- KONTAKT
- NPRCz - Narodowy Program Rozwoju Czytelnictwa 2.0 Priorytet 3.2 *2023
- REGULAMINY
- LEKTURY
- PODRĘCZNIKI
- KATALOG BIBLIOTEKI
- FUNDUSZ BIBLIOTECZNY
- CZYTANIE NA EKRANIE
- LITERATURA ON LINE
- Z dziejów biblioteki
- KRONIKA/WYDARZENIA, IMPREZY, UROCZYSTOŚCI 2022/2023
- 2021/2022
- 2020/2021
- 2019/2020
- 2018/2019
- 2017/2018
- 2016/2017
- 2015/2016
- 2014/2015
- 2013/2014
- 2012/2013
- 2011/2012
- RECYTATORSKI KONKURS ENTLICZEK_PENTLICZEK
- INFORMATORIUM
- MATERIAŁY DLA NAUCZYCIELI - do wykorzystania w pracy z dziećmi z Ukrainy
- KARTKA Z KALENDARZA
- Podstrona 1
KALENDARZ
KRONIKA/WYDARZENIA, IMPREZY, UROCZYSTOŚCI 2022/2023
STYCZEŃ
DZIEŃ PINGWINA
LISTY DO PROFESORA
GRUDZIEŃ
LISTOPAD
5 XI DZIEŃ POSTACI Z BAJEK
Lorem ipsum dolor sit amet, consectetur adipisicing elit. Sint, adipisci, quibusdam, ad ab quisquam esse aspernatur exercitationem aliquam at fugit omnis vitae recusandae eveniet.
Inventore, aliquam sequi nisi velit magnam accusamus reprehenderit nemo necessitatibus doloribus molestiae fugit repellat repudiandae dolor. Incidunt, nulla quidem illo suscipit nihil!Lorem ipsum dolor sit amet, consectetur adipisicing elit.1
SPOTKANIE ze STEFANEM POTOCKIM -misiami: MIODALEM i LiLu
Dziś w bibliotece odbyło się spotkanie ze Stefanem Potockim autorem książek o misiu Miodalu (2007) i misi Lilu (2022). Posłuchaliśmy ciekawostek o Kanadzie - to tam urodził się nasz szacowny gość; informacji o świecie fauny i flory tego kraju; historii związanych z powstaniem książek; o tym jak ważne są dobre relacje i umiejętność komunikacji byśmy "dorastali" . Zostalismy zauroczeni piosenką o Misiu, której na zakończenie spotkania mogliśmy wysłuchać. W spotkaniu uczestniczyły delegacje uczniów z klas 1-3, a także uczestnicy konkursu plastycznego. Wyróżnieni uczniowie otrzymywali dyplomy, słodkie upominki z rąk pani Moniki Zimny oraz pani Oli Floriańskiej, a także książkę "Lilu" z dedykacją, którą wręczał autor.
825 listopada na całym świecie obchodzony jest dzień pluszowego misia. Zabawka ta od prawie 120 lat towarzyszy dzieciom pod każdą szerokością geograficzną, ciesząc zarówno tych najmłodszych, jak i tych nieco starszych. Niesłabnąca popularność misiów nie dziwi chyba nikogo – w końcu każdy z nas miał w dzieciństwie pluszowego przyjaciela, pomagającego przetrwać cięzkie chwile. Symbolizuje same pozytywne cechy, takie jak dobroć, ciepło czy opiekuńczość.
Istnieją dwie różne historie powstania pluszowego misia.
Kariera misia-zabawki rozpoczęła się w końcu XIX wieku, kiedy to Margarete Steiff – niemiecka inwalidka sparaliżowana wskutek choroby Heinego-Medina, szyła różne pluszowe zabawki-zwierzątka. Jej siostrzeniec Richard Steiff w roku 1880 wpadł na pomysł, aby ulepszyć konstrukcję szytych zabawek i założyć firmę produkującą takie zabawki. Firma ta powstała w wirtemberskiej miejscowości Giengen an de Brenz, niedaleko granicy bawarskiej.
Kolejna historia, która jest bardziej popularna dotyczy prezydenta Stanów Zjednoczonych – Teodora Roosvelta, który w 1902 roku wybrał się z przyjaciółmi na polowanie. Podczas wyprawy postrzelono małego niedźwiadka. Prezydent nakazał jego uwolnienie, a całą historię zilustrowano komiksem w waszyngtońskiej prasie. Jednym z czytelników gazety był pewien producent zabawek, który zainspirował się tym wydarzeniem i stworzył nową zabawkę dla dzieci, właśnie w formie pluszowego misia. Nazwał go Teddy Bear, co było oczywistym nawiązaniem do imienia prezydenta USA.
Biblioteka szkolna w tym dniu zaprasza na :
- wystawę książek poświęconą misiom w literaturze zatytułowaną "MSIOWE CZYTANIE"
- słodkie " misiowe małe -co -nieco"
- warsztat tworzenia pomponowych miśków
- kolorowanki
9 XI -Przedszkolaki z wizytą w bibliotece..."witajcie w książkowym świecie... "
W środowy poranek 9 listopada nareszcie- długo oczekiwani- pojawili się w bibliotece najmłodsi w szkole czyli przedszkolaki 3. 4. latki. Maluchy zapoznawały się z biblioteką, zaglądały do magazynu książek w poszukiwaniu czarodziejki i czarownicy- Baby Jagi. Pytały czym zajmuje się pani bibliotekarka, próbowały zgadnąć - Kto jest najważniejszy w bibliotece? ... Bardzo się zdziwiły gdy pani Ela - bibliotekarka - powiedziała, że są to dzieci- czytelnicy, które odwiedzają bibliotekę.
Jak to w bibliotece zazwyczaj bywa, odbyło się też krótkie czytanie ... była to niespodzianka w postaci teatrzyku kamishibai, a krótki wierszowany tekst "O Panach Palcach" sprawił, że też świetnie się przy tym bawiły, o czym świadczą uśmiechnięte buzie.
Za pół godziny punktualnie o godzinie 10 przybyły na spotkanie także Przedszkolaki- Starszaki. Tu już poważniejsze tematy poruszano - rozmawialiśmy o regulaminie, zasadach zachowania się w czytelni, poszanowaniu wypożyczonych książek.
22„Mała książka – wielki człowiek”
Do szkolnej biblioteki nareszcie dotarły książeczki dla pierwszaków z kampanii społecznej „Mała książka - wielki człowiek”, organizowanej przez Instytut Książki. Jej celem jest zachęcenie pierwszoklasistów do czytania, rozwijania umiejętności rozpoznawania liter, składania ich w wyrazy i zdania, aż w końcu do czerpania przyjemność z lektury – tej czytanej przy wsparciu najbliższych, jak i tej odkrywanej samodzielnie.
Każdy pierwszoklasista naszej szkoły otrzyma bezpłatnie na własność -pakiet: książkę „Pierwsze abecadło” oraz „Książką połączeni czyli uczymy się czytać razem”oraz plakat z alfabetem. Książeczki będą wręczane uczniom podczas pierwszych wizyt w bibliotece szkolnej. Taki pakiet otrzymała już klasa 1d :)
Więcej informacji o kampanii „Mała książka - wielki człowiek”, można znaleźć na stronie Instytutu Książki pod hasłem „Pierwsze abecadło” – Wyprawka Czytelnicza dla pierwszaka”.
PAŹDZIERNIK
MIĘDZYNARODOWY MIESIĄC BIBLIOTEK SZKOLNYCH
WRZESIEŃ