH.

      DZIĘKUJEMY

      KSIĘDZU PROBOSZCZOWI PARAFII WNIEBOWZIĘCIA NAJŚWIĘTSZEJ MARYI PANNY, KSIĘŻOM, KTÓRZY Z OKAZJI JUBILEUSZU 30 - LECIA ODPRAWILI MSZĘ ŚWIĘTĄ W INTENCJI SPOŁECZNOŚCI SZKOLNEJ ORAZ POCZTOM SZTANDAROWYM SZKOŁY PODSTAWOWEJ NR 86 I 128.

                                                                                                                                                                                     Z podziękowaniami 

        Hanna Ratańska  - Szot

      Dyrektor SP 109

     • Podsumowanie projektu "Mali poszukiwacze nauki"

      Przez ostatnie pięć miesięcy uczniowie z klas drugich realizowali w ramach Warszawskich Inicjatyw Edukacyjnych projekt "Mali poszukiwacze nauki". Jest to projekt rozwijający wiedzę w zakresie rozumienia praw nauki oraz programowania.

      Aby przyjrzeć się bliżej naukowym zagadnieniom, nasi uczniowie z zapałem uczestniczyli w cyklu warsztatów z robotyki na placu budowy Konstruktor, gdzie poznali tajniki programowania zbudowanych samodzielnie robotów.

      Wzięli udział w warsztatach naukowych, odwiedzili Planetarium oraz przeprowadzili szereg doświadczeń fizycznych i chemicznych.

      Było dużo zabawy, ale jeszcze więcej ciekawej wiedzy, którą łatwo zapamiętać.

      Bo lekcje nie muszą być nudne !

      Podsumowując półroczną przygodę z nauką zaprosiliśmy szkoły podstawowe z Warszawy do udziału w konkursie plastyczno - technicznym "Mój przyjaciel Robot", wpłynęło 18 prac przestrzennych oraz jedna wyjątkowa, która otrzymała nagrodę specjalną.

      Na Gali podsumowującej konkursy przeprowadzone w szkole w roku szkolnym 2018/2019 wręczone zostały dyplomy oraz nagrody rzeczowe dla uczestników konkursu "Mój przyjaciel Robot". Wydarzenie uświetnił występ zespołu taneczno - akrobatycznego Alexia Dance.

      Projekt realizowały Katarzyna Staniec oraz Joanna Pietrzak

      Opieka nad rezlizacją projektu Kinga Jarosz oraz Monika Zimny

     • Gala podsumowująca konkursy 2018/2019

      24.05.2019 (piątek) godz. 13.00 w dużej sali gimnastycznej

      I. Powitanie.

       

      II.  Wręczenie dyplomów, nagród, wyróżnień w następujących konkursach:

      1. Międzynarodowy konkurs informatyczny Bóbr - odpowiedzialni Monika Zimny, Urszula Gajda

      •            Piosenka Robot

      2.   Warszawski konkurs plastyczny „Mój Przyjaciel Robot”

             – odpowiedzialni: Monika Zimny, Kinga Jarosz, Katarzyna Staniec, Joanna Pietrzak                                  

      3.  Dzielnicowy konkurs plastyczny „Kwiatami malowane – kwiaty pól i łąk”

           – odpowiedzialni: Monika Zimny, Małgorzata Pijanowska, Anna Rafalska, Małgorzata Sprycha

      4. Dzielnicowy konkurs Entliczek Pentliczek    

          - odpowiedzialna: Joanna Pietrzak

      • Piosenka - Necio - Fajnie w Internecie

      5. Szkolny konkurs „Dzień Bezpiecznego Internetu”

           - odpowiedzialni: Monika Zimny, Urszula Gajda

      6. Konkurs OLIMPUS  język angielski                                                             

           – odpowiedzialni: Marta Płachecka, Justyna Wasek

      7. I szkolny etap konkursu mitologicznego

          – odpowiedzialni:  Katarzyna Janicka

      8. Dzielnicowy konkurs języka angielskiego

          - odpowiedzialni –  Katarzyna Kowalczyk, Aleksandra Biela - Wołońciej

      9.  I edycja  „Mam Talent”

           - odpowiedzialna:  Pani Elżbieta Karwowska

      10. Konkurs fizyczny i chemiczny "Alchemia"

            - odpowiedzialna: Anna Przybylska

      11. Konkurs literacki  "Zapytaj Babcię, Zapytaj Dziadka"

            –  odpowiedzialna: Monika Zimny

             Uczennica Julia Biskup – Wyróżnienie

             Uczeń Ryszard Sikora – Wyróżnienie

      12. Warszawski Konkurs Wiedzy o Zawodach „Mój wymarzony zawód” – Iga Szewczyk

           – odpowiedzialna: Monika Zimny

       

      Serdecznie zapraszamy uczniów po odbiór dyplomów, wyróżnień i nagród

      24.05.2019r. (piątek) godz. 13.00  w dużej sala gimnastycznej SP 109

       

      Prowadzący galę

      Kinga Jarosz i Monika Zimny

       

     • Staś znów triumfuje - 1 miejsce na Mazowszu w wieloboju

      Uczniowie naszej szkoły z klas 3-6 w sobotę 18 maja wystartowali na warszawskim AWF-ie w wielobojach dzieci. Obejmowały one skok w dal, rzut piłką lekarską w przód oraz bieg na 60m. Najlepszy w województwie mazowieckim w trójboju okazał się Stanisław Mączyński, który zajął 1 miejsce w roczniku 2008 i startował z o rok  starszymi kolegami.

      Wszyscy zawodnicy otrzymali nagrody od sponsora zawodow InPost, Europol. Byly to koszulki, bidony,mazaki, napoje i słodkości. Na koniec chętni zawodnicy brali udział w przygotowanym Runmageddonie Kids.

      Dziękuję rodzicom za wsparcie i dostarczenie dzieci na zawody.

      Nauczyciel WF-Monika Ozdoba

     • Konkurs Wiedzy o Patronie Szkoły

      Dnia 5 kwietnia 2019 r w naszej szkole odbył się kolejny raz II etap Konkursu Wiedzy o Patronie Szkoły. Zgodnie z regulaminem konkursu uczestniczyli w nim uczniowie klas drugich i trzecich, którzy zakwalifikowali się do II etapu po klasowych eliminacjach. Konkurs przygotowały i przeprowadziły nauczycielki edukacji wczesnoszkolnej pani  Beata Radzimowska  i pani  Katarzyna Staniec.

      Uczestnicy konkursu kolejno losowali zestawy pytań,  które składały się z 3 pytań. Po krótkim czasie przeznaczonym na przygotowanie  uczniowie udzielali ustnych odpowiedzi. Komisja przyznawała punkty od 0-2 za każde pytanie. Po pierwszej turze 6 uczniów zdobyło maksymalną liczbę punktów. Adam Lepianka, Dawid Dziuban,  Patryk Filipczuk, Asia Wróbel, Maja Macnar, Julia Łukasik. Po  podliczeniu punktów okazało się, że 2  uczniów uzyskało 5 punktów:  Martyna Maśniak, Mateusz Gajda .

       Komisja w takiej sytuacji  przyznała 6 pierwszych miejsc:

      - Adam Lepianka II a

      - Dawid Dziuban II b

      -  Patryk Filipczuk II b

      -  Asia Wróbel II c

      -  Maja Macnar II d

      -  Julia Łukasik  III b

      Komisja przyznała 2 drugie  miejsca:

      - Martyna Maśniak  III a

      -  Mateusz Gajda  III c

       

      Uroczyste wręczenie dyplomów i nagród odbędzie się na akademii

      z okazji Święta Szkoły 23 maja 2019 r.  o godz. 13.00

    • I WARSZAWSKI KONKURS LOGOPEDYCZNY
     • I WARSZAWSKI KONKURS LOGOPEDYCZNY

      Przez ostatnie sześć lat w naszej SP 109 organizowany był Wawerski Konkurs Logopedyczny. Konkurs ten powstał z myślą o umożliwienie dzieciom z zaburzeniami mowy w przełamaniu niechęci w wypowiadaniu się na forum publicznym.

      Konkurs ten cieszył się dużą popularnością, w związku z tym postanowiłam w ramach współpracy Warszawskiego Centrum Innowacji Edukacyjno-Społecznych i Szkoleń, Poradni Psychologiczno - Pedagogicznej nr 17, Szkoły Podstawowej nr 109 oraz Szkoły Podstawowej  nr 216 rozszerzyć go na całą Warszawę. Dlatego w tym roku po raz pierwszy zorganizowany został  I WARSZAWSKI KONKURS LOGOPEDYCZNY.

                  Konkurs ten pod hasłem " W Szczebrzeszynie chrząszcz brzmi w trzcinie" odbył się 20 maja 2019 roku w budynku WCIES.

                  W konkursie wzięło udział 20 uczestników z warszawskich szkół podstawowych. Dzieci miały do przygotowania i zaprezentowania wiersze Hanny Niewiadomskiej. 

                  Komisja konkursowa miała niełatwe zadanie, ponieważ poziom prezentowanych przez dzieci umiejętności był bardzo wysoki. Po długich dyskusjach i naradach, jury w składzie: pani Elżbieta Konopacka, pani Ilona Wypchlak i pani Dagmara Chojnacka zdecydowało się przyznać atrakcyjne nagrody.

      Z pośród wszystkich uczestników konkursu, uczeń naszej szkoły Stanisław Bańka kl. 1a zaprezentował wiersz  Hanny Niewiadomskiej "Pobudka", za który otrzymał wyróżnienie.

       

                              Wszystkim uczestnikom konkursu gratuluję i życzę dalszych sukcesów!

                                                                                                                                          Dagmara Chojnacka

     • Warsztaty ekologiczne w 109-tce!

      Edukacja przyrodnicza jest ważnym elementem kształtowania świadomości dzieci i młodzieży dotyczącej zjawisk występujących w środowisku.  

      Szkoła nawiązała współpracę z Fundacją Ekotrend, która w kwietniu i w maju przeprowadziła dla uczniów z klas III oraz IV warsztaty o tematyce ekologicznej. Dzieci poznawały zagadnienia związane z zanieczyszczaniem powietrza, emisją gazów cieplarnianych.

      Podczas warsztatów terenowych prowadzonych przez edukatorów – przyrodników uczniowie samodzielnie mogli ocenić kondycję przyrody swojej najbliższej okolicy. Kształtowali tym samym umiejętności dostrzegania i interpretowania zjawisk występujących w środowisku na podstawie obserwacji oraz eksperymentowania przy użyciu nowoczesnych form.

      Uczniowie z zaangażowaniem i ogromną ciekawością tworzyli „roślinne filtry powietrza” własnego pomysłu, mogli wykazać się wiedzą przyrodniczą i rozwijać zainteresowania.

      Koordynator projektu: Kinga Jarosz

    • Międzynarodowy Konkurs „Kangur Matematyczny”
     • Międzynarodowy Konkurs „Kangur Matematyczny”

      Inicjatorem Międzynarodowego Konkursu „Kangur Matematyczny” jest stowarzyszenie „Kangourou Sans Fronti`eres” z siedzibą w Paryżu.  Konkurs przeprowadzany jest jeden raz w roku,  jednocześnie we wszystkich uczestniczących        w nim krajach.

      Konkurs ma charakter jednorazowego testu. Zadania oraz termin są ustalane przez stowarzyszenie „Kan- gourou Sans Fronti`eres”. Na rozwiązanie testu przeznaczone jest 75 minut.

      Celem Konkursu jest propagowanie kultury matematycznej w jak najszerszych kręgach uczniów szkół wszystkich typów.

      W tegorocznej edycji Kangura Matematycznego udział wzięło 67 uczniów klas 2-8 naszej szkoły.

      Poniżej lista tych, którzy osiągnęli sukces:

      LAUREAT:

      Mateusz Tyc                          6d

       

      WYNIK BARDZO DOBRY:

      Joanna Wróbel                      2c

      Wojciech Karpiejczyk           3c

       

      WYRÓŻNIENIA:

      Stanisław Olejnik                  2c

      Antonina Kosowska             3b

      Piotr Leszczyński                 3b

      Julia Łukasik                         3b

      Jan Kudlik                             3c

      Jakub Zimny                         4b

      Krzysztof Tomaszewski        4b

      Kajetan Sobczuk                  5e

      Wiktoria Woźniak                 5a       

      Anna Hoffman                       5a

      Aleksandra Zborowska         5a

      Ryszard Sikora                     7a

      Stanisław Karpiejczyk           8b

      Maria Kotlińska                     8a

      Wszystkim nagrodzonym serdecznie gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów !

                                  Nauczyciele matematyki

    • OGÓLNOPOLSKI KONKURS LITERACKI dla klas I-III "Dzieci piszą bajki z Bratkiem"
     • OGÓLNOPOLSKI KONKURS LITERACKI dla klas I-III "Dzieci piszą bajki z Bratkiem"

      OGÓLNOPOLSKI KONKURS „Dzieci piszą bajki z Bratkiem”

       

      Już od kilku lat w naszej szkole terapia pedagogiczna prowadzona jest w oparciu o rekomendowany przez Polskie Towarzystwo Dysleksji program ORTOGRAFFITI, w klasach I-III Ortograffiti z Bratkiem. 

      Na zajęciach wspólnie czytamy bajki terapeutyczne z KSIĘGI BAJEK BRATKA, rozwiązujemy zadania ćwiczące koncentrację uwagi, percepcję wzrokową i słuchową, grafomotorykę, utrwalamy prawidłową pisownię oraz ćwiczymy płynne czytanie. Właśnie z tego powodu pomysł samodzielnego napisania bajki z Bratkiem został przyjęty przez uczniów z dużym entuzjazmem.

      Organizatorem konkursu jest Wydawnictwo Operon, a prace konkursowe można było składać od 11 lutego do 15 maja.

      Warunkiem wzięcia udziału w konkursie było napisanie samodzielnie przez dziecko lub grupę dzieci bajki o Bratku, nawiązującej charakterem do bajek z KSIĘGI BAJEK BRATKA (Wydawnictwo Operon)

      Oceniając Szkolna Komisja Konkursowa brała pod uwagę następujące kryteria:

      • zgodność pracy z tematyką konkursu,
      • oryginalność pracy,
      • zachowanie kryteriów gatunku literackiego, jakim jest bajka (zawarcie pouczającego zakończenia/morału)

      Kierując się powyższymi kryteriami Komisja wyłoniła zwycięską pracę pt. „Bratek został superbohaterem”, autorstwa Martyny Maśniak z kl. 3a.

      Wszystkie dzieci biorące udział w konkursie otrzymały dyplomy i nagrody, a zwycięska praca została wysłana na Konkurs Ogólnopolski.

      Nagrodą główną w Konkursie Ogólnopolskim jest publikacja 30 zwycięskich prac w postaci DZIECIĘCEJ KSIĘGI BAJEK BRATKA wraz z podaniem ich dziecięcych autorów.

       

      Trzymamy kciuki za pracę Martynki!

       

       

      Koordynator projektu

      Szkoła Przyjazna Uczniom z Dysleksją

      Terapeuta pedagogiczny

      Sylwia Łasek-Marmur

    • VII WARSZAWSKI KONKURS ORTOGRAFICZNY dla klas 5-6 SZKÓŁ PRZYJAZNYCH UCZNIOM Z DYSLEKSJĄ
     • VII WARSZAWSKI KONKURS ORTOGRAFICZNY dla klas 5-6 SZKÓŁ PRZYJAZNYCH UCZNIOM Z DYSLEKSJĄ

      VII WARSZAWSKI KONKURS ORTOGRAFICZNY dla klas 5-6

      SZKÓŁ PRZYJAZNYCH UCZNIOM Z DYSLEKSJĄ

       

      Marzec był w naszej szkole miesiącem intensywnych działań związanych z realizacją projektu Szkoła Przyjazna Uczniom z Dysleksją.  Uczniowie klas V i VI, uczestniczący w zajęciach terapii pedagogicznej wzięli udział w dwuetapowym konkursie ortograficznym, zorganizowanym przez WCIES – Warszawskie Centrum Innowacji Edukacyjno-Społecznych i Szkoleń.

      Etap szkolny został przeprowadzony przez trzyosobową Komisję Konkursu Ortograficznego powołaną przez dyrektora szkoły w składzie:

      Sylwia Łasek-Marmur – terapeuta pedagogiczny

      Dagmara Chojnacka – terapeuta Integracji sensorycznej, logopeda

      Joanna Gembczyńska – nauczyciel wspomagający

      Szkolna Komisja Konkursu oceniła prace i wyłoniła dwóch laureatów (jednego ucznia na poziomie klas V i jednego na poziomie klas VI), którzy pod koniec marca reprezentowali szkołę w warszawskim etapie konkursu.

       

      WYNIKI ETAPU SZKOLNEGO – klasy V:

      I MIEJSCE – Bruno Roczeń kl. 5d

      II MIEJSCE – Krystian Rudzki kl. 5d

      III MIEJSCE – Łukasz Talarowski kl. 5c

       

      WYNIKI ETAPU SZKOLNEGO – klasy VI:

      I MIEJSCE – Amelia Bodylska kl. 6b

      II MIEJSCE – Maria Zakrzewska kl. 6b

      III MIEJSCE – Jakub Wojtkowski kl. 6a

       

      Wyróżnienia:

      Antonina Mączyńska – kl. 6b

       

      LAUREACI WYTYPOWANI DO ETAPU WARSZAWSKIEGO:

      w kategorii klas V – Bruno Roczeń kl. 5d

      w kategorii klas VI – Amelia Bodylska kl. 6b

       

      27 marca w siedzibie WCIES odbył się warszawski etap konkursu.  Miło nam poinformować, że Amelia Bodylska zajęła w nim III MIEJSCE w kategorii klas szóstych.

       

       

      Wszystkim uczestnikom konkursu serdecznie gratulujemy

      i życzymy dalszych sukcesów!

       

      Koordynatorki projektu

      Szkoła Przyjazna Uczniom z Dysleksją

      Sylwia Łasek-Marmur, Dagmara Chojnacka

       

       

    • VII WARSZAWSKI KONKURS ORTOGRAFICZNY dla klas 3-4 SZKÓŁ PRZYJAZNYCH UCZNIOM Z DYSLEKSJĄ
     • VII WARSZAWSKI KONKURS ORTOGRAFICZNY dla klas 3-4 SZKÓŁ PRZYJAZNYCH UCZNIOM Z DYSLEKSJĄ

      VII WARSZAWSKI KONKURS ORTOGRAFICZNY dla klas 3-4

      SZKÓŁ PRZYJAZNYCH UCZNIOM Z DYSLEKSJĄ

       

      Marzec był w naszej szkole miesiącem sprawdzania umiejętności ortograficznych, zarówno tych teoretycznych, czyli znajomości zasad pisowni, jak i umiejętności praktycznych, czyli zastosowania posiadanej wiedzy w praktyce.

      W związku z realizacją V edycji projektu Szkoła Przyjazna Uczniom z Dysleksją, uczniowie klas III i IV, uczestniczący w zajęciach terapii pedagogicznej wzięli udział w dwuetapowym konkursie ortograficznym, zorganizowanym przez WCIES – Warszawskie Centrum Innowacji Edukacyjno-Społecznych i Szkoleń.

      W 109-ej etap szkolny został przeprowadzony przez trzyosobową Komisję Konkursu Ortograficznego powołaną przez dyrektora szkoły w składzie:

      Sylwia Łasek-Marmur – terapeuta pedagogiczny

      Dagmara Chojnacka – terapeuta Integracji sensorycznej, logopeda

      Joanna Gembczyńska – nauczyciel wspomagający

      Szkolna Komisja Konkursu oceniła prace i wyłoniła dwóch laureatów (jednego ucznia na poziomie klas III i jednego z klas IV), którzy pod koniec marca reprezentowali naszą szkołę w etapie warszawskim konkursu.

       

      WYNIKI ETAPU SZKOLNEGO – klasy III:

      I MIEJSCE – Krzysztof Puchacz kl. 3a

      II MIEJSCE – Mikołaj Zych kl. 3b

      III MIEJSCE – Anna Zakrzewska kl. 3a

       

      Wyróżnienia:

      Piotr Czyż kl. 3c

       

      WYNIKI ETAPU SZKOLNEGO – klasy IV:

      I MIEJSCE – Michał Strzępa kl. 4d

      II MIEJSCE – Liliana Czech kl. 4d

      III MIEJSCE – Karol Garbarczyk kl. 4b

       

      Wyróżnienia:

      Maksymilian Mychlewicz kl. 4b

      Hanna Kamińska kl. 4c

      Bartosz Kochut kl. 4c

      Tadeusz Żak kl. 4c

      Krystian Zadrożny kl. 4e

       

      LAUREACI WYTYPOWANI DO ETAPU WARSZAWSKIEGO:

      w kategorii klas III – Krzysztof Puchacz kl. 3a

      w kategorii klas IV – Michał Strzępa kl. 4d

       

      27 marca w siedzibie WCIES odbył się warszawski etap konkursu. 

      Miło nam poinformować, że Krzysztof Puchacz zajął w nim III MIEJSCE w kategorii klas trzecich.

       

       

      Wszystkim uczestnikom konkursu serdecznie gratulujemy

      i życzymy dalszych sukcesów!

       

      Koordynatorki projektu

      Szkoła Przyjazna Uczniom z Dysleksją

      Sylwia Łasek-Marmur, Dagmara Chojnacka

       

       

     • LAUREAT TRZECH KONKURSÓW Stanisław  Karpiejczyk

      Stanisław Karpiejczyk z kl. 8b  jest laureatem w 3 konkursach kuratoryjnych: matematyka, chemia, fizyka i laureatem w OMJ- Olimpiadzie Matematycznej Juniorów9 maja 2019 r. w Wyższej Szkoły Menedżerskiej w Warszawie odbyły się uroczyste podsumowania konkursów przedmiotowych w roku szkolnym 2018/2019. Z kierownictwem Kuratorium Oświaty w Warszawie: p. Aurelią Michałowską, p. Dorotą Skrzypek, p. Krzysztofem Wiśniewskim spotkali się uczniowie laureaci, ich rodzice i nauczyciele. TYTUŁ lAUREATA W KONKURSIE KURATORYJNYM ZWALNIA Z PRZYSTĄPIENIA DO EGZAMINU ÓSMOKLASISTY z danego przedmiotu. Uczeń otrzymuje 100% punktów przewidzianych za egzamin. 

      Olimpiada Matematyczna Juniorów (OMJ) to prestiżowe ogólnopolskie zawody matematyczne dla uczniów w szkół podstawowych i oddziałów gimnazjalnych. Przeprowadzane są z ramienia Ministerstwa Edukacji Narodowej. OMJ to jedyna olimpiada przedmiotowa z matematyki na poziomie szkoły podstawowej wpisana na listę Ministerstwa Edukacji Narodowej olimpiad uprawniających do przyjmowania laureatów i finalistów w pierwszej kolejności do szkół wymienionych w art. 132 ustawy - Prawo oświatowe oraz art. 20d ustawy o systemie oświaty.

      23 marca 2019 roku Stanislaw Karpiejczyk uczeń  8 klasy Szkoły Podstawowej nr 109 w Warszawie  został laureatem ogólnopolskiej Olimpiady Matematycznej Juniorów, w której uczestniczyło łącznie 11592 uczniów ze szkół podstawowych z całego kraju.W zawodach finałowych w Warszawie brało udział już tylko 257 najlepszych uczestników. Uczniowie w rozwiązywaniu zadań musieli się wykazać nie tylko znajomością wzorów i twierdzeń, ale i umiejętnością kreatywnego podejścia do zadanych skomplikowanych problemów matematycznych. Do OMJ mógł przystąpić każdy uczeń szkoły podstawowej lub gimnazjum. Zawody miały charakter trójstopniowy. Pierwsza część korespondencyjna poległa na samodzielnym rozwiązaniu ogłoszonych zadań konkursowych oraz rozwiązaniu testu w szkole uczestnika. Zawody drugiego i trzeciego stopnia polegały na rozwiązaniu każdorazowo po 5 zadań w czasie 180 min. 

      Gratulujemy!

      Beata Ludzia

       

      fot. Adam Klemens

    • LATO W MIEŚCIE 2019
     • LATO W MIEŚCIE 2019

      l Uprzejmie informujemy, iż zapisy do Warszawskiego Programu ,,Lato wmieście” 2019 roku za pomocą elektronicznego systemu zgłoszeń, znajdującego się  pod adresem: https://warszawa-latowmiescie.pzo.edu.pl rozpoczynają się

      18 kwietnia 2019 roku o godzinie 12.00 i potrwają do 30 kwietnia 2019 roku do godziny 12.00.

      Opłata za jeden obiad 7 złotych klasy I-VIII. Oddziały przedszkolne 9 złotych (śniadanie + obiad).

    • V WARSZAWSKI KONKURS - "Techniki czytania"
     • V WARSZAWSKI KONKURS - "Techniki czytania"

      W ramach projektu Szkoła Przyjazna Uczniom z Dysleksją uczniowie naszej szkoły wzięli udział w V WARSZAWSKIM KONKURSIE „Techniki czytania” dla klas II. Organizatorem konkursu jest WCIES – Warszawskie Centrum Innowacji Edukacyjno-Społecznych i Szkoleń.

      Konkurs odbył się 20 marca, a naszą szkołę dzielnie reprezentowało dwóch uczniów z klasy IIa, którzy zostali wyłonieni w drodze szkolnych eliminacji.

      Miło nam poinformować, że obydwaj chłopcy zostali docenieni przez komisję i osiągnęli sukces:

      Nikodem Palanis zdobył I MIEJSCE w konkursie, a Filip Nowak - wyróżnienie.

      Warto dodać, że chłopcy rywalizowali z uczniami ze wszystkich SZKÓŁ PRZYJAZNYCH DYSLEKSJI na terenie Warszawy i okolic.

       

      Serdecznie gratulujemy sukcesu!

       

      Koordynatorki projektu

      Szkoła Przyjazna Uczniom z Dysleksją

      Sylwia Łasek-Marmur, Dagmara Chojnacka

       

    • I WARSZAWSKI KONKURS PLASTYCZNY - "W WARSZAWSKICH SZKOŁACH LENIWE SĄ TYLKO ÓSEMKI"
     • I WARSZAWSKI KONKURS PLASTYCZNY - "W WARSZAWSKICH SZKOŁACH LENIWE SĄ TYLKO ÓSEMKI"

       

      I WARSZAWSKI KONKURS PLASTYCZNY

      „W WARSZAWSKICH SZKOŁACH LENIWE SĄ TYLKO ÓSEMKI”

       

      Konkurs dedykowany jest uczniom, którzy uczestniczą w terapii pedagogicznej lub terapii integracji sensorycznej.

      Organizator

      Organizatorem konkursu jest Szkoła Podstawowa nr 109 im. Batalionów Chłopskich,

      ul. Przygodna 2, 03-991 Warszawa tel. /22/ 277 11 32

      Osoby odpowiedzialne za konkurs: Sylwia Łasek – Marmur, Dagmara Chojnacka

       

      Cele konkursu

      • doskonalenie koordynacji wzrokowo-ruchowej, orientacji przestrzennej,
      • kształtowanie twórczej ekspresji i rozbudzanie wyobraźni plastycznej,
      • czerpanie radości przy tworzeniu prac z wykorzystaniem różnych technik plastycznych,
      • motywowanie dzieci do ćwiczeń terapeutycznych,
      • umożliwienie dzieciom przełamanie niechęci w pracy nad swoimi trudnościami,
      • prezentacja swoich umiejętności, zdolności plastycznych oraz wspólna praca terapeuty, rodzica i dziecka

       

      REGULAMIN KONKURSU

       

      1. Prace konkursowe należy składać do 31.05.2019 r. do sekretariatu szkoły lub wysłać pocztą na adres szkoły:

       Szkoła Podstawowa nr 109 im. Batalionów Chłopskich ul. Przygodna 2, 03-991 Warszawa.                         

      1. Wyniki konkursu ogłoszone zostaną  10 czerwca 2019 na stronie internetowej szkoły  http://www.sp109.waw.pl/
      2. Konkurs adresowany jest dla dzieci w następujących kategoriach wiekowych:

      I kategoria – uczniowie klas I

      II kategoria - uczniowie klas II

      III kategoria – uczniowie klas III

      1. W ramach Konkursu na adres Organizatora, należy dostarczyć osobiście lub za pośrednictwem poczty pracę plastyczną w formacie A4, wykonaną dowolna techniką. Praca ma przedstawiać dowolnie zaprojektowany obrazek z leniwej ósemki. Leniwa ósemka ma być punktem wyjścia danej pracy, dlatego ma być widoczna na kartce. Praca plastyczna ma być przesłana w dużej kopercie i nie może być pognieciona. Do pracy konkursowej należy dołączyć kartę uczestnika, która jest załączona do regulaminu.
      2. Osoby biorące udział w konkursie wyrażają zgodę na przetwarzanie przez organizatora danych osobowych.
      3. O wyłonieniu laureatów konkursu decyduje Jury powołane przez organizatora.
      4.  Jury pod uwagę weźmie:
      • spełnienie podanych kryteriów
      • jakość wykonania pracy
      • oryginalność, pomysłowość
      1. Galerię nagrodzonych prac, będzie można oglądać na stronie internetowej szkoły.
      2. Komisja konkursowa wybierze najciekawsze prace. Laureaci I, II, III miejsca otrzymają nagrody rzeczowe w każdej kategorii wiekowej, przewidujemy również wyróżnienia dla najciekawszych prac.
      3. Nagrody dla laureatów będzie można odebrać w sekretariacie szkoły od 11 czerwca do 19 czerwca.       
      4. Przekroczenie terminów eliminuje ucznia z udziału w konkursie. Komisja nie zwraca prac konkursowych, prace przechodzą na własność organizatora.

      Sylwia Łasek-Marmur, Dagmara Chojnacka

       

       

    • ZEBRANIA Z RODZICAMI
     • ZEBRANIA Z RODZICAMI

      Szanowni Państwo,w przyszłym tygodniu w dniach 13-14 maja odbędą się zebrania z rodzicami: 13.05 (poniedziałek) - klasy 5-8, 14.05 (wtorek) - klasy 1-4. Zmiana terminu spotkań klasowych z rodzicami spowodowana jest faktem, iż zaplanowane na 10-11 kwietnia zebrania nie odbyły się, a kolejne wg harmonogramu są przewidywane dopiero na 22-23 maja.

      Wkrótce szczegółowy grafik.

      Z poważaniem 

      .Urszula Plust  - Wicedyrektor szkoły

    • KARTA UCZNIA dla pierwszoklasistów
     • KARTA UCZNIA dla pierwszoklasistów

      INFORMACJE DOTYCZĄCE KARTY UCZNIA (NA STRONIE ZDM)

      Szanowni Rodzice Klas I szkoły podstawowej w roku szkolnym 2019/2020.

      Zarząd Transportu Miejskiego zwraca się z prośbą, aby po zakończonej rekrutacji (po 24 kwietnia 2019), Rodzice uczniów złożyli wnioski o wyrobienie  Karty Ucznia. Termin składania wypełnionych wniosków do sekretariatu SP 109 mija 31 maja 2019 roku. Do 31 lipca 2019 roku ZTM dostarczy wyrobione Karty Ucznia do szkoły.

      Do odbioru Karty Ucznia upoważnieni są tylko Rodzice (prawni opiekunowie dziecka)

       

      Jak otrzymać Kartę Ucznia

      Rodzice powinni wypełnić wniosek, do którego należy dołączyć aktualne zdjęcie o wymiarach 3,5 x 4,5 cm podpisane imieniem i nazwiskiem oraz nr PESEL. Po wyrobieniu karty zdjęcia zostaną zwrócone. Wniosek wraz ze zdjęciem należy złożyć w szkole, która przekaże go do ZTM.

      wniosek o wydanieWarszawskiej Karty Miejskiej

      wzór wniosku o wydanieWarszawskiej Karty Miejskiej

      Karty Ucznia wraz z wgranym uprawnieniem będą wydawane przez szkołę.

    • OGŁOSZENIE
     • OGŁOSZENIE

      Szanowni Państwo, Drodzy Rodzice.

      INFORMUJĘ, ŻE OD 27 KWIETNIA 2019 ROKU  STRAJK ZOSTAJE ZAWIESZONY CO OZNACZA, ŻE SZKOŁY  OD DNIA 29 KWIETNIA 2019 ROKU WRACAJĄ DO CODZIENNEJ PRACY. BARDZO PAŃSTWU DZIĘKUJEMY  ZA WSPARCIE !!!  NADMIENIAM, ŻE OD 24 KWIETNIA 2019 ROKU SĄ UTRUDNIENIA NA ULICY PRZYGODNEJ (ROZPOCZĘŁY SIĘ PRACE ZWIĄZANE Z PRZEBUDOWĄ ULICY).   Informuję, że w związku z trwającym do dnia 26 kwietnia 2019 r. strajkiem pracowników pedagogicznych w tym dniu   nie będą odbywały  się zajęcia dydaktyczne. Szkoła  od dnia 24 kwietnia 2019 roku do 26  kwietnia 2019 roku oraz 2 maja 2019 roku zapewni Państwa dzieciom zajęcia opiekuńczo-wychowawcze w godzinach 7.00-17.30. Dzieci w te dni mają zapewniony obiad. Dnia 2 maja 2019 roku obiadu nie zapewniamy. Oddziały przedszkolne będą pracowały  w godzinach  7.00-17.30. Z powodu strajku nauczycieli, może  tymczasowo dojść do zmiany składu kadry pedagogicznej pracującej  w oddziałach przedszkolnych. Będziemy jednak wdzięczni, jeśli uda się Państwu zapewnić opiekę dzieciom we własnym zakresie.                                                                                                                                                    Bardzo proszę o wyrozumiałość i dziękuję za okazywane wsparcie.

      Z poważaniem.

      Hanna Ratańska-Szot
       Dyrektor Szkoły
      25.04.2019 r.

    • ŻYCZENIA ŚWIĄTECZNE
     • ŻYCZENIA ŚWIĄTECZNE

      Szanowni Rodzice, Drodzy Uczniowie,

      Uprzejmie informuję, że uczniowie klas ósmych zakończyli obowiązkowe egzaminy. Dodam, że egzaminy przebiegły bez zakłóceń i według procedur CKE. Mam nadzieję, że wyniki egzaminów będą odpowiadały oczekiwaniom Uczniów i ich Rodziców, a także otworzą możliwość realizacji dalszych planów edukacyjnych.

      Przypominam, że zgodnie z Rozporządzeniem ministra Edukacji Narodowej z dnia 11 sierpnia 2017 roku w sprawie organizacji roku szkolnego, wiosenna przerwa świąteczna trwa od 18 kwietnia do 23 kwietnia 2019 roku.

      Jednocześnie informuję, że akcja strajkowa nie została odwołana bądź zawieszona. Ze względu na wyjątkową sytuację  - również w okresie poświątecznym -  bardzo proszę o śledzenie wiadomości w dzienniku elektronicznym i na stronie internetowej szkoły,  na których będą zamieszczane aktualne informacje.

      Przed nami czas Świat Wielkanocnych…

       Z tej okazji pragniemy złożyć życzenia radosnych Świat Wielkiej Nocy wypełnionych nadzieją budzącej się do życia wiosny i wiarą w sens życia, pogody w sercu i radości płynącej z faktu Zmartwychwstania Pańskiego oraz smacznego Święconego w gronie najbliższych.

      Życzymy wszystkim wszelkiej pomyślności w życiu prywatnym, jak i zawodowym. Niech Wielkanoc napełni Was szczęśliwymi przeżyciami, ale przede wszystkim niech umocni Waszą wiarę, podnosi na duchu i wypełni Wasze serca radością.

      Z wyrazami szacunku,
      Hanna Ratańska  - Szot

      z nauczycielami i pracownikami 

       Szkoły Podstawowej nr 109 im. Batalionów Chłopskich w Warszawie

      17.04.2019 r.

       

    • Mamy III miejsce w Polsce! Kolejny sukces Stasia Mączyńskiego!
     • Mamy III miejsce w Polsce! Kolejny sukces Stasia Mączyńskiego!

           W sobotę 13 kwietnia blisko 30 uczniów naszej szkoły startowało w ramach programu "Lekkoatletyka dla każdego" w biegu organizowanym przez ORLEN. Był to bieg dzieci na dystansie 600m na błoniach Stadionu Narodowego wzorem dorosłych startujących następnego dnia w ORLEN WARSAW MARATHON.

      Dzieci otrzymały pamiątkowe koszulki oraz uczestniczyły w pasta party.

      Największym osiągnięciem może pochwalić się Stanisław Mączyński, który w kategorii rocznik 2008 i młodsi zdobył 3 miejsce w Polsce i to na dodatek biegając z rok starszymi kolegami.

      Dziękuję rodzicom za pomoc i wsparcie oraz gratuluję wszystkim uczestnikom.

       

      Monika Ozdoba

     • NAJNOWSZE INFORMACJE

      Szanowni Państwo, Drodzy Rodzice i Uczniowie, informuję, że w dniach 15-16-17 kwietnia 2019 r. w Szkole Podstawowej nr 109 odbędą się egzaminy ósmoklasisty zgodnie z harmonogramem Centralnej Komisji Egzaminacyjnej. Przypominam, że uczniowie klas VIII stawiają się punktualnie o godz.8.15, w stroju galowym, z legitymacją szkolną i przyborami.

      Jednocześnie informuję, że w związku z trwającym strajkiem pracowników pedagogicznych i niepedagogicznych, ponownie wystąpiłam do organu prowadzącego z wnioskiem o zawieszenie zajęć z powodu braku możliwości zapewnienia opieki uczniom klas I-VIII w dniu 10 kwietnia 2019 r.

      Będę na bieżąco informować o dalszym postępowaniu w sprawie.

      Zebrania zaplanowane na dzień 10 i 11 kwietnia 2019 roku odbędą się w innym terminie.

       

      Z poważaniem,

      Hanna Ratańska  - Szot

      Dyrektor Szkoły

       

      9.04.2019 r.

    • III WARSZAWSKI KONKURS PLASTYCZNO - TECHNICZNY DLA UCZNIÓW SZKÓŁ PODSTAWOWYCH MÓJ PRZYJACIEL ROBOT
     • III WARSZAWSKI KONKURS PLASTYCZNO - TECHNICZNY DLA UCZNIÓW SZKÓŁ PODSTAWOWYCH MÓJ PRZYJACIEL ROBOT

      Organizator:Organizatorem konkursu jest Szkoła Podstawowa nr 109

       im. Batalionów Chłopskich, ul. Przygodna 2, 03-991 Warszawa    tel. /22/ 277 11 32

      Osoby odpowiedzialne za konkurs: Monika Zimny tel. /22/ 277 11 57 Katarzyna Staniec, Joanna Pietrzak

      Cele konkursu        rozbudzenie zainteresowań plastyczno - technicznych,

      • dostarczenie dzieciom możliwości wykazania się swoimi umiejętnościami plastycznymi,
      • rozbudzenie wyobraźni dzieci do twórczych rozwiązań plastycznych
       i technicznych oraz poszukiwania własnego artystycznego wyrazu,
      • umożliwienie zaprezentowania swojej pracy szerokiej społeczności,
      • dostarczenie radosnych przeżyć i zadowolenia z osiągnięcia sukcesu,
      • zachęcenie uczniów do poznania zasad zdrowej rywalizacji,
      • integracja z kolegami uczęszczającymi do innych szkół.


      • REGULAMIN KONKURSU
      • Prace konkursowe należy składać w terminie do dnia 30 kwietnia 2019 do świetlicy szkolnej sala nr 105 w godzinach 07.00 – 17.30 lub wysłać pocztą na adres szkoły.                         
      1. Wyniki konkursu ogłoszone zostaną do 8 maja 2019 na stronie internetowej szkoły  http://www.sp109.waw.pl/
      2. W konkursie może wziąć udział każdy uczeń szkoły podstawowej w Warszawie.
      • Praca powinna być przestrzenna, wykonana z dowolnych materiałów recyklingowych o wysokości nie przekraczającej 50 cm
       i szerokości nie przekraczającej 50 cm,
      1. Praca techniczna musi posiadać czytelną na odwrocie pracy metryczkę zawierającą: imię i nazwisko uczestnika, klasę, nazwę i numer szkoły
      2. Osoby biorące udział w konkursie wyrażają zgodę na przetwarzanie przez organizatora danych osobowych.
      3. O wyłonieniu laureatów konkursu decyduje Jury powołane przez organizatora.
      4.  Jury pod uwagę weźmie:
      • spełnienie podanych kryteriów
      • jakość wykonania pracy
      • oryginalność, pomysłowość, podejście do tematu
      • wykorzystanie surowców wtórnych lub innych materiałów ekologicznych.

       Konkurs zostanie przeprowadzony w następujących kategoriach:

       I kategoria – uczniowie klas 0 - I

       II kategoria – uczniowie klas II - III

      III kategoria – uczniowie klas IV- VIII


      Prace będą prezentowane na wystawie w SP 109 podczas Majówki Szkolnej 11.05.2019 w godzinach 10.00 – 14.00

      1. Organizator przyzna dyplomy, nagrody i wyróżnienia w każdej kategorii wiekowej wśród prac plastyczno - technicznych.

           Jury ma prawo wytypowania dodatkowych nagród i wyróżnień.

      Przekroczenie terminów eliminuje ucznia z udziału w konkursie.

      Komisja nie zwraca prac konkursowych, przechodzą na własność organizatora.


      Karta_zgloszenia_do_konkursu_Moj_przyjaciel_robot.pdf​​​​​​​


    • WIOSENNA  ZBIÓRKA MAKULATURY
     • WIOSENNA  ZBIÓRKA MAKULATURY

      POSPRZĄTAJ NA ŚWIĘTA!!!

       

      Od 08.04.2019 r. (poniedziałek) do 12.04.2019 r. (piątek)  na terenie naszej szkoły jest organizowana

      WIOSENNA  ZBIÓRKA MAKULATURY pod patronatem Świetlicy Szkolnej.

           Prosimy o przynoszenie starych i niepotrzebnych:     gazet, książek, tektury, kalendarzy  itp.

           Zachęcamy wszystkich uczniów, rodziców i nauczycieli do wzięcia udziału w tej akcji.

      Makulaturę należy składać w wyznaczonym miejscu na placu szkolnym  dobrze zapakowaną, aby się nie rozsypywała.

       

      Zespół Nauczycieli Świetlicy SP 109

     • INFORMACJA DLA RODZICÓW

      Szanowni Państwo, Drodzy Rodzice.

      Informuję, że w związku z trwającym  strajkiem pracowników pedagogicznych w dalszym ciągu  nie będą odbywały  się zajęcia dydaktyczne. Szkoła  od dnia 24 kwietnia 2019 roku do 30 kwietnia 2019 roku oraz 2 maja 2019 roku zapewni Państwa dzieciom zajęcia opiekuńczo-wychowawcze w godzinach 7.00-17.30.

      Oddziały przedszkolne będą pracowały  w godzinach  7.00-17.30.

      Z powodu strajku nauczycieli, może  tymczasowo dojść do zmiany składu kadry pedagogicznej pracującej       w oddziałach przedszkolnych.

      Będziemy jednak wdzięczni, jeśli uda się Państwu zapewnić opiekę dzieciom we własnym zakresie.

      O  zakończeniu bądź zawieszeniu strajku w szkole poinformuję Państwa bezzwłocznie za pośrednictwem dziennika elektronicznego i ogłoszenia na stronie internetowej szkoły.

       Bardzo proszę o wyrozumiałość i dziękuję za okazywane wsparcie.

      Z poważaniem.
       Dyrektor Szkoły
      23.04.2019 r.

       

    • Apel samorządności
     • Apel samorządności

      Apel samorządności

      21 marca to nie tylko pierwszy dzień wiosny. To również Światowy Dzień Zespołu Downa, a także Dzień Samorządności.

      Samorządność w naszej szkole to również możliwość składania przez uczniów projektów w Szkolnym Budżecie Partycypacyjnym. Dziś klasy, których projekty zostały pozytywnie zweryfikowane i przeszły do etapu promocji przedstawiały swoje pomysły na apelu szkolnym          1. Ławki przy salach lekcyjnych (kl. 8c)          2. Siedzieć wygodnie (kl. 6b).Oba projekty polegają na zakupie ławek na szkolne korytarze, aby móc siedzieć wygodnie zamiast na podłogach. Projekty zostały połączone w jeden wspólny. Klasy wspólnie będą opracowywać finalny projekt.         3. Mini-ogródek (kl. 7c)Projekt polega na stworzeniu ogródka kwiatowego na terenie przy szkole wraz z miejscami siedzącymi dla odpoczynku np. podczas otwartych przerw w ciepłe dni.        4. Zakup sprzętu sportowego (kl. 4a, 4e, 5d, 6c).Projekt polega na zakupie sprzętu - rakietek i piłeczek do tenisa stołowego, koszulek-znaczników, kijów do unihoheja, badminton. Sprzęt używany byłby przez uczniów podczas lekcji jak i przerw.Głosowanie odbędzie się  26-27 marca.

      Marta Płachecka 

    • TIMSS- Międzynarodowe Badanie Wyników Nauczania Matematyki i Nauk Przyrodniczych
     • TIMSS- Międzynarodowe Badanie Wyników Nauczania Matematyki i Nauk Przyrodniczych

      TIMSS- Międzynarodowe Badanie Wyników Nauczania Matematyki i Nauk Przyrodniczych

      Nasza szkoła bierze udział w międzynarodowym badaniu osiągnięć matematycznych i przyrodniczych - TIMSS 2019. Szczegóły badania będą podane wkrótce. Informacje, które ze strony organizarora: 

      Badanie TIMSS (Trends in International Mathematics and Science Study - Międzynarodowe Badanie Wyników Nauczania Matematyki i Nauk Przyrodniczych) w skali międzynarodowej jest koordynowane przez Międzynarodowe Stowarzyszenie Mierzenia Osiągnięć Szkolnych – IEA z siedzibą w Amsterdamie, a w Polsce przez Ministerstwo Edukacji Narodowej. Obok badania PISA, TIMSS jest najważniejszym międzynarodowym

      porównawczym badaniem edukacyjnym. Jest to też badanie o najdłuższej tradycji: przeprowadzono je w latach: 1995, 1999, 2003, 2007, 2011 i 2015 roku. W pierwszej edycji uczestniczyło 41 krajów, w 2007 roku – 48 krajów, w 2011 – 63 kraje, w 2015 roku – 49 krajów. Polska wzięła do tej pory udział w TIMSS dwukrotnie – w roku 2011 i 2015. 

      Link do strony:http://www.ibe.edu.pl/pl/projekty-miedzynarodowe/timss-2019

       

       

      Joanna Lewicka

     • SOS- dla Alana

      Udało się!!! Alan jest już po pierwszej operacji głowy. Czekając na termin tej operacji, wysłaliśmy do Berlina zdjęcia, ze stópkami Alana.  Mają się niestety coraz gorzej i kazano nam przyjechać w trybie pilnym. Teraz, potrzebna będzie natychmiastowa operacja nóżek, dlatego nie przerywamy zbiórki!

      Operacja głowy zakończona sukcesem! Po najdłuższych w życiu, 8 godzinach czekania, przekazano nam cudowne wieści – udało się! Profesor założył Alanowi baypas z tyłu głowy, bo po angiografi stwierdził, że właśnie tam jest największy problem – w miejscu, gdzie nastąpiło wcześniej krwawienie.

      Gdy oddawaliśmy naszego synka w ręce lekarzy, nie wiedzieliśmy, w jakim stanie go zobaczymy po operacji. Mówiono nam, że może nas nawet nie poznać... My jednak wierzyliśmy z całych sił, że będzie żył, że będzie się do nas uśmiechał. Gdy się obudził, zapytał – Czy to już koniec?, To jaki teraz plan? Naszego szczęścia nie da się opisać! 

      W połowie kwietnia wracamy do Berlina na operację nóg. Przez ten czas lekarze mają się zastanowić czy będą wstawiać stenty w tętnice biodrowe, czy baypasy. Otrzymaliśmy już wstępny kosztorys, dlatego jesteśmy zmuszeni kontynuować zbiórkę i walkę o życie naszego dziecka! By walczyć z krwawieniami w nogach naszego dziecka, potrzebujemy jeszcze niemal 80 tys. zł.

      Chcemy podziękować wszystkim dobrym aniołom, którzy pomogli nam w zbiórce pieniędzy. Wsparło nas ok. 4 tys. osób. Ludzie nam bliscy, znajomi, sąsiedzi, ludzie ze szkoły Alanka, z Kościoła, a także ludzie całkiem nam obcy. Ze łzami w oczach śledziliśmy, jak zbiórka cały czas rośnie, płakaliśmy, czytając słowa wsparcia. Dziękujemy za każdą dobrą myśl i modlitwę za naszego synka. To dodawało nam sił i wiary. To dzięki Wam Alanek ma szansę wrócić do zdrowia. Wielkie dzięki każdej osobie z osobna!

    • Dzielnicowy konkurs malarski: „Kwiatami malowane – polskie kwiaty pól i łąk” dla uczniów klas 0-VIII
     • Dzielnicowy konkurs malarski: „Kwiatami malowane – polskie kwiaty pól i łąk” dla uczniów klas 0-VIII

      Dzielnicowy konkurs malarski: „Kwiatami malowane – polskie kwiaty pól i łąk”

      dla uczniów klas 0-VIII

      1.Organizator

       Szkoła Podstawowa nr 109 im. Batalionów Chłopskich w Warszawie,

      ul. Przygodna 2, tel.:  22 277 11 23, 22 277 11 32

      Koordynatorzy: Małgorzata Pijanowska, Anna Rafalska,

       Małgorzata Sprycha, Monika Zimny

       2.Temat konkursu: kwiaty

       Kwiaty są jednym z istotnych motywów w historii malarstwa. Porusza nas ich piękno, gra świateł i barw, zręczność kompozycji.

      Motywy kwiatowe dla artystów stanowią duże możliwości do eksperymentowania.

      Mogą one nie tylko przedstawiać rzeczywistość, ale też mogą stanowić próbę opisania świata własnymi słowami. Do czego serdecznie zapraszamy uczestników konkursu.

       3.Cele konkursu 

      • Rozwijanie zainteresowań uczniów, kształcenie umiejętności oraz zdolności dzieci i młodzieży,
      • doskonalenie umiejętności wyrażania siebie poprzez sztukę,   
      • poznanie różnych rodzajów kwiatów
      • Wykorzystanie malarskiej formy ekspresji artystycznej,
      • Kształtowanie wrażliwości na piękno przyrody
      • Rozwijanie i kształtowanie wyobraźni, aktywności twórczej i kreatywności uczniów.
      • Promowanie młodych talentów plastycznych. 

      4.Uczestnicy konkursu 

      Konkurs adresowany jest do dzieci uczęszczających do szkół podstawowych w dzielnicy Wawer.

      Prace będą oceniane w dwóch kategoriach wiekowych 

      • kategoria I – uczniowie klas 0 - III
      • kategoria II - uczniowie klas IV-V
      • kategoria II – uczniowie klas VI-VIII 

      5.Przedmiot konkursu 

               Zadaniem konkursu jest wykonanie obrazu techniką malarską, tematem są kwiaty.

      Podłoże: blok techniczny, gruba tektura, karton, bawełniane płótno malarskie na sztywnym podkładzie.

      Farby do wyboru: olejne, akrylowe, plakatowe, akwarele.

      Format pracy: A3               

      6.Forma wykonania pracy: praca indywidualna.

      7.Kryteria oceny

      Obrazy będą oceniane według następujących kryteriów 

      • Zgodność pracy z tematem
      • ogólne wrażenie artystyczne
      • umiejętność stosowania wybranej techniki malarskiej
      • fantazja i pomysłowość twórców
      • wkład pracy
      • estetyka pracy
      • samodzielność wykonania pracy 

      8.Założenia organizacyjne 

      1. a.Każda placówka biorąca udział w konkursie może przesłać dowolna ilość prac w każdej kategorii wiekowej.
      2. Prace nadesłane na konkurs muszą być dostarczone wraz ze zbiorczą imienną listą autorów prac. Każda praca musi posiadać naklejoną na odwrocie metryczkę zawierającą:
      • imię i nazwisko autora, klasa
      • dokładny adres placówki, telefon kontaktowy, email
      • imię i nazwisko opiekuna 

      Prosimy o dołączenie dodatkowo imiennego wykazu wszystkich autorów prac i opiekunów z danej placówki 

      Prace wykonane zgodnie z wymogami regulaminu prosimy składać do dnia 5 kwietnia 2019 r. w Szkole Podstawowej Nr 109 ul. Przygodna 2 , w sali nr 105 w godzinach

      7.00– 17.30.

       

      1. Komisja konkursowa dokona oceny prac i przyzna nagrody oraz wyróżnienia dla każdej kategorii wiekowej. 
      1. Lista laureatów zostanie zamieszczona do 9 maja 2019r. na stronie internetowej szkoły http://www.sp109.waw.pl/

      Dodatkowo placówki zostaną poinformowane drogą e-mailową 

      1. Uroczystość rozdania nagród nastąpi w sobotę, 11 maja 2019 r. podczas Festynu Szkolnego SP 109.

      O dokładnej godzinie poinformujemy placówki e-mailem wraz z listą nagrodzonych 

      1. Wszystkie prace złożone na konkurs przechodzą na własność Organizatora, 
      1. g.Prosimy o właściwe zabezpieczenie prac konkursowych. Nie należy ich składać, oprawiać  ani rolować!

       

      REGULAMIN  PDF 

    • XI WAWERSKI  KONKURS RECYTATORSKI "ENTLICZEK PENTLICZEK"
     • XI WAWERSKI  KONKURS RECYTATORSKI "ENTLICZEK PENTLICZEK"

      XI WAWERSKI  KONKURS RECYTATORSKI "ENTLICZEK PENTLICZEK"

                                  " ALE DRAKA RECYTUJEMY WIERSZE O ZWIERZAKACH"

      „Entliczek-Pentliczek” to konkurs recytatorski dla uczniów z klas 0 – III. Szkoła Podstawowa Nr 109 po raz pierwszy zorganizowała recytatorskie zmagania w 2008 r. Co roku uczestnicy przygotowują inny repertuar określony regulaminem. Podczas pierwszego konkursu uczniowie prezentowali wiersze o tematyce świąt Bożego Narodzenia. W drugim roku jury wysłuchało poezji poświęconej zimie. W ciągu trwania poprzednich edycji tego konkursu dzieci poznawały twórczość takich poetów jak m.in. L. J .Kern, M. Konopnicka, D. Wawiłow, Julian Tuwim, Jan Brzechwa, Hanna Niewiadomska, Dorota Gellner oraz Małgorzata Strzałkowska.              

       22 lutego 2018  odbyła się już jedenasta  edycja „Entliczka” w SP 109. 109 – tka jak zawsze, z wielką przyjemnością czekała i przyjęła rozemocjonowanych młodych recytatorów i ich opiekunów. Uczniowie wawerskich szkół z klas 0-3- w tym roku prezentowali  wiersze o zwierzętach. 

      Laureaci eliminacji szkolnych, a było ich 61 z 10 wawerskich szkół- z wielkim temperamentem i lekką tremą przystępowali do recytacji przed jury konkursowym w etapie dzielnicowym- zasiadał w nim bowiem pan Karol Wróblewski znany polski aktor teatralny i dubbingowy. Niektórzy z uczestników zadbali nie tylko o należytą recytację, ale również o strój i rekwizyty. Nie brakowało też snucia marzeń o ewentualnej wygranej i czekających nagrodach. Po recytacji czekała na nich słodka niespodzianka. Jeszcze nie skończyła się tegoroczna edycja, a już pojawiły się pytania o następną.

      Nad prawidłowym przebiegiem konkursu oraz jego organizacją, jak zawsze czuwała jego pomysłodawczyni pani Joanna Pietrzak, a wspierała ją pani Katarzyna Staniec oraz biblioteka szkolna. Po wysłuchaniu wszystkich prezentacji jury postanowiło nagrodzić i wyróżnić uczniów w 4 kategoriach wiekowych. Rozdanie nagród zostało zaplanowane na maj, podczas odbywającej się jak co roku „majówki w 109-tej”  na które zapraszamy laureatów konkursu .

      KATEGORIA - PRZEDSZKOLAK - ODDZIAŁ PRZEDSZKOLNY

      Miejsce I   Marianna Filochowska      SP STRUMIENIE, 

      Miejsce II  Maja Zakrzewska   Sp 76

       

      KATEGORIA  -  KLASY PIERWSZE 

      Miejsce I       Helena Polkowska  SP 218

      Miejsce II      Lena Pilarczyk SP 128

      Miejsce III     Łucja Zawada  SP 216

       

      KATEGORIA   - KLASY DRUGIE 

      Miejsce I       Hanna Grząka SP 218

      Miejsce II      Hubert Borowski SP 128

      Miejsce III     Michał Hutsko SP 76

       

      KATEGORIA   - KLASY TRZECIE

      Miejsce I     Kinga Dywan SP STRUMIENIE

      Miejsce II    Alicja Malinowska  SP76

      Miejsce III   Aleksander Wojciechowski  SP 128

       

      WYRÓŻNIENIA 

      KATEGORIA - PRZEDSZKOLAK - ODDZIAŁ PRZEDSZKOLNY

      Zoja Wojda SP 76 , Julia Ostaniewicz SP 140

       

      KATEGORIA  -  KLASY PIERWSZE 

      Julian Łojko  SP 195, Jeremi Zborowski Sp 140

       

      KATEGORIA   - KLASY DRUGIE 

      Antonina Magdziak SP 109, Maja Ziółkowska SP86, Apolonia Majewska Sp STRUMIENIE

       

      KATEGORIA   - KLASY TRZECIE

      Gabriela Banaszek SP 216, Łucja Lenart SP 76 

       

       

    • Światowy Dzień Zespołu Downa
     • Światowy Dzień Zespołu Downa

       

      21 marca to nie tylko pierwszy dzień wiosny. To również Dzień Samorządności, a także Światowy Dzień Zespołu Downa, ang. World Down Syndrome Day - święto obchodzone corocznie 21 marca z inicjatywy Europejskiego Stowarzyszenia Zespołu Downa ustanowione w 2005 roku, od 2012 roku pod patronatem Organizacji Narodów Zjednoczonych.Od wielu lat organizowana jest akcja wkładania tego dnia skarpetek nie do pary jako sposób na zamanifestowanie solidarności z osobami z Zespołem Downa.Na zdjęciu powyżej nauczycielki SP109. (fot. Joanna Latosińska-Kulasek). Polecamy też obejrzenie krótkiego filmu:

      https://www.facebook.com/LaboratoriumMarzen1/videos/259159891628613/

       

      Marta Płachecka 

    • Ogólnopolski Tydzień Kariery
     • Ogólnopolski Tydzień Kariery

      Ogólnopolski Tydzień Kariery, czyli OTK, to coroczne działanie mające na celu inspirowanie ogólnopolskich i lokalnych inicjatyw na rzecz rozwoju poradnictwa zawodowego - wspierania edukacji, zawodu, pracy i kariery. Tegoroczne działania zaplanowane są w dniach od 15 do 21 października 2018 r. i realizowane będą pod hasłem "Bądź architektem swojego szczęścia!" 

      Ogólnopolski Tydzień Kariery zorganizowany został po raz pierwszy w Polsce jesienią 2009 roku, w dniach 5–11 października.

      Adresatami i docelowymi odbiorcami OTK są wszyscy potrzebujący profesjonalnego wsparcia w planowaniu dalszej edukacji, zawodu, pracy, kariery. Inicjatywa ta skierowana jest zarówno do zainteresowanych uczniów (dzieci i młodzieży), studentów, jak i osób dorosłych. Spełnia tym samym założenia całożyciowego poradnictwa zawodowego.

      OTK zaprasza wszystkich pasjonatów i wolontariuszy oraz aktywne, zaangażowane media.

      Nasza szkoła i uczniowie zamierzają prowadzić działania i przedsięwzięcia w ramach OTK. Doradca zawodowy – Monika Zimny zgłosiła po raz kolejny naszą szkołę do tegorocznych obchodów.

      Nasza szkoła podjęła działania w ramach Ogólnopolskiego Tygodnia Kariery i są to:

      1. 1. Gazetka szkolna z okazji Ogólnopolskiego Tygodnia Kariery pod hasłem „ Bądź architektem swojego szczęścia” wykonana przez doradcę zawodowego -Panią Monikę Zimny
      2. 2. Konkurs multimedialny o zawodzie dla klas VII i VIII.
      3. 3. Prezentacje w Power Point wykonane przez uczniów klas VIII z okazji Ogólnopolskiego Tygodnia Kariery pod hasłem "Bądź architektem swojego szczęścia!" 
      4. 4. Przedstawienie teatralne o zawodach przygotowane na kole teatralnym przez uczniów pod kierunkiem: Pani Pauliny Doliny, Agnieszki Olewieckiej, Pani Moniki Zimny.

       

      Doradca zawodowy - Monika Zimny

    • Europejski Tydzień Świadomości Dysleksji "Motywacja w dysleksji: nasze mocne strony”
     • Europejski Tydzień Świadomości Dysleksji "Motywacja w dysleksji: nasze mocne strony”

      Europejski Tydzień Świadomości Dysleksji  "Motywacja w dysleksji: nasze mocne strony”

      W dniach 1 – 7 października w naszej szkole po raz kolejny aktywnie obchodziliśmy Europejski Tydzień Świadomości Dysleksji.

      W tym roku hasłem przewodnim tego tygodnia było "Motywacja w dysleksji: nasze mocne strony”

      Każdego dnia odbywały się rożne atrakcje dla dzieci z klas 0-VIII.

      Młodsze dzieci z klas 0 - IV: dzieliły wyrazy na sylaby i głoski, wykonywały ilustracje ze zwierzętami, w nazwach których występują trudności ortograficzne, rozwiązywały zagadki „Smoka Obiboka” oraz rebusy.

      W klasach starszych uczniowie układali łańcuszki wyrazowe z trudnościami ortograficznymi, tworzyli w grupach książeczki w formie: opowiadania, bajki lub komiksu z ilustracjami, a także wykonywali rebusy.

      Uczniowie V – VIII klas pisali dyktando, które następnie samodzielnie sprawdzali przy użyciu słowników ortograficznych.

      Wszystkie dzieci w szkole wykonywały prace z leniwej ósemki. Tematem ich prac były: w klasach 0 -1 – zwierzątka, 2 i 3 – postacie z bajek, w 4 – bohaterowie z lektur szkolnych, a w 5 – 8 – postać sławnych dyslektyków.

      W projekt Europejski Tydzień Świadomości Dysleksji zaangażowałyśmy również naszą Dyrekcję, która przeczytała dzieciom swoje ulubione bajki z dzieciństwa. Po wysłuchaniu bajek, wszyscy uczniowie wykonali do nich ilustracje.

      Podczas tego tygodnia do akcji włączyła się też pani psycholog, która poprowadziła prelekcję dla rodziców pt. " Jak motywować do nauki ucznia z dysleksją". Spotkanie odbyło się dn. 01 października.

      Ponadto przez cały październik w klasach 0-IV p. psycholog prowadziła zajęcia terapeutyczne, polegające na czytaniu bajek terapeutycznych i ich omawianiu.

      Świetlica szkolna przez cały tydzień organizowała dla swoich podopiecznych zajęcia, podczas których dzieci słuchały bajek terapeutycznych, oglądały do nich ilustracje i tworzyły własne.

             Bardzo dziękujemy wszystkim nauczycielom za zaangażowanie, uczniom za twórcze prace i rodzicom za udział w prelekcji.

       

      Koordynatorki projektu „Szkoła Przyjazna Uczniom z Dysleksją”

      Dagmara Chojnacka, Sylwia Łasek - Marmur

    • HONOROWE WYRÓŻNIENIE: SZKOŁA Z POMYSŁEM
     • HONOROWE WYRÓŻNIENIE: SZKOŁA Z POMYSŁEM

       

      Dnia 26 października 2018 roku w kinie ATLANTIC grupa uczniów z naszej szkoły odebrała z rąk zastępcy Prezydenta m. st. Warszawy Pana Włodzimierza Paszyńskiego i Pana Mirosława Sielatyckiego- zastępcy Dyrektora Biura Edukacji HONOROWE WYRÓŻNIENIE: SZKOŁA Z POMYSŁEM w kategorii pomysłów na wspieranie uczniów o szczególnych potrzebach edukacyjnych. Nasza szkoła podejmuje działa na rzecz uczniów potrzebujących wsparcia ze strony nauczycieli  i zatrudnionych specjalistów. Nauczyciele, pedagogodzy, psycholog, pedagodzy specjalni, terapeuci pedagogiczni tworzą programy własne i indywidualne dla uczniów.  Prowadzimy zajęcia: dydaktyczno - wyrównawcze, korekcyjno - kompensacjne, reedukacyjne, logopedyczne, warsztaty: socjoterapeutyczne i  umiejętności społecznych. Organizujemy również spotkania i warsztaty dla rodziców. Sami uczestniczymy   w szkoleniach, konferencjach, aby pogłębiać wiedzę na nurtujące nas tematy. Bierzemy również udział w konkursach, projektach, programach edukacyjnych na rzecz uczniów   o szczególnych potrzebach edukacyjnych.  Współpracujemy z podmiotami zewnętrznymi: fundacjami, stowarzyszeniami, uczelniami, poradniami psychologiczno – pedagogicznymi i specjalistycznymi. W obecnej edycji o Wyróżnienie ubiegało się 65 szkół, nagrodzono 20 projektów.

      Nagrody wręczono w pięciu konkursowych kategoriach:• Szkoła z pomysłem na uczenie – 4 Wyróżnienia,• Szkoła z pomysłem na kulturę – 6 Wyróżnień,• Szkoła z pomysłem na wspieranie uczniów o szczególnych potrzebach edukacyjnych – 3Wyróżnienia,• Szkoła z pomysłem na aktywność społeczną – 2 Wyróżnienia,• Szkoła z pomysłem na… - 5 Wyróżnień.Podczas uroczystości przedstawiono Zespół ekspertów do spraw opiniowania wniosków szkół ubiegających się o przyznanie Honorowych Wyróżnień Prezydenta m.st. Warszawy „Szkoła  z pomysłem". 

       

      H. Sz

    • UWAGA! Bezpieczeństwo dzieci na drodze w okresie jesienno-zimowym!
     • UWAGA! Bezpieczeństwo dzieci na drodze w okresie jesienno-zimowym!

      UWAGA! Bezpieczeństwo dzieci na drodze w okresie jesieno-zimowym!

      Widoczność dzieci w ruchu ulicznym to niezwykle ważna kwestia, która pozwala zwiększyć bezpieczeństwo dzieci, przemierzających każdego dnia drogę do i ze szkoły. Dzięki jasnej i odbijającej światło odzieży wierzchniej kierowcy są w stanie dostrzec dzieci zdecydowanie wcześniej i zapobiec wypadkom. Zadbać należy również o odpowiedni tornister, który powinien być w jasnej, fluoroscencyjnej barwie i posiadać widoczne elementy odblaskowe. Przednia i boczna powierzchnia tornistra powinna składać się w 10% z materiału odbijającego światło i w 20% z materiału fluorescencyjnego. Do najbardziej widocznych kolorów należą czerwony, żółty i połączenie barwy pomarańczowej z czerwoną. Dzięki lepszej widoczności zmniejsza się ryzyko wypadku w krótkie, zimowe dni.

      Odzież odblaskowa pozwoli zwiększyć bezpieczeństwo dzieci w drodze do szkoły, a bedą lepiej chronione przed niebezpieczeństwami, jakie na nie czyhają w drodze do szkoły jeśli zostaną  wyposażone dodatkowo w elementy odblaskowe. 

      Poniżej  przybliżone odległości, z jakich dziecko jest widoczne, kiedy ma na sobie odpowiednią odzież i elementy odblaskowe:

      • *Dziecko w ciemnym ubraniu i bez odblasków jest widoczne z odległości ok. 25 m.
      • *Dziecko w jasnym ubraniu i bez odblasków jest widoczne z odległości ok. 35 m.
      • *Dziecko w jasnym ubraniu i z odblaskami jest dostrzegalne już z odległości ok. 130–150 m.

      czytaj więcej

       https://www.c-and-a.com/pl/pl/shop/bezpieczna-droga-do-szkoly

      https://www.c-and-a.com/pl/pl/shop/widocznosc-dzieki-odblaskom

       

    • Wyniki konkursu „Wielcy Polacy” najlepsze przebranie za postać historyczną,
     • Wyniki konkursu „Wielcy Polacy” najlepsze przebranie za postać historyczną,

      Wyniki konkursu „Wielcy Polacy” najlepsze przebranie za postać historyczną, który odbył się 7 listopada 2018 r.

      Oto lista laureatów:Kategoria kl.0-III miejsce:1. Wojciech Michalec kl.0a2. Nikola Gorczyńska kl.0a3. Igor Worobiej kl.2dWyróżnienie: Julia Maliszewska kl.0a

      Kategoria kl.IV-VIII miejsce:1. Wiktor Szyszkowski kl.6d2. Zuzanna Figura kl. 5e3. Rafał Wołońciej kl.7aWyróżnienie: Zofia Kędziorek kl.5e

      Laureatom serdecznie gratuluję i zapraszam w stroju konkursowym na wręczenie nagród podczas uroczystej Akademii z okazji 100 rocznicy odzyskania niepodległości przez Polskę, która odbędzie się 9 listopada w piątek o godz. 12.00 w dużej Sali gimnastycznej.Serdecznie zapraszamMałgorzata Pijanowska

    • Warszawski konkurs recytatorski warszawski konkurs recytatorski "Nasza Ojczyzna w wierszach i piosenkach"
     • Warszawski konkurs recytatorski warszawski konkurs recytatorski "Nasza Ojczyzna w wierszach i piosenkach"

      Warszawski konkurs recytatorski warszawski konkurs recytatorski "Nasza Ojczyzna w wierszach i piosenkach"

      Dnia 13 listopada odbył się warszawski konkurs recytatorski, zorganizowany z okazji 100-lecia odzyskania przez Polskę niepodległości. "Nasza Ojczyzna w wierszach i piosenkach". Organizatorem konkursu był (WCiES) - Warszawskie Centrum Innowacji Edukacyjno-Społecznych i Szkoleń.

      Miło jest nam poinformować, iż przedstawiciele naszej szkoły zostali laureatami tego konkursu w kategorii klas IV - VIII:

      Karol Garbarczyk 4b - II miejsce – za piękne wyrecytowanie wiersza Jana Brzechwy   „Ważne – zwyciężyć !”

      Krzysztof Tomaszewski 4d - III miejsce – za wspaniałe zaprezentowanie wiersza Wisławy Szymborskiej „Gawęda o miłości ziemi ojczystej”.

       

      Jesteśmy dumne i jeszcze raz gratulujemy!!!

      Dagmara Chojnacka, Sylwia Łasek - Marmur

       

     • LAUREACI SZKOLNEGO KONKURSU „MÓJ PRZYJACIEL MIŚ”

       

      I miejsce:

      Chmielewska Pola II a, Raczyński Mateusz kl. II a

       II miejsce:

      Filipczuk Patryk kl. II b, Jankowska Jaśmina kl. II a

       III miejsce:

      Pawlicki Brunon kl. II a, Wojciechowska – Stanik Alicja kl. I b

       Wyróżnienie:

      Jan Lipski kl. II b, Krysia Motylińska kl. II a,

      Stella Kiersnowska kl. I c, Nikola Gorczyńska kl. 0 a

       Kategoria klas III – IV

      I miejsce:

      Podlecki Jakub kl. IV d

       II miejsce:

      Łysakowska Karolina kl. III c

       III miejsce:

      Łukasik Julia kl. III b

        

       Aleksandra Floriańska, Halina Wręga, Beata Kolas, Wioletta Zatorska.

     • Żywa lekcja historii

       Żywa lekcja historii

       Zaletą historii jest to,że każdy fakt pozwala interpretować na wiele sposobów-

       Eugeniusz Iwanicki

               W dniach 27-28 listopada uczniowie klas VII- VIII uczestniczyli w spotkaniu- opartym o rekonstrukcje historyczne, przybliżające  tematykę:

      klasy VIII -      Wrzesień 1939 roku-czy można było uniknąć wojny, jak wyglądało przygotowanie do niej stron konfliktu, czy były szanse na inne jej zakończenie?

      klasy VII -     Drogi do niepodległości- w 1795 roku Polska zniknęła z mapy świata na 123 lata-jak wyglądały starania kolejnych pokoleń, które doprowadziły  do odzyskania niepodległości? Kto był tego głównym sprawcą i jak wyglądało kształtowanie się granic odrodzonego Państwa?

         Podczas spotkania z edukatorami w strojach przybliżających tematykę tamtych lat, uczniowie oglądali prezentację multimedialną oraz mieli możliwość bezpośredniego zapoznania się z eksponatami z czasów II wojny światowej-uzbrojeniem i mundurami  formacji wojskowych, których historia sięga lat 1795- 1939.

         Udział w spotkaniu  " Żywa lekcja historii" wzbudził zainteresowanie uczniów i wywarł na nich duże wrażenie. 

       Dziękujemy za przekazaną wiedzę.

        Katarzyna Strzelczyk z uczniami.

    • BAŚKA MURMAŃSKA BOHATERKĄ DNIA MISIA 2018
     • BAŚKA MURMAŃSKA BOHATERKĄ DNIA MISIA 2018

       

      Kto nie słyszał do tej pory to teraz przy okazji ŚWIATOWEGO DNIA MISIA mógł się dowiedzieć kto to taki ta BAŚKA MURMAŃSKA i dlaczego znowu o niej zrobiło się głośno?

      Na ten dzień 25 listopada czekają wszyscy przez cały rok. Wtedy to i duzi i mali biorą swoje misiowe pluszaki i idą z nimi do szkoły. Robi się wtedy wszędzie jeszcze ciaśniej, ale za to jak milutko! Najfajniej jest w bibliotece, bo tam jest największe misiowe zgromadzenie przez cały dzień.

      W tym roku królowały misie w barwach narodowych. Honorowe miejsce zajęła biała niedźwiedzica BAŚKA MURMAŃSKA, która trafiła do polskiego batalionu na odległych krańcach Rosji w okolicach Murmańska- stąd jej nazwa. Do tego dodano jej jeszcze popularne polskie imię Baśka. Dzielna niedźwiedzica przeszła ze swoim oddziałem cały szlak bojowy. Miała swojego opiekuna, który ją szkolił i musztrował tak, że z czasem stała się jednym z żołnierzy, zachowując się jak oni.

      Po odzyskaniu przez Polskę niepodległości murmański oddział wraz z Baśką przypłynął do Polski i znalazł swoje miejsce w podwarszawskim Modlinie ( 30 km). Wieść niesie, ze Baśka wzięła nawet udział w jednej z parad wojskowych na Placu Saskim, którą odbierał sam Józef Piłsudski. Maszerowała jak wszyscy żołnierze wzbudzając aplauz wśród widzów, bo Naczelnik Państwa uścisnął jej ponoć łapę. Miało to miejsce tuż po odzyskaniu przez Polskę niepodległości, bo w grudniowy dzień 1919 roku. Teraz już chyba się wyjaśniło dlaczego ten właśnie miś- niedźwiedź stał się tegorocznym bohaterem naszego szkolnego świętowania.

      Ta biała nietypowa niedźwiedzica była kiedyś obiektem zainteresowania. O jej losach Eugeniusz Małaczewski- żołnierz –pisarz popełnił książkę -„ Dzieje Baśki Murmańskiej. Historia białej niedźwiedzicy”. Została też uwieczniona na jednym z obrazów znanego malarza Michała Byliny. Miała przez jakiś czas również swoje miejsce w Muzeum Wojska Polskiego w Warszawie.

      Potem zapanowała na długo cisza . Historia się jednak o nią upomniała i znowu o niej słychać, a zadbała o to modlińska Lokalna Organizacja Turystyczna Trzech Rzek.

      W Twierdzy Modlin stworzono szlak Baśki Murmańskiej, wydano komiks z jej historią, a najbliższe miasto- Nowy Dwór nazwało jej imieniem jedną z ulic. Nic więc dziwnego, że i nasza szkoła postanowiła odświeżyć historię Baśki Murmańskiej. Dzieci słuchały z zainteresowaniem tego wszystkiego i koniecznie chciały mieć zdjęcie z wypchaną Baśką Murmańską, która nawet ożyła na moment, by wręczyć dzieciom nagrody w konkursie świetlicowym „ MÓJ PRZYJACIEL MIŚ”(o samym konkursie i jego wynikach już pisano wcześniej).

      Czyż to nie wspaniała, choć trochę nietypowa, przygoda z okazji ŚWIATOWEGO DNIA MISIA? Okazuje się nie po raz pierwszy, że nie dość, że to najbardziej popularna przytulanka, to jeszcze kryje w sobie tak wiele ciekawych, czasem mało znanych historii. Ta była jedną z nich, ale dzieci znają już wiele innych, bo misiowe świętowanie w naszej szkole ma już wieloletnią bogatą w wydarzenia tradycję. Po dobrze znanym już dzieciom brązowym misiu Wojtku, przyszedł czas na białą niedźwiedzicę Baśkę i to w roku dla Niepodległej!

      B.M.

       

     • LAUREACI V WARSZAWSKIEGO KONKURSU PLASTYCZNO – TECHNICZNEGO „ ANIOŁ BOŻONARODZENIOWY 2018”

       

      Laureaci konkursu kategoria kl. 0-III

       I miejsce  - Kalina Gontarewicz  SP 109

       II miejsce - Sophia Marcelewicz  SP 218 

       II miejsce  - Stefania Rychlak SP 109

       III miejsce - Ignacy Pskit  SP 298

       III miejsce - Brunon Pawlicki SP 109

       

      Wyróżnienia:

       Zuzanna Kopp             SP 298

       Zosia Maciorowska      SP 218

       Dalia Sieradzka           SP 109

       Maria Kawula              SP 109

       Gabrysia Kozłowska     SP 109

       Tomasz Wilk                SP 109

       Dawid Dziuban            SP 109

       Maja Faber                  SP 109

       Apolonia Kalinowska     SP 109

       

      Laureaci konkursu kategoria kl. IV- VIII

       I miejsce - Julka Żurawska       SP 109

       II miejsce - Kacper Wąsowski   SP 109

       II miejsce - Luiza Koracs          SP 218

       III miejsce - Lila Czech            SP 109

       III miejsce - Magdalena Czech  SP 109

       

      Wyróżnienia:

       Lena Federowicz        SP 218

       Kinga Bazan              SP 109

       Mateusz Tyc               SP 109

       Maja Szczykutowicz    SP 109 

       Amelia Odolak            SP 109

       

      Uroczyste wręczenie dyplomów i nagród

      11.12.2018 r. (wtorek) godz. 14.00

      duża sala gimnastyczna

      Serdecznie zapraszam

      Monika Zimny

     • Mikołaj w 109 - tej

      Mikołaj w 109 - tej

      Dnia 6 grudnia 2018 roku do naszej szkoły zawitał Święty Mikołaj. W tym roku był wyjątkowo hojny. Odwiedził wszystkie klasy, które wcześniej zaprosiły go listownie do siebie na wspólne świętowanie. Uczniowie na przyjście Mikołaja przygotowali specjalne programy artystyczne pod kierunkiem swoich wychowawców. Miłą niespodzianką i dużym zaskoczeniem dla uczniów było przekazanie przez Świętego Mikołaja dla całej społeczności szkolnej DYWANU MULTIMEDIALNEGO, który został zainstalowany na dolnym korytarzu, a będzie uatrakcyjniał uczniom przerwy międzylekcyjne oraz prowadzone przez nauczycieli lekcje edukacji wczesnoszkolnej w klasach I-III i zajęcia edukacyjne w klasach IV – VIII.

              Korzystając z okazji, wizyty tak znamienitego gościa- Pani Dyrektor Hanna Ratańska- Szot zaprosiła Mikołaja i Śnieżynki do uroczystego otwarcia PRACOWNI JĘZYKOWO – KOMPUTEROWEJ w SALI 201 w obecności dzieci z klasy 1b. Odbywać się w niej będą lekcje języków obcych z wykorzystaniem oprogramowania Firmy Mentor, zajęcia komputerowe oraz innych przedmiotów podczas których nauczyciele wykorzystują technologię informacyjną i komunikacyjną do realizacji podstawy programowej.

      Mikołaju, bardzo dziękujemy Ci za prezenty i obecność z nami w naszej szkole w tak ważnym dla wszystkich dzieci dniu. Pozdrawiamy i zapraszamy za rok!

       

       

     • Grudzień i mPotęga w naszej szkole!

      Grudzień i mPotęga w naszej szkole!

      Dnia 4 grudnia odbyły się warsztaty „Bryły na prezenty świąteczne”. Rodzice i dzieci projektowali i tworzyli pudełka, które mam nadzieję wykorzystają do zapakowania prezentów pod choinkę. Każdy kto przyszedł mógł rysować, wycinać, kleić, ozdabiać i przy dobrej zabawie uczyć się też matematyki.

      Następne były warsztaty „Buduj i baw się”. Z funduszu otrzymanych od Fundacji mBanku zakupiliśmy klocki Maple – aż 1500 drewnianych klocków. Doskonale wyważone klocki, pomagają w poznaniu praw fizyki, rozwijają umysł przestrzenny, a także uczą planowania, koncentracji i cierpliwości. Powstały piękne budowle, a nawet korytarzowe domino. Wszyscy byli zgodni, że klocki są zarówno dla małych i dużych, a zabawa z nimi jest świetna.

      W grudniu odbywały się zajęcia orgiami, na których powstały piękne ozdoby świąteczne, które prezentujemy na tablicy znajdującej się przy pokoju nauczycielskim.

      Joanna Lewicka

    • Wyniki konkursu „Idą święta” – bombka bożonarodzeniowa.
     • Wyniki konkursu „Idą święta” – bombka bożonarodzeniowa.

      Wyniki konkursu „Idą święta” – bombka bożonarodzeniowa.Kategoria klas 0-III miejsce:I Matylda Majcherczyk IB II Wojciech Michalec 0AIII Stefania Rychlak 0A Wyrożnienie:Hanna Wilk IIA, Filip Nowak IIA, Nikodem Palanis IIA , Ignacy Kowalkowski IIAKategoria klas 0-III miejsce:I Iga Szweczyk 4EII Kacper Wąsowski 7AIII Kinga Bazan 5CWyróżnienie:Maja Szczykutowicz 4A, Piotr Paradowski 5a, Karolina Pawelec 5E, Marianna Błaszczyk 6b, Dominika Pijanowska 6D, Gabriela Filipczuk 7a

      Wszystkim serdecznie gratulujemy i zapraszamy na uroczyste wręczenie dyplomów i nagród na Galę Bożonarodzeniową we wtorek 11 grudnia o godz. 14.00 do dużej Sali gimnastycznej.Małgorzata PijanowskaAnna Rafalska

    • TRZEBA MARZYĆ Z KSIĄŻKAMI ŁUKASZA WIERZBICKIEGO
     • TRZEBA MARZYĆ Z KSIĄŻKAMI ŁUKASZA WIERZBICKIEGO

      To już trzecia wizyta Łukasza Wierzbickiego u nas. Zawsze chętnie korzysta z naszego zaproszenia, choć kalendarz ma bardzo napięty. Przybywa ze swoimi akcesoriami, które ledwie się mieszczą w jego niemałym przecież samochodzie jadącym aż z Poznania. Wszystko to za sprawą kolejnych książek, które co jakiś czas popełnia dla czytelników. Tym razem musiał zmieścić nowy element- namiastkę kajaka, a to za sprawą jego najnowszej książki „ OCEAN TO PIKUŚ”. Autor zabrał nas wszystkich w rejs przez Atlantyk, opowiadając o wyprawie podróżnika Aleksandra Doby, który jako pierwszy człowiek na świecie przepłynął kajakiem bez żagli Ocean Atlantycki z kontynentu na kontynent. Książka jest podzielona nie na rozdziały, ale na doby- od nazwiska śmiałka- ALEKSANDRA DOBY. Czyta się ją z wypiekami na twarzy, wprost z niedowierzaniem, ale i nutką zazdrości. Jak to było wszystko możliwe?

      A jednak! Kto lubi podróże, przygody na pewno nie będzie zawiedziony. Nic więc dziwnego, że sporo dzieci chciało mieć książkę na własność, by się w nią zanurzyć, a może to będzie inspiracja lub recepta na realizację swoich marzeń? Nigdy nie wiadomo! Wszystkie książki oczywiście z autografem naszego gościa, który chętnie i długo podpisywał swoje dzieła. Napisał już kilka książek i wszystkie miał ze sobą i o każdej nawet powiedział kilka słów. Nasze dzieci znają już jego twórczość, a szczególnie opowieść o niedźwiedziu Wojtku- „DZIADEK I NIEDŹWIADEK” i „ Afrykę Kazika”. Wszystkie książki Łukasza Wierzbickiego to fascynujące przygody, które z pewnością zainteresują każdego, kto jest ciekawy świata i pasjonujących historii.

      To spotkanie było tego potwierdzeniem. Dzieci były tak podekscytowane tymi opowieściami i demonstrowanymi gadżetami, że koniecznie chciały co chwila dodawać coś od siebie, co niewątpliwie świadczy o otwartości i zainteresowaniu tematem. Pan sobie świetnie radził z każdą sytuacją, bo jeździ po szkołach całej Polski i ma już opanowaną strategię. Potrafi np. użyczyć swoich akcesoriów i przebrać małą osóbkę za jakiegoś stwora, albo pozwolić wiosłować na kajakuDzieci to uwielbiają, więc się wszyscy świetnie bawili. Końcówka była jednak bardzo ambitna, bo Pan zachęcił do wymyślania marzeń i ich realizacji!

       

      To piękna puenta naszego marzycielskiego spotkania w grudniowym przedświątecznym czasie. Zapewne część marzeń spełni niedługo Mikołaj, ale warto snuć marzenia , które zrealizuje się samemu!

       

      B.M

    • BAL KARNAWAŁOWY
     • BAL KARNAWAŁOWY

      BAL KARNAWAŁOWY

      13.02.2019 (ŚRODA)

      I tura   10.45 – 11.45 - klasy 0 a, I a, I b, I c II a, III c

      II tura 12.15 – 13.15 - klasy   I d, II b, II c, II d, III a, III b

      III tura 14.10 – 16.30 - klasy IV - V

      IV tura 17.00 – 19.30 - klasy VI - VII - VIII

       

           Mile widziane przebrania czerwone, różowe i w serduszka.

                                                                                       Serdecznie zapraszamy

      Uwaga! Obiad wg. grafiku bez zmian pod opieką wychowawców.

    • Pneumatyczna hala nad szkolnym boiskiem
     • Pneumatyczna hala nad szkolnym boiskiem

      Dnia 19 października 2018 roku Dyrektor Szkoły Hanna Ratańska - Szot uczestniczyła w spotkaniu z Panem Burmistrzem Łukaszem Jeziorskim, Zastepcą Burmistrza Panem  Leszkiem Baraniewskim oraz Radnym Dzielnicy Wawer Panem Michałem Żebrowskim.

      Celem spotkania było podpisanie umowy na pokrycie boiska sportowego pneumatyczną halą ciśnieniową na terenie Szkoły Podstawowej nr 109 w Warszawie. Zostanie ona zamontowana na zielonym boisku. Wykonawcą prac projektowych i robót budowlanych będzie firma PLASTBUD SPORT, która wykona inwestycję do końca grudnia.

      Dziękujemy  wszystkim osobom, które swoimi działaniami i w szczególny sposób przyczyniły się do tego, że uczniowie naszej szkoły już niedługo będą mogli realizować lekcje wychowania fizycznego z wykorzystaniem nowego obiektu.

      H.Sz

    • DZIEŃ BABCI I DZIADKA
     • DZIEŃ BABCI I DZIADKA

      „Dziś dla babci słońce mamy i całuski dla dziadziusia, dziś życzenia wnuczek składa i piosenki śpiewa wnusia”
      Babcia i Dziadek to słowa, które każdemu dziecku kojarzą się z ciepłem, miłością i wszystkim, co dobre.

      21 stycznia, dzieci ze świetlicy klas drugich gościły swoje Babcie oraz Dziadków na uroczystości z tej okazji.  Licznie przybyli Dziadkowie, mieli okazję podziwiać swoje wnuczęta w specjalnie dla nich przygotowanych programach artystycznych. Za oprawę artystyczną odpowiedzialne były panie: Halina Wręga, Wioletta Zatorska, Beata Kolas i Aleksandra Floriańska. W przepięknej scenografii oraz wyjątkowej atmosferze, wnuczęta wspaniale wystąpiły przed bliskimi, następnie zaprosili swoich Gości na słodki poczęstunek. Dziękujemy rodzicom za przyniesienie ciast.

      Kochanym Babciom i Szanownym Dziadkom, jeszcze raz życzymy wszystkiego co najlepsze: miłości, szczęścia, zdrowia, radości z wnuków i samych pogodnych dni.

      Aleksandra Floriańska

    • TRZEBA MARZYĆ Z KSIĄŻKAMI ŁUKASZA WIERZBICKIEGO
     • TRZEBA MARZYĆ Z KSIĄŻKAMI ŁUKASZA WIERZBICKIEGO

       

      To już trzecia wizyta Łukasza Wierzbickiego u nas. Zawsze chętnie korzysta z naszego zaproszenia, choć kalendarz ma bardzo napięty. Przybywa ze swoimi akcesoriami, które ledwie się mieszczą w jego niemałym przecież samochodzie jadącym aż z Poznania. Wszystko to za sprawą kolejnych książek, które co jakiś czas popełnia dla czytelników. Tym razem musiał zmieścić nowy element- namiastkę kajaka, a to za sprawą jego najnowszej książki „ OCEAN TO PIKUŚ”. Autor zabrał nas wszystkich w rejs przez Atlantyk, opowiadając o wyprawie podróżnika Aleksandra Doby, który jako pierwszy człowiek na świecie przepłynął kajakiem bez żagli Ocean Atlantycki z kontynentu na kontynent. Książka jest podzielona nie na rozdziały, ale na doby- od nazwiska śmiałka- ALEKSANDRA DOBY. Czyta się ją z wypiekami na twarzy, wprost z niedowierzaniem, ale i nutką zazdrości. Jak to było wszystko możliwe?

      A jednak! Kto lubi podróże, przygody na pewno nie będzie zawiedziony. Nic więc dziwnego, że sporo dzieci chciało mieć książkę na własność, by się w nią zanurzyć, a może to będzie inspiracja lub recepta na realizację swoich marzeń? Nigdy nie wiadomo! Wszystkie książki oczywiście z autografem naszego gościa, który chętnie i długo podpisywał swoje dzieła. Napisał już kilka książek i wszystkie miał ze sobą i o każdej nawet powiedział kilka słów. Nasze dzieci znają już jego twórczość, a szczególnie opowieść o niedźwiedziu Wojtku- „DZIADEK I NIEDŹWIADEK” i „ Afrykę Kazika”. Wszystkie książki Łukasza Wierzbickiego to fascynujące przygody, które z pewnością zainteresują każdego, kto jest ciekawy świata i pasjonujących historii.

      To spotkanie było tego potwierdzeniem. Dzieci były tak podekscytowane tymi opowieściami i demonstrowanymi gadżetami, że koniecznie chciały co chwila dodawać coś od siebie, co niewątpliwie świadczy o otwartości i zainteresowaniu tematem. Pan sobie świetnie radził z każdą sytuacją, bo jeździ po szkołach całej Polski i ma już opanowaną strategię. Potrafi np. użyczyć swoich akcesoriów i przebrać małą osóbkę za jakiegoś stwora, albo pozwolić wiosłować na kajakuDzieci to uwielbiają, więc się wszyscy świetnie bawili. Końcówka była jednak bardzo ambitna, bo Pan zachęcił do wymyślania marzeń i ich realizacji!

       

      To piękna puenta naszego marzycielskiego spotkania w grudniowym przedświątecznym czasie. Zapewne część marzeń spełni niedługo Mikołaj, ale warto snuć marzenia , które zrealizuje się samemu!

       

    • 100. rocznica Odzyskania Niepodległości przez Polskę w Szkole Podstawowej Nr 109 w Warszawie
     • 100. rocznica Odzyskania Niepodległości przez Polskę w Szkole Podstawowej Nr 109 w Warszawie

      100. rocznica Odzyskania Niepodległości przez Polskę w Szkole Podstawowej Nr 109 w Warszawie

       

            11 listopada to polskie święto obchodzone co roku dla upamiętnienia rocznicy odzyskania przez Naród Polski niepodległego bytu państwowego. 9 listopada 2018 roku uczniowie ze Szkoły Podstawowej Nr 109 w Warszawie z klasy Vc wraz z wychowawczynią i chórem szkolnym pod kierunkiem pana Piotra Kani przygotowali akademię – montaż słowno – muzyczny z okazji 100. rocznicy Odzyskania Niepodległości przez Polskę. Hasłem przyświecającym naszej tegorocznej akademii z okazji 100. rocznicy Odzyskania Niepodległości przez Polskę były słowa wypowiedziane przez Ludwika Wiszniewskiego, które brzmiały:

      „Dzisiaj wielka jest rocznica, Jedenasty Listopada! Tym, co zmarli  za Ojczyznę, hołd wdzięczności Polska składa!”.

              Szkolną uroczystość w Szkole Podstawowej Nr 109 w Warszawie zaszczycili swoją obecnością pan radny Sławomir Kacprowicz, pan radny Michał Żebrowski, pani Katarzyna Orłowska przedstawiciel Urzędu Dzielnicy Wawer, pan Krzysztof Karpa przewodniczący Rady Rodziców SP Nr 109 w Warszawie, p. Agnieszka Tkaczyk - Cichowlas sekretarz Rady Rodziców. Zgromadzonych na sali gości, nauczycieli, rodziców i uczniów przywitała Pani Dyrektor Hanna Ratańska – Szot. W swoim przemówieniu w krótkich słowach przywołała trud  i poświęcenie Polaków w walce o odzyskanie niepodległości, w słowach wypowiadanych podkreśliła znaczenie daty, jaką jest 100. rocznica Odzyskania Niepodległości i tym samym Pani Dyrektor oddała hołd poległym w walce za naszą Ojczyznę.

               W trakcie akademii uczniowie przypomnieli ciężkie chwile narodu pozbawionego własnego kraju oraz drogę Polaków poprzez trudne momenty wiodące nasz naród do odzyskania niepodległości. Uroczystość rozpoczęła się wprowadzeniem sztandaru szkoły przez poczet sztandarowy oraz wspólnym odśpiewaniem hymnu państwowego i hymnu szkoły. Następnie uczniowie recytując wiersze  przypomnieli wielokrotnie tamte ciężkie czasy i tym samym wzbudzili ogromne refleksje oglądających. Część artystyczna wprowadziła zgromadzonych w atmosferę wydarzeń poprzedzających datę 11 listopada 1918 roku. W skrócie zobrazowano sytuację polityczną kraju, jaka miała miejsce przed odzyskaniem przez Polskę niepodległości. Jednak największy nacisk położono na ukazanie ducha narodu polskiego, który w czasie 123 lat niewoli, stale wychodził z inicjatywą walki za Ojczyznę. Pierwszym charakterystycznym momentem akademii były daty wprowadzające do przedstawienia historii kraju w postaci widowiska gry „Milionerów”. Następnie chronologicznie przypomniano daty rozbiorów, daty trzech najważniejszych powstań narodowych, podkreślając wkład ich uczestników w podejmowaniu zrywów niepodległościowych, datę  I wojny światowej oraz datę 11 listopada wraz z Józefem Piłsudskim bohaterem tego okresu w naszych dziejach. Dopełnieniem wspomnień o dawnych czasach była przygotowana prezentacja multimedialna przywołująca w kolejności „Drogę do wolności naszego narodu”…, od niewoli, aż do odzyskania długo wyczekiwanej wolności przez okres 123 lat i pojawienia się naszej Ojczyzny – Polski na mapach.

              Uczniowie klasy V c recytowali wiersze, które pozwoliły  zrozumieć rozterki i uczucia walczących o niepodległość. Pieśni patriotyczne, które wybrzmiały podczas akademii uroniły niejedną łzę w oczach oglądających. Uczeń z klasy 8 a Marcel Żiólkowski zaśpiewał piękną pieśń „Dziś, idę walczyć mamo”, dziewczęta z klasy 6 przywołały niepodległość w pieśni „11 listopada – Niepodległość - trudne słowo”. Przywołane zostały jeszcze inne piękne pieśni znane wszystkim Polakom, np. „Przybyli ułani…, „Wojenko, wojenko”, „Warszawianka”, „Marsz Pierwszej Brygady”. Bardzo podniosłym akcentem było przywołanie podczas akademii Poloneza Ogińskiego pt. „Pożegnanie Ojczyzny”, który zagrał na skrzypcach uczeń z klasy 7a Rafał Wołońciej.

               11 listopada, to Święto, które sprawia, że w zabieganym życiu stajemy na chwilkę i wspominamy naszych dziadków i pradziadków walczących o wolność. W trakcie akademii znaczącym akcentem było oddanie hołdu żołnierzom Batalionów Chłopskich walczących za wolność naszej Ojczyzny poprzez złożenie wiązanki kwiatów oraz zapalenie znicza pod tablicą pamiątkową naszego patrona szkoły. Składając kwiaty pod tablicą pamiątkową oddaliśmy hołd tym, którzy poświęcili dla nas życie. Uwagę w trakcie akademii przyciągała piękna dekoracja przygotowana pod okiem pań Małgorzaty Pijanowskiej i Anny Rafalskiej. Dzień ten dla wielu był też lekcją patriotyzmu i historii.

      Uczestnicząc w 100. rocznicy obchodów Święta Niepodległości daliśmy wyraz pamięci o tych wszystkich, dzięki którym żyjemy dzisiaj w naszej wolnej Polsce. Młodzież szkolna z zainteresowaniem i w skupieniu obejrzała i wysłuchała tej szczególnej lekcji historii.

                 Dziękujemy wszystkim osobom, które przyczyniły się do organizacji tej uroczystości.

       K.J.

    • Świętujmy razem 100-lecie odzyskania niepodległości! Akcja „Rekord dla Niepodległej”
     • Świętujmy razem 100-lecie odzyskania niepodległości! Akcja „Rekord dla Niepodległej”

       Świętujmy razem 100-lecie odzyskania niepodległości! Akcja „Rekord dla Niepodległej”

        W piątek, 9 listopada 2018 r. o godzinie 11:11 w ramach świętowania 100. rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości wspólnie zaśpiewaliśmy 4-zwrotkowy hymn narodowy, włączając  się w akcję „Rekord dla Niepodległej”  organizowaną przez Ministerstwo Edukacji Narodowej oraz Radę Dzieci i Młodzieży przy Ministrze Edukacji Narodowej.  "Mazurek Dąbrowskiego" jest jednym z symboli państwowych, pełni wyjątkową rolę w życiu narodu. Oficjalny tekst hymnu Polski składa się z 4 zwrotek i refrenu. Autorem tekstu jest Józef Wybicki. Autor melodii, opartej na motywach ludowego mazurka (właściwie mazura) pozostaje nieznany.   

      Tekst hymnu Polski, czyli "Mazurka Dąbrowskiego" jest chroniony przez przepisy Konstytucji Rzeczypospolitej Polskiej, Ustawę o godle, barwach i hymnie Rzeczypospolitej Polskiej oraz o pieczęciach państwowych jak również rozporządzenia resortowe. "Mazurek Dąbrowskiego" jest oficjalnym hymnem Rzeczypospolitej Polskiej, stanowi o tym Rozdział I, art. 28, pkt 3. Konstytucji Rzeczypospolitej Polskiej z 2 kwietnia 1997 roku. Z kolei Ustawa z dnia 31 stycznia 1980 roku o godle, barwach i hymnie Rzeczypospolitej Polskiej oraz o pieczęciach państwowych (Dz.U. 1980 Nr 7 poz. 18), podaje jedyny obowiązujący tekst oraz zapis nutowy, a w artykule 14 jasno precyzuje zasady zachowania w czasie wykonywania lub odtwarzania Mazurka Dąbrowskiego. 

      •Podczas wykonywania lub odtwarzania hymnu państwowego obowiązuje zachowanie powagi i spokoju.•Osoby obecne podczas publicznego wykonywania lub odtwarzania hymnu stoją w postawie wyrażającej szacunek.Mężczyźni w ubraniach cywilnych – zdejmują nakrycia głowy.Osoby w umundurowaniu obejmującym nakrycie głowy, niebędące w zorganizowanej grupie – oddają honory przez salutowanie.Poczty sztandarowe podczas wykonywania lub odtwarzania hymnu oddają honory przez pochylenie sztandaru.Hymn RP odgrywany jest w czasie obchodów świąt narodowych, uroczystych apeli i zbiórek, z okazji rocznic patriotycznych, upamiętniających wydarzenia historyczne, podczas odsłonięcia pomników, a także w czasie innych uroczystości resortowych.

      Już w XIX wieku w tekst pierwszej zwrotki wkradł się błąd w wersie "kiedy my żyjemy", słowo "kiedy" zaczęto zastępować słowem "póki", które określa granice czasu i dotyczy tylko tych osób, które w tym momencie je wypowiadają. Józef Wybicki użył słowa kiedy, które oznacza: "jeśli, skoro, ponieważ", przedstawiając zależność istnienia Polski od istnienia Polaków. Błąd ten został usunięty przez specjalną komisję w 1926 roku, jednak do dziś jest powielany.

      W kolejnej zwrotce "Pieśni Legionów", Józef Wybicki błędnie zapisał nazwisko Czarnecki, poprawnie brzmi ono Czarniecki. Błąd występuje w rękopisie "Pieśni Legionów Polskich we Włoszech". 

      Błędem jest też śpiewanie w zwrotce poświęconej hetmanowi Stefanowi Czarnieckiemu "wrócił się/ rzucił się/rzucim się przez morze". W treści naszego hymnu ten wers brzmi: "wrócim się przez morze". Podobnie jak hetman Polacy mają wracać się do Ojczyzny, gdy nastanie taka potrzeba.

      W ostatniej zwrotce bardzo często błędnie śpiewane są dwa pierwsze wersy naszego hymnu. Zamiast: "Już tam ojciec do swej Basi mówi zapłakany" wiele osób śpiewa: "Mówił ojciec do swej Basi cały zapłakany". Trudno wytłumaczyć dlaczego, bowiem tekst ten jest niezmieniony od czasów Józefa Wybickiego.

      RadioZET.pl/gdansk.uw.gov.pl/KP

    • Konkurs dla upamiętnienia 100- Rocznicy Odzyskania Niepodległości
     • Konkurs dla upamiętnienia 100- Rocznicy Odzyskania Niepodległości

      "Naród,który traci pamięć

      przestaje być Narodem

      -staje się jedynie zbiorem ludzi,

      czasowo zajmujących dane terytorium"

      Józef Piłsudski

       

       Odzyskanie niepodległości w listopadzie 1918 roku było szczególnym wydarzeniem. Emocje z tym związane oddaje słynny opis Jędrzeja Moraczewskiego- "Niepodobna  oddać tego upojenia, tego szału radości, jaki ludność polską w tym momencie ogarnął(....). Kto tych krótkich dni nie przeżył, kto nie szalał z radości w tym czasie wraz z całym narodem, ten nie dozna w swym życiu największej radości. Cztery pokolenia czekały, piąte się doczekało".

         11 listopada 1918 roku Niemcy podpisały zawieszenie broni kończące I wojnę światową na Zachodzie. I zapewne symbolika tego wydarzenia miała największe znaczenie dla uznania tej daty w Polsce. Sejm RP w 1937 roku postanowił, że Święto Niepodległości obchodzone będzie 11 listopada.

         Wydarzenie to nie byłoby możliwe, gdyby nie wcześniejsze działania i ważne wydarzenia historyczne. Inspirowały one wielu artystów. Stały się m.in. tematem literackim oraz zostały przeniesione na znane na całym świecie obrazy.

         Dla upamiętnienia 100- Rocznicy Odzyskania Niepodległości chętni uczniowie SP 109 im. Batalionów Chłopskich przystąpili do konkursu -LOSY POLAKÓW NA DRODZE DO NIEPODLEGŁOŚCI, którego organizatorem  była SP nr 341 im. Twórców Literatury Dziecięcej.

         Konkurs został objęty Patronatem Narodowym Prezydenta Rzeczypospolitej Polski Andrzeja Dudy, Ministra Obrony Narodowej, Burmistrza Dzielnicy Bemowo.

      23 października  odbyło się uroczyste ogłoszenie wyników w komnatach Zamku Królewskiego. 

      Laureatom konkursu nagrody wręczali generałowie Wojska Polskiego Jarosław Kraszewski, Cezary Podlasiński, Grzegorz Gielerak oraz reprezentujący generała Jarosława Mikę-Pan Maciej Czulicki. 

         Podczas gali wręczenia nagród, wśród osób nagrodzonych były uczennice naszej szkoły.

      W konkursie poetyckim-wiersze o bohaterstwie naszych rodaków:

      II miejsce zajęła  Kinga Bazan z klasy V c,  wyróżnienie Lea Kasprzyk z  klasy VII b.

      W konkursie plastycznym- ilustracje do pieśni patriotycznych:

      III miejsce zajęła Magdalena Bondaruk klasa V b, wyróżnienie:  Zuzanna Kudlik z klasy V b oraz Maria Kołkowska klasy VIIa.

         Najlepsze prace zostały umieszczone w albumie, który jest poświęcony  100-leciu odzyskania niepodległości.

         Zaproszeni goście wyrażali swój podziw nie tylko dla laureatów i wyróżnionych ale również dla oprawy artystycznej przygotowanej przez nauczycieli i uczniów w 100 Rocznicę Odzyskania Niepodległości.

      Fakt, że uroczystość odbyła się w komnatach Zamku Królewskiego, sprawiła, że wspomnienie tych przeżyć zostanie  w pamięci tych, którzy mieli przyjemność w niej uczestniczyć.

       Katarzyna Strzelczyk- nauczyciel historii

    • „Bryły na prezenty świąteczne”
     • „Bryły na prezenty świąteczne”

      Dnia 4 grudnia odbyły się warsztaty „Bryły na prezenty świąteczne”. Rodzice i dzieci projektowali i tworzyli pudełka, które mam nadzieję wykorzystają do zapakowania prezentów pod choinkę. Każdy kto przyszedł mógł rysować, wycinać, kleić, ozdabiać i przy dobrej zabawie uczyć się też matematyki.

      Następne były warsztaty „Buduj i baw się”. Z funduszu otrzymanych od Fundacji mBanku zakupiliśmy klocki Maple – aż 1500 drewnianych klocków. Doskonale wyważone klocki, pomagają w poznaniu praw fizyki, rozwijają umysł przestrzenny, a także uczą planowania, koncentracji i cierpliwości. Powstały piękne budowle, a nawet korytarzowe domino. Wszyscy byli zgodni, że klocki są zarówno dla małych i dużych, a zabawa z nimi jest świetna.

      W grudniu odbywały się zajęcia orgiami, na których powstały piękne ozdoby świąteczne, które prezentujemy na tablicy znajdującej się przy pokoju nauczycielskim.

    • Warsztaty „W grach planszowych też jest matematyka”
     • Warsztaty „W grach planszowych też jest matematyka”

      Warsztaty „W grach planszowych też jest matematyka

      W ramach programu mPotęga odbyły się 9 października warsztaty „W grach planszowych też jest matematyka”. Uczniowie wspólnie z rodzicami, rodzeństwem mogli rozwijać swoje zdolności logicznego myślenia, spostrzegawczości i wyobraźni przestrzennej, doskonale się przy tym bawiąc.

      Część gier została zakupiona z funduszy otrzymanych od Fundacji mBanku.

           Dziękuję za pomoc przy organizacji warsztatów p. Annie Przybylskiej i p. Katarzynie Szczepaniak. Nasze warsztaty odwiedziła także p. Agata Cygan.

             Zapraszam na kolejne warsztaty „Wspólnie tworzymy gry matematyczne”, które odbędą się 6 listopada.

                                                                              Joanna Lewicka

    • PASOWANIE NA UCZNIA
     • PASOWANIE NA UCZNIA

      PASOWANIE NA UCZNIA

      PASOWANIE NA UCZNIA

           Po raz kolejny w naszej szkole odbyło się Ślubowanie uczniów klas pierwszych. Dnia 22 października zebraliśmy się w sali gimnastycznej, aby świętować ten wyjątkowy dzień. Najbardziej przejęci byli pierwszoklasiści - odświętnie ubrani i gotowi złożyć przyrzeczenie w obecności równie przejętych rodziców, nauczycieli i dyrekcji szkoły. - My uczniowie klas pierwszych  ślubujemy być pilnymi w nauce, wzorowymi w zachowaniu, godnie reprezentować dobre imię naszej szkoły. - zabrzmiało bardzo uroczyście i dostojnie.      Ślubowanie uczniów to piękna i długa tradycja w naszej szkole. Ceremoniał  uwzględnia strój galowy, przysięgę na sztandar oraz pasowanie przez dyrektora na ucznia. Kolorowym ołówkiem aktu pasowania dokonała dyrektor szkoły - Hanna Ratańska-Szot. Tym samym pierwszaki zostały włączone do społeczności uczniowskiej Szkoły Podstawowej nr 109 im. Batalionów Chłopskich.       Teraz był czas na zaprezentowanie programu artystycznego przygotowanego przez wychowawczynie i najmłodszych uczniów naszej szkoły. Były piękne wiersze o tematyce szkolnej, żywiołowe piosenki, a nawet gra na instrumentach. Wszystko to wzbudziło ogromny zachwyt zaproszonych gości, którzy dziękowali pierwszakom wielkimi brawami.     Na koniec uroczystości uczniowie otrzymali drobne upominki oraz szkolne legitymacje. Ślubowanie uczniów klas pierwszych to bardzo ważne wydarzenie nie tylko dla najmłodszych, ale również dla ich rodziców, dziadków, bliskich. Ten dzień na długo pozostanie w naszej pamięci. Miłym zakończeniem uroczystości były wspólne fotografie. To był wyjątkowy dzień dla nas wszystkich.

        Tak, więc nasi pierwszoklasiści są już pełnoprawnymi uczniami. Wszystkim życzymy sukcesów w nauce i jak najlepszych ocen na pierwszym szkolnym świadectwie!

      B.W.

    • Zuzanna Rejniak -Mistrzynią Europy w szachach!
     • Zuzanna Rejniak -Mistrzynią Europy w szachach!

      Zuzanna Rejniak -Mistrzynią Europy w szachach!

      Utalentowana szachistka Zuzanna Rejniak, która jest uczennicą naszej szkoły (klasa 7c), znów  była  nie do pokonania i  wywalczyła złoty medal w kategorii do lat 12 dziewcząt oraz open  w Mistrzostwach Unii Europejskiej w Szachach, które odbyły się w Mureck w Austrii. 

       Jak się dowiedzieliśmy jej przygoda z szachami zaczęła się w wieku 8 lat, Do gry zachęcił ją tata, gdy przez kilka dni nie chodziła do szkoły z powodu choroby. Zaowocowało to niesamowicie i tak wciągnęło małą wtedy dziewczynkę, że już po pół roku ćwiczeń z tatą w domu zdobyła swój pierwszy tytuł - MISTRZOSTWO WOJEWÓDZTWA MAZOWIECKIEGO DO LAT 9. Od tego czasu gra w szachy jest jej wielką pasją, a codzienne treningi sprawiają  przyjemność.

      Od marca 2016 roku jest w kadrze narodowej Polski Juniorów.  30 września br. odniosła kolejny sukces! zakwalifikowała się do Mistrzostw Polski Juniorów w kategorii do lat 13 oczywiście zajmując w tych eliminacjach pierwsze miejsce! 

       

       Poniżej tylko niektóre osiągnięcia Zuzanny na arenie krajowej

      i międzynarodowej:

      Indywidualne Mistrzostwa Unii Europejskiej juniorek Kouty nad Desnou 2016 - U10, Czechy, srebroIndywidualne Mistrzostwa Unii Europejskiej juniorek Mureck 2017 - U12, Austria, srebroIndywidualne Mistrzostwa Polski juniorek Jastrzębia Góra 2016 - U10, brązIndywidualne Mistrzostwa Polski juniorek Drzonków 2017 - U12, brązWarszawska Olimpiada Młodzieży - szachy klasyczne - D10, 2015 r.  złoto

      Warszawska Olimpiada Młodzieży w Szachach Szybkich Grupa D-10,  2016 r.   złotoWarszawska Olimpiada Młodzieży w Szachach Klasycznych Grupa D-12, 2017 r. złotoMistrzostwa Mazowsza Juniorów do lat 9, 2014 r. złotoMistrzostwa Mazowsza Juniorów do lat 9, 2015 r. srebroMistrzostwa Mazowsza Juniorów - do lat 11, 2016 r. srebroMiędzywojewódzkie Mistrzostwa Młodzików (MA - WM) Dziewczęta (2006-2008), 2016 r. srebroDrużynowe Mistrzostwa Mazowsza Juniorów 2016 r., złotoDrużynowe Mistrzostwa Mazowsza Juniorów 2017 r., brąz

      Gratulujemy! Życzymy dalszych sukcesów!

      Beata Ludzia, E.Łaszkiewicz

    • Festiwal Nauki
     • Festiwal Nauki

      Festiwal Nauki

      25.09.18  uczniowie klasy 7c w ramach Festiwalu Nauki   uczestniczyli w zajęciach w laboratorium chemicznym i robotycznym CNK.

       W laboratorium chemicznym tworzyli różnorodne  emulsje. Emulsja do ciekawy układ, w który można połączyć dwie niemieszające się ze sobą ciecze – np. olej i wodę. W ten sposób powstaje majonez i różne kremy. Uczestnicy zajęć stworzyli kilka typów emulsji i sprawdzili niektóre ich właściwości. Dowiedzieli się czym są emulsje, kremy, filtry UV. Dzięki specjalistycznej kamerze firmy BASF zobaczyli, jak wykonany przez nich krem chroni przed promieniowaniem ultrafioletowym.

       W LABORATORIUM ROBOTYCZNYM poszukiwali odpowiedzi na pytanie "Czy ludzie i roboty humanoidalne mają ze sobą coś wspólnego, poza wyglądem?" Uczestnicy zajęć wcielli  się w role lekarzy i badali robota. Spoglądali na niego z perspektywy neurologa, laryngologa, okulisty i ortopedy. Wspólnie mierzyli parametry „życiowe” humanoida i programowali go zgodnie z zachowaniem Trzech Praw Robotyki.

       B.L

    • FOTOWOLTAIKA na budynku Szkoły Podstawowej nr 109
     • FOTOWOLTAIKA na budynku Szkoły Podstawowej nr 109

      Dnia 17 września 2018 roku w Szkole Podstawowej nr 109 w Warszawie dzięki inicjatywie byłego Dyrektora Szkoły Stefana Dejneki, który podjął stosowne działania w celu zainstalowania FOTOWOLTAIKI na budynku Szkoły Podstawowej nr 109, został podpisany protokół odbioru na montaż, instalację i uruchomienie instalacji fotowoltaicznej.

      Baterie fotowoltaiczne są urządzeniami, które przekształcają energię słoneczną w prąd. Uzyskana w ten sposób energia trafia do sieci i jest rozliczana przez INNOGI. Jesteśmy obecnie drugą szkołą w Dzielnicy Wawer, która ma fotowoltaiczne źródło prądu elektrycznego. Dzięki tej technologii nasza szkoła będzie miała znaczne oszczędności, które będziemy mogli przeznaczyć na inne cele.

             Dziękujemy Panu Dyrektorowi Stefanowi Dejnece za podjętą inicjatywę na rzecz szkoły, która wymagała wielu działań i zakończyła się sukcesem.

      H.Sz.

    • MISTRZOWIE TABLICZKI MNOŻENIA
     • MISTRZOWIE TABLICZKI MNOŻENIA

      W piątek 28 września 2018 roku w naszej szkole odbyły się (w ramach projektu mPotęgi, dofinansowanego przez Fundację mBanku) MISTRZOSTWA KLAS CZWARTYCH, PIĄTYCH I SZÓSTYCH W TABLICZCE MNOŻENIA. Zmagania poszczególnych klas odbyły się na sali gimnastycznej. Każda klasa wystawiła 8-osobowe reprezentacje, które rywalizowały w grze „Olimpijczycy”. Uczniowie musieli wykazać się znakomitą znajomością tabliczki mnożenia oraz dobrą sprawnością ruchową. Była świetna zabawa, a uczniowie spisali się na medal 

      Mistrzami w Tabliczce Mnożenia zostały klasy: 4B, 5A i 6D

       Zwycięzcy otrzymają dyplomy i nagrody, które zostaną wręczone na zakończenie naszego projektu w grudniu br.

      J.Lewicka

    • BATALIONY CHŁOPSKIE- ŻYWIĄ I BRONIĄ !
     • BATALIONY CHŁOPSKIE- ŻYWIĄ I BRONIĄ !

      BATALIONY CHŁOPSKIE-  ŻYWIĄ I BRONIĄ ! Święto Batalionów Chłopskich obchodzone jest 8 października, w rocznicę dnia, kiedy w 1940 r. na komendanta Batalionów Chłopskich został zaprzysiężony Franciszek Kamiński, ps. Zenon Trawiński, po II wojnie światowej bojownik o demokrację, uwięziony przez komunistów w okresie stalinowskim, w III RP awansowany na generała dywizji Wojska Polskiego i odznaczony Orderem Orła Białego. W czasie II wojny światowej BCh były jednym z głównych filarów Polskiego Państwa Podziemnego, jako pierwsze przystąpiły do otwartej walki z okupantem. Po wyzwoleniu z okupacji niemieckiej, gdy władzę w kraju przejęli komuniści, żołnierze BCh byli prześladowani, a  Bataliony Chłopskie skazano na zapomnienie.

          8 października na Cmentarzu Wojskowym na Powązkach przed Pomnikiem „Ku Chwale Batalionów Chłopskich”, odbyły się obchody 78. rocznicy powołania Batalionów Chłopskich.Przedstawiciele władz państwowych i samorządowych, kombatanci i weterani Armii Krajowej i Batalionów Chłopskich oddali hołd i złożyli wieńce oraz wiązanki kwiatów w Kwaterze Żołnierzy BCh oraz na grobie  Komendanta Głównego Batalionów Chłopskich - gen. dyw  Franciszka Kamińskiego. 

           W uroczystościach uczestniczyła również delegacja uczniów i nauczycieli z naszej szkoły- poczet sztandarowy ze sztandarem szkolnym i uczniowie klas czwartych na czele z panią Dyrektor Hanną Ratańską - Szot, która w sposób szczególny została wyróżniona- otrzymując z rąk ministra Jana  Kasprzyka, szefa Urzędu do Spraw Kombatantów i osób Represjonowanych oraz prezesa Ogólnopolskiego Związku BCh pułkownika Zbigniewa Zaborowskiego medal- przyznawany przez Ogólnopolski Związek Żołnierzy Batalionów Chłopskich.     Tego dnia przekonaliśmy się, że Cmentarz na Powązkach to szczególne miejsce zadumy, medytacji, powagi i spotkań. Dla wszystkich zgromadzonych na tej uroczystości były to niezapomniane chwile, a dla nas lekcja historii w jubileuszowym roku, w którym nasza szkoła święci 30 lecie nadania szkole imienia Batalionów Chłopskich.               

       Katarzyna Strzelczyk

    • Nowe drzewka wokół placu zabaw
     • Nowe drzewka wokół placu zabaw

       

      Nasza 109-ta to szkoła proekologiczna. Jesteśmy zaangażowani w różne akcje i projekty związane z ochroną środowiska przyrodniczego oraz ekologią. Z zaangażowaniem włączamy się w międzynarodową akcję „Sprzątanie świata”, prowadzoną na rzecz poszanowania przyrody.

        W tym roku szkolnym w ramach tej akcji w poniedziałek 24 września na placu zabaw posadzono 33 tuje szmaragdowe (tyle jest oddziałów w SP 109). Pojawiła się też  „choinka”(srebrny świerk), która "wyrosła" z inicjatywy kadry kierowniczej. Nasadzenie drzewek przeprowadzili absolwenci naszej szkoły, osoby zaprzyjaźnione z placówką oraz personel obsługi. Nad wszystkim czuwała kadra kierownicza. Każda klasa wybierze sobie własne drzewko, oznaczy je specjalną plakietką i otoczy troską, by rosnąc dawały przyjemny cień dla bawiących się na placu zabaw dzieci. 

      Akcja została przeprowadzona z inicjatywy Dyrekcji Szkoły  SP 109 we współpracy z Rodzicami uczniów klas 0 – 8.

      U.P

    • „Make Your Mark And See Where It Takes You!” International DOT Day 2018
     • „Make Your Mark And See Where It Takes You!” International DOT Day 2018

      „Make Your Mark And See Where It Takes You!” International DOT Day 2018

      W dniach 10-14 września 2018 uczniowie klas 1,3 oraz 4a,4b,4c Szkoły Podstawowej nr 109 w Warszawie po raz kolejny wzięli udział w Międzynarodowym Dniu Kropki, czyli globalnym święcie kreatywności, odwagi i zabawy. A wszystko zaczęło się od książki Petera H. Reynoldsa pt. "The Dot".

      Udział szkoły w tym wydarzeniu był doskonałą okazją do odkrywania uczniowskich talentów oraz do rozbudzania kreatywności. W piątek 14.10 w obchody tego święta włączyła się cała społeczność szkolna. Kropki królowały na ubraniach i innych częściach garderoby dyrekcji, nauczycieli oraz uczniów. Ci, którzy nie znaleźli ich w swoich szafach ozdobili swoje koszulki w samodzielnie wykonane kółeczka i kropeczki.

      W tym tygodniu prowadziłam lekcje z kropką jako motywem przewodnim. W świetlicy szkolnej uczniowie rozwiązywali quizy, łamigłówki matematyczne  z kropką w tle.  Na lekcjach j. angielskiego uczniowie oglądali  filmik „The dot” oraz uczyli się piosenki pod tym samym tytułem. W piątek na długiej przerwie odbyło się wspólne śpiewanie piosenki zorganizowane przez Panią Martę Płachecką. Dodatkowo na lekcji każdy uczeń opisał w języku obcym swoje zdolności, talenty i najlepsze cechy.

      Nie mogło oczywiście zabraknąć zajęć językowo - plastycznych inspirowanych kropką.  Uczniowie przygotowywali  plakaty wykorzystując różne techniki. Z prac uczniów powstała wystawa, która zdobi tablice świetlicy oraz klasy 1c/d.

      Niesamowita historia Vashti posłużyła również jako temat do rozmów podczas zajęć świetlicowych. Po obejrzeniu z uczniami filmu animowanego opartego na książce "The Dot", omawialiśmy przesłanie tej historii, a także uzmysławialiśmy sobie, że każdy z nas posiada jakiś talent.

      Dzień Kropki sprawił nam radość. Z pewnością wpisze się on na stałe w kalendarium wydarzeń szkolnych.

      Linki:

      Film: The DOT - KROPKA z polskimi napisami

      https://www.youtube.com/watch?v=ILSyGSaMoEg

      Piosenka: The Dot Song Motions Guide - Emily Arrow & Peter H. Reynolds

      https://www.youtube.com/watch?v=r_I43cxDQ-o

      Agata Cygan

    • "Milion drzew dla Warszawy"
     • "Milion drzew dla Warszawy"

      "Milion drzew dla Warszawy" 

      W tym roku Szkoła Podstawowa nr 109 przystąpiła do jesiennej akcji Warszawskie Święto Drzewa wspierającej program „Milion drzew dla Warszawy” pod patronatem Miasta Stołecznego Warszawy oraz Klubu Gaja.Jest to aktywna edukacja ekologiczna, oparta na działaniach podczas których dzieci poznają drzewa i ich funkcje, a także związane z nimi zwierzęta. Będziemy się wspólnie uczyć rozpoznawania gatunków drzew i krzewów, aby dowiedzieć się, które rosną najlepiej   w mieście, a także usłyszeć o ich nieocenionej roli dla jakości naszego życia.

      Podczas spacerów wybierzemy miejsca, gdzie nie ma drzew, a zdaniem uczniów powinny się tam pojawić.     

      Wnioskujemy o przyznanie piętnastu sadzonek różnych gatunków drzew, które zostaną posadzone przez uczniów pod opieką nauczyciela.

      Chrońmy zieleń i uczmy się ją szanować!

      K.J

    • ROK SZKOLNY 2018/2019 ROZPOCZĘTY!
     • ROK SZKOLNY 2018/2019 ROZPOCZĘTY!

      W tym roku kalendarz był bardziej łaskawy niż zwykle. Ministerstwo Edukacji Narodowej postanowiło otworzyć rok szkolny 2018/2019 dopiero 3 września. Tym sposobem wakacje wydłużyły się jeszcze o 1 weekend.

      To dla dzieci, bo nauczyciele pracowali już dużo wcześniej, by jak najlepiej przygotować się do startu.

      Jest nas - 84 nauczycieli, 791 uczniów uczących się w 32 oddziałach i 1 oddziale przedszkolnym. Dobrze, że pogoda dopisała, bo  inauguracja roku szkolnego  odbyła się na powietrzu, na boisku szkolnym  w 2 turach. Uroczystość była krótka, ale bardzo podniosła, bo z pocztem sztandarowym,  hymnem narodowym i szkolnym. Żeby nie było tak sztywno i pompatycznie chór pod kierunkiem Pana Piotra Kani  przygotował i wykonał stosowną na tę okoliczność piosenkę pt. Szkolny czas. Potem już spotkania klasowe i dzielenie się wrażeniami z wakacji.

             Każdy rok szkolny stawia nowe wyzwania, zadania i nowości. Ten rok rozpoczął się dla uczniów i rodziców realizacją  rządowego programu „DOBRY START”.

           Dodatkowo - decyzją Burmistrza Dzielnicy Wawer Pana Łukasza Jeziorskiego i władz  samorządowych - wszystkie pierwszaki zostały obdarowane wyprawką szkolną, która wręczona została pierwszakom podczas uroczystości przez:  Wiceburmistrza Pana Leszka Baraniewskiego i Radnego Dzielnicy Wawer Pana Michała Żebrowskiego. Dodajmy tu jeszcze, że każdy uczeń szkoły otrzymuje - już kolejny rok - bezpłatne podręczniki.

           Najważniejszą jednak informacją, która przewijała się już od jakiegoś czasu w środowisku szkolnym i lokalnym jest zmiana na stanowisku dyrektora szkoły. Dotychczasowy Dyrektor - PAN STEFAN DEJNEKA odchodzi na zasłużoną emeryturę po 26 latach zarządzania placówką. DZIĘKUJEMY raz jeszcze!

           Po takim kroku następują zmiany. Nowym dyrektorem szkoły  została dotychczasowa pani wicedyrektor- HANNA RATAŃSKA – SZOT. Wicedyrektorem pozostaje nadal pani URSZULA PLUST, natomiast stanowisko drugiego wicedyrektora powierzono pani KINDZE JAROSZ - też z naszego grona. Wszystkie panie dyrektorki serdecznie witamy i trzymamy kciuki!

      Inauguracja nowego roku szkolnego w nowej więc odsłonie.

      Podsumowując trzeba podkreślić, że z ust wszystkich zabierających głos padło wiele ciepłych słów i życzeń dobrego roku!

      Niech to będzie  wyjątkowy rok, bo i czas jest szczególny - jubileuszowy:

      - 100 -lecie odzyskania niepodległości, a 30 lat od nadania szkole imienia tych, którzy też walczyli i ginęli za ojczyznę - BATALIONÓW CHŁOPSKICH.

      Oj będzie się działo!

      B.M

  • Dlaczego my?

   Lorem ipsum dolor sit amet, consectetur adipisicing elit. Sint, adipisci, quibusdam, ad ab quisquam esse aspernatu
    • Sympatyczni pracownicy
    • Kochamy nasze dzieci, a one kochają naukę w naszej szkole
    • Zorientowani na sport
    • W zdrowym ciele, zdrowy duch!
    • Bogata biblioteka
    • Uczniowie posiadają dostęp do wszystkich zasobów w naszej bibliotece
  • Kontakt

   • Szkoła Podstawowa Nr 109 im. Batalionów Chłopskich w Warszawie
   • sp109@edu.um.warszawa.pl
   • 22 277 11 23
   • ul. Przygodna 2
  • Logowanie

 • Liczba wizyt

 • Galeria zdjęć

  • 19. Dzień Papieski - „ WSTAŃCIE, CHODŹMY”!
  • Uroczystość odsłonięcia i poświęcenia pomnika Żołnierzy Batalionów Chłopskich i Ludowego Związku Kobiet
  • PLAC FITNES
  • PRZEDSZKOLAKI w szkolnej bibliotece
  • Żywa lekcja historii