Lista książek proponowanych do zakupienia dla czytelników do biblioteki szkolnej w ramach programu (na ten cel otrzymaliśmy 7500 zł) (powstała na podstawie dezyderatów czytelników, analizy oferty wydawniczej oraz pozycji rekomendowanych przez znawców literatury z zakresu literatury dla dzieci i młodzieży) do wglądu na szkolnej stronie www.sp109.waw.pl zakładka OFERTA>BIBLIOTEKA>NPCZ.2.0
Elżbieta Miłkowska-Łaszkiewicz
nauczyciel-bibliotekarz
Biblioteka szkolna otrzymała wsparcie finansowe w ramach Priorytetu 3 „Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa 2.0. na lata 2021-2025”. Program jest realizowany przez Ministerstwo Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu, przy zaangażowaniu Biblioteki Narodowej, Instytutu Książki i Narodowego Centrum Kultury oraz we współpracy z Ministerstwem Edukacji i Nauki jako Operatora Priorytetu 3.
W ramach wsparcia otrzymaliśmy 15 000 zł. do wydatkowania w roku 2023. Niestety ze względdów proceduralnych -niezależnych od biblioteki- Program ma duże opóźnienie. Otrzymane środki finansowe zgodnie z celem programu zostaną przeznaczone na zakup nowości wydawniczych, realizację działań promujących czytelnictwo wśród dzieci i młodzieży oraz zakup elementów wyposażenia biblioteki szkolnej.
E. Miłkowska-Łaszkiewicz
nauczyciel-bibliotekarz
Narodowy Program Rozwoju Czytelnictwa 2.0 (NPRCz 2.0) na lata 2021-2025 jest kolejną edycją wieloletniego programu, nakierowanego na wzmocnienie czytelnictwa oraz modernizację bibliotek w Polsce.
Główny cel NPRCz 2.0 – rozwój czytelnictwa w Polsce oraz wzmocnienie roli bibliotek – współtworzą cztery cele szczegółowe, z których każdy posiada odrębny Priorytet:
- Priorytet 1 – Poprawa oferty bibliotek publicznych,
- Priorytet 2 – Inwestycje w infrastrukturę bibliotek publicznych,
- Priorytet 3 – Zakup nowości wydawniczych do placówek wychowania przedszkolnego, bibliotek szkolnych i pedagogicznych,
- Priorytet 4 – Rozwijanie funkcjonalności bibliotek jako instytucji działających na rzecz integracji społecznej oraz promocja NPRCz 2.0.
Za Priorytet 3 odpowiedzialne jest Ministerstwo Edukacji i Nauki. Realizacja przebiega dwutorowo i adresowana jest do placówek wychowania przedszkolnego (Kierunek interwencji 3.1.) oraz do bibliotek szkolnych i pedagogicznych (Kierunek interwencji 3.2.).
Przyznane dofinansowania przedszkola oraz biblioteki szkolne i pedagogiczne przeznaczą na zakup nowości wydawniczych, wsparcie działań promujących czytelnictwo (w tym: zakup nagród książkowych dla dzieci biorących udział w akcjach czytelniczych, organizację spotkań autorskich, wystaw, konkursów itp.) oraz zakup nowych elementów wyposażenia, w tym sprzętu komputerowego, oprogramowania, czytników e-booków.