• NAUKA W PRZEDSZKOLU

• Wychowanie przedszkolne obejmuje szereg dziedzin, ważnych w pierwszym etapie edukacji dziecka. Posiada funkcję opiekuńczą, wychowawczą, poznawczą, wyrównawczą i społeczną.

W okresie przedszkolnym rozwija się większość wrodzonych predyspozycji, stąd podejmowane działania edukacyjne przynoszą duże efekty. W tym okresie ważne jest też niwelowanie dysharmonii rozwojowych, wyrównywanie zaniedbań środowiskowych.

Dziecko w przedszkolu nabywa podstawowe umiejętności społeczne, werbalne, emocjonalne, konieczne w dalszym życiu, ma czas i możliwość stopniowego dojrzewania do szkoły.

"Zerówka" umożliwia wyrównywanie różnic edukacyjnych dzieci poprzez zabawę i naukę, bez nieprzyjemnych konsekwencji. Trafiają do niej dzieci, które wcześniej chodziły do przedszkola i te, które dotąd były w domu.

Wspólnie uczą się samodzielności, współdziałania w grupie, nabierają wiary w siebie i swoje możliwości i porównują to, co potrafią rówieśnicy. Zajęcia w zerówce to głównie gry i zabawy dydaktyczne podczas których dziecko przyswaja nową wiedzę.

Przygotowanie do szkoły - zdobywanie wiedzy o świecie, rozwój mowy, sprawności manualne, aktywność twórcza, umiejętność pracy w zespole, nawiązywanie kontaktów społecznych - to wszystko solidne podstawy do rozpoczęcia szkolnej kariery.

• WSKAŹNIKI DOJRZAŁOŚCI SZKOLNEJ

• Na dojrzałość szkolną, czyli gotowość dziecka do podjęcia nauki szkolnej składają się:

• dojrzałość fizyczna,
        • dojrzałość umysłowa,
        • dojrzałość społeczna,
        • dojrzałość emocjonalna.

Poniżej znajduje się kilkanaście umiejętności, które dziecko powinno opanować przed pójściem do szkoły.
        Umiejętności te możemy rozwijać poprzez różnorodne formy ćwiczeń i zabaw z dziećmi.

Dziecko gotowe do podjęcia nauki szkolnej powinno znać:

• swoje imię i nazwisko,
        • adres zamieszkania,
        • imiona rodziców,
        • nazwę zawodu rodziców, jeśli pracują,
        • nazwy zwierząt domowych,
        • nazwy dni tygodnia, pór roku.

Dziecko gotowe do podjęcia nauki szkolnej powinno umieć:

• prawidłowo trzymać ołówek (pomiędzy palcami wskazującym, środkowym i kciukiem),
        • posługiwać się przyborami do rysowania, kolorowania i pisania zawsze tą samą ręką (prawą lub lewą),
        • kolorować obrazek bez  wychodzenia za linię,
        • narysować postać człowieka z  zachowaniem odpowiednich proporcji,
        • poprawnie odwzorować kształty  geometryczne, szlaczki litero podobne,
        • lepić z plasteliny, gliny lub  masy solnej,
        • ciąć nożyczkami wzdłuż  wyznaczonej linii prostej, falistej i łamanej,
        • sprawnie wykonać proste  ćwiczenia gimnastyczne, np.: skakać na jednej nodze, rzucać i łapać piłkę,
        • samodzielnie się rozebrać i ubrać,
        • zawiązać sznurowadła i zapiąć  guziki,
        • odróżnić prawą i lewą stronę  ciała u siebie oraz osoby stojącej naprzeciwko,
        • wymienić kilka różnic w dwu  pozornie podobnych do siebie przedmiotach lub obrazkach,
        • grupować przedmioty według,  np.: barwy, kształtu, wielkości,
        • sortować znane przedmioty lub  ich obrazki wg określonej zasady, np.: owoce, zwierzęta, zabawki,
        • wybrać takie same obrazki,  litery, wyrazy,
        • złożyć widokówkę pociętą na  kilka części,
        • dobrać w pary obrazki lub  przedmioty z uwzględnieniem jakiejś cechy wspólnej, np.: krowa – mleko,  liść – drzewo,
        • odróżniać dźwięki różnych pojazdów, instrumentów, głosy zwierząt,
        • odtworzyć prosty układ  rytmiczny wystukany przez dorosłego, np.: ( - - - -), (- - - -),
        • dokonać analizy (podzielić  wyraz na sylaby), np.: lo-ko-mo-ty-wa,
        • dokonać syntezy (złożyć w całość) wyraz wypowiedziany sylabami,
        • wyróżnić głoskę ( zarówno  samogłoskę, jak i spółgłoskę) na początku i na końcu wyrazu,
        • zróżnicować wyrazy  dźwiękopodobne, np.: bułka- półka, Tomek-domek,
        • swobodnie liczyć do 10, także  wspak,
        • przeliczyć elementy w zbiorze i  powiedzieć ile ich jest,
        • dodawać i odejmować na konkretach, np.: patyczkach lub palcach do 10,
        • porównać ze sobą dwa zbiory,  powiedzieć gdzie jest więcej, a gdzie mniej,
        • opowiedzieć, co przedstawia  dany obrazek,
        • poprawnie wymawiać wszystkie  głoski oraz dłuższe wyrazy, np.: hipopotam, kaloryfer,
        • budować zdania poprawne pod względem gramatycznym,
        • przez dłuższą chwilę skupić się  na słuchaniu opowiadania, bajki lub muzyki,
        • zapamiętać teksty krótkich wierszyków i piosenek,
        • zgodnie bawić się w grupie, zaczekać na swoją kolej,
        • doprowadzić rozpoczętą pracę lub zabawę do końca,
        • posprzątać po sobie po  zakończeniu pracy lub zabawy,
        • podporządkować się poleceniom,
        • wykonać 3-4 polecenia wg  kolejności podanej przez dorosłego,
        • bez problemu rozstać się z rodzicami lub opiekunami,
        • łatwo nawiązywać kontakt z  dorosłymi i rówieśnikami.

Jeśli dziecko posiada większość opisanych wyżej umiejętności oznacza to , że jest ono gotowe do podjęcia nauki szkolnej.

Jeśli nie, być może powinno jeszcze trochę poćwiczyć, aby lepiej opanować potrzebne umiejętności. W niektórych przypadkach konieczne może okazać się pozostawienie dziecka w przedszkolu lub „zerówce”.

Pamiętajmy, że naszą rolą jako odpowiedzialnych rodziców jest wspieranie i wspomaganie rozwoju dziecka – nie powinniśmy bezczynnie czekać, aż ono samo „dorośnie” do pewnych rzeczy, ale poprzez zabawy i ćwiczenia poszerzać wiedzę dziecka o otaczającym świecie oraz systematycznie rozwijać jego umiejętności.

oprac. A.Żbikowska