- Terapeuta pedagogiczny
- Szkoła Przyjazna Uczniom z Dysleksją
- Europejski Tydzień Swiadomości Dysleksji
- Ogólnopolski Konkurs Literacki DZIECI PISZĄ BAJKI Z BRATKIEM
- VII Warszawski Konkurs Ortograficzny dla klas III-IV
- VII Warszawski Konkurs Ortograficzny dla klas V-VI
- V Warszawski Konkurs TECHNIKI CZYTANIA dla klas II
- I Warszawski Konkurs Plastyczny W WARSZAWSKICH SZKOŁACH LENIWE SĄ TYLKO ÓSEMKI
- Metoda ORTOGRAFFITI
- Metoda ORTOGRAFFITI z Bratkiem dla klas I-III
- Metoda ORTOGRAFFITI dla klas IV-VI
- Metoda ORTOGRAFFITI Od dysgrafii do kaligrafii
Metoda ORTOGRAFFITI dla klas IV-VI
Specyfika metody ORTOGRAFFITI Czytam, rozumiem, piszę w klasach IV-VI
Na czym polega specyfika Metody Ortograffiti w klasach IV-VI?
Symptomy dysleksji zmieniają się w zależności od wieku ucznia i rodzaju zadań. Niektóre z objawów ustępują, inne przybierają zmienioną formę. Na drugim etapie edukacji uczniowie rzadziej mają trudności z techniką czytania, pozostaje natomiast wolne tempo. Częściej pojawiają się trudności z rozumieniem czytanego tekstu. Zbytnia koncentracja na jakości czytania oraz coraz dłuższe i bardziej skomplikowane teksty utrudniają rozumienie czytanej treści. W pisaniu błędy specyficzne występują już rzadziej, natomiast błędy typowo ortograficzne, mimo znajomości reguł pisowni, są nadal widoczne. Trudności dyslektyczne zaczynają się też ujawniać w nauce takich przedmiotów, jak przyroda, matematyka, historia, języki obce, muzyka.
Ortograffiti. Czytam, rozumiem, piszę
W odpowiedzi na zmieniające się potrzeby uczniów klas IV–VI Metoda Ortograffiti, oprócz stymulowania funkcji poznawczych ważnych w nauce czytania i pisania, koncentruje się na:
· przypomnieniu i utrwaleniu zasad ortograficznych,
· kształceniu i sprawdzeniu umiejętności czytania ze zrozumieniem,
· rozwijaniu form wypowiedzi pisemnej i ustnej.
Konstrukcja serii
Seria składa się z ośmiu zeszytów ćwiczeń na dwóch poziomach trudności. Cykl pomyślano tak, by stopniowo systematyzować znajomość reguł ortograficznych i podnosić trudność ćwiczeń. Pracę można rozpocząć w klasie czwartej lub piątej – tak jak dyktują to potrzeby. Na każdym poziomie są trzy zeszyty ćwiczeń poświęcone poszczególnym trudnościom ortograficznym i czwarty powtórzeniowy zwany MIKSEM. Materiał ćwiczeniowy podzielono na bloki. Każdy zeszyt zawiera jedenaście bloków. Na opanowanie jednego przeznaczamy około tygodnia, biorąc pod uwagę pracę w szkole i w domu. Materiał z zeszytu realizujemy około 3 miesięcy. Całość zawartą w ośmiu zeszytach rozplanowano na trzy lata, czas ten jednak traktujemy nieostro – nauczyciel dysponuje nim według własnego planu.
Porady praktyczne
· Przed przystąpieniem do pracy należy przeczytać Wstęp zamieszczony na początku każdego zeszytu oraz wspólnie z uczniami omówić treść zawartą w rozdziale Przeczytaj, to ważne. Ułatwi to dalszą pracę i zminimalizuje błędy. Uczniowie zapoznają się też z budową zeszytu, poznają znaczenie użytych w nim piktogramów i oznaczeń.
· Raz w tygodniu należy sprawdzić pracę ucznia wykonaną w domu i wspólnie z nim nanieść ewentualne poprawki. Nie podkreślać błędnie zapisanych wyrazów, ale zasygnalizować błędy i polecić uczniowi ich poprawę z wykorzystaniem słownika ortograficznego. Sprzyja to wypracowaniu nawyku autokorekty.
· Zachęcać ucznia do starannego pisania w liniaturze. Liniatura mobilizująca do starannego pisania zastosowana w zeszytach ćwiczeń wpływa na poprawę poziomu graficznego pisma.
· Zalecać do czytania kolorowe nakładki (dołączone wraz z instrukcją do pierwszego zeszytu każdego poziomu). Nakładki niwelują kontrast miedzy białym tłem kartki a czarnym drukiem pisma, służą jako podkreślacz ułatwiający czytanie.
· Nagradzać pracę uczniów pochwałą i oceną – stymulować pozytywnie. Ułatwią to specjalnie przygotowane wycinanki znajdujące się na końcu każdego bloku tematycznego. Są formą nagrody za wykonanie ćwiczeń; wklejenie kolejnych fragmentów wycinanek powinno nastąpić dopiero po wspólnym sprawdzeniu poprawności wykonanych ćwiczeń.
Cztery wskazówki do pracy z uczniem
1. Uczeń wykonuje ćwiczenia bezpośrednio w zeszycie. Nauczyciel prowadzący dysponuje kompleksowymi materiałami do prac i nie musi ich kompletować i przygotowywać.
2. Uczeń stara się wykonywać kolejno wszystkie ćwiczenia. Nauczyciel może jednak zdecydować inaczej. Uwzględniając umiejętności i potrzeby ucznia, może polecić pominięcie niektórych zadań.
3. Uczeń pisze ołówkiem i w razie konieczności poprawia błędy. Po zakończeniu pracy z zeszytem nie powinno w nim być żadnych błędów.
4. Uczeń pracuje systematycznie – zasada ta jest warunkiem powodzenia. Ćwiczenia niewykonane na zajęciach w szkole uczeń kończy domu, pracując co najmniej 30 minut dziennie (tę pracę koordynują rodzice ucznia).
Cele
Rezultatem systematycznej pracy Metodą Ortograffiti jest poprawa w zakresie:
· funkcji wzrokowo-przestrzennych, słuchowo-językowych, motorycznych,
· koncentracji i pamięci,
· tempa i techniki czytania,
· rozumienia czytanej treści,
· poprawności ortograficznej,
· jakości graficznej pisma,
· wzbogacania słownika czynnego ucznia.
Koordynator projektu
Szkoła Przyjazna Uczniom z Dysleksją
Terapeuta pedagogiczny
Sylwia Łasek-Marmur
- Terapeuta pedagogiczny
- Szkoła Przyjazna Uczniom z Dysleksją
- Europejski Tydzień Swiadomości Dysleksji
- Ogólnopolski Konkurs Literacki DZIECI PISZĄ BAJKI Z BRATKIEM
- VII Warszawski Konkurs Ortograficzny dla klas III-IV
- VII Warszawski Konkurs Ortograficzny dla klas V-VI
- V Warszawski Konkurs TECHNIKI CZYTANIA dla klas II
- I Warszawski Konkurs Plastyczny W WARSZAWSKICH SZKOŁACH LENIWE SĄ TYLKO ÓSEMKI
- Metoda ORTOGRAFFITI
- Metoda ORTOGRAFFITI z Bratkiem dla klas I-III
- Metoda ORTOGRAFFITI dla klas IV-VI
- Metoda ORTOGRAFFITI Od dysgrafii do kaligrafii