• 2011/2012

    •  PAŹDZIERNIK -  MIĘDZYNARODOWY MIESIĄC BIBLIOTEK SZKOLNYCH

            Międzynarodowe Święto Bibliotek Szkolnych zostało ustanowione przez Międzynarodowe Stowarzyszenie Bibliotekarstwa Szkolnego (International Association of SchoolLibrarianship: www.iasl-online.org) w 1999 roku. Z początku było obchodzone

     w ostatni poniedziałek października. Od 2008 roku świętujemy przez cały miesiąc.

     Tegoroczne hasło towarzyszące świętowaniu brzmiało:

                  "BIBLIOTEKI SZKOLNE - KLUCZ DO PRZESZŁOŚCI, TERAŹNIEJSZOŚCI  I PRZYSZŁOŚCI".

      

     Nasza biblioteka zaproponowała:

     CO DO PRZESZŁOŚCI: *Wycieczkę „ Tropami historii”, czyli zwiedzanie szkolnego muzeum . *Ekspozycję 15 tomów KRONIKI SZKOŁY- od najstarszej do aktualnej.

     CO DO TERAŹNIEJSZOŚCI:*Japoński teatrzyk „ KAMISHIBAI” – nasz najnowszy pomysł *Pasowanie na czytelnika uczniów klas pierwszych

     CO DO PRZYSZŁOŚCI:- konkurs Pt.” Moja wizja biblioteki „

              Podsumowując tegoroczne świętowanie trzeba przyznać, że najlepszy klucz znalazłyśmy do teraźniejszości. Teatrzyk Kamishibai zrobił na wszystkich niesamowite wrażenie, a pierwszaki dzielnie zniosły pasowanie na czytelnika (zob. galerię zdjęć).

     Nieźle dopasowany był kluczyk do przeszłości, bo dzieci z zainteresowaniem oglądały różne tomy kroniki, odnajdując siebie sprzed lat, a śmiechu przy tym było niemało (im starsza klasa tym więcej).

     O dziwo najsłabiej dopasowany był kluczyk do przyszłości. Aż dziw bierze, że zabrakło naszym uczniom pomysłu na bibliotekę przyszłości ! Rozwiązanie tej zagadkt to  zadanie dla nas bibliotekarek- na przyszłość !!!


     bm eml


      23 KWIETNIA 2012

     ŚWIATOWY DZIEŃ KSIĄŻKI I PRAW AUTORSKICH  - Z JANUSZEM KORCZAKIEM 

          …„Ilekroć    odłożywszy książkę, snuć zaczniesz

                        nić własnych myśli, tylekroć książka cel

                                                       zamierzony osiąga”

                                                                   ( Janusz Korczak)

              23 kwietnia książka ma swoje święto!  Na tegoroczne świętowanie były różne pomysły, ale ostatecznie zwyciężył temat „Janusz Korczak”, a to wszystko za sprawą Roku Korczakowskiego, ustanowionego przez Sejm RP. W 2012 roku mija 70. rocznica śmierci Janusza Korczaka (Henryka Goldszmita), zamordowanego w Treblince oraz 100. rocznica założenia przez niego w Warszawie Domu Sierot. Postać Korczaka – choć tak wielka – nie była dotychczas wystarczająco znana i doceniana. Jest więc okazja, by ją poznać, przybliżyć , a może się  nią nawet zainspirować!  

     Dzieci z klas I-III miały okazję dowiedzieć się wiele o Korczaku na spotkaniu w bibliotece, inspirowanym książką Beaty Ostrowickiej pt. „ Jest taka historia- opowieść o Januszu Korczaku”. Na zakończenie dzieci miały możliwość zastanowienia się i wybrania karteczki opisującej tę niezwykłą postać lub kojarzącej się z jego działalnością i przypiąć ją na tablicy obok zdjęcia dzisiejszego bohatera dnia. W ten sposób –jako podsumowanie -powstała cała mozaika określeń tego niezwykłego człowieka- przyjaciela dzieci.   Starsze zaś klasy IV-VI zebrały się na okolicznościowym apelu,na którym przedstawiono 2  prezentacje multimedialne. Jedna przybliżała  postać i dzieło Janusza Korczaka. Dzięki drugiej zaś uczniowie mieli możliwość zapoznać się bliżej z prawami dziecka, na co Korczak kładł bardzo duży nacisk.  Większość dzieci, a może i dorosłych nie zdaje sobie sprawy, że stworzona przez niego Karta Praw Dziecka stała się podstawą międzynarodowej konwencji ONZ– Convention on the Rights of the Child.

         Przez cały dzień w bibliotece trwała wystawa książek Korczaka i o Korczaku oraz prezentowane były prace dzieci  w ramach konkursu dzielnicowego  „Portret Króla Maciusia I”. 10 najładniejszych-zdaniem szkolnej komisji – prac będzie walczyło dalej o laur zwycięstwa. Oglądający mieli możliwość porównań i konfrontacji, a nawet identyfikacji.

     Można też było wpisać się – jak zwykle – do pamiątkowej okazjonalnej księgi. W bibliotece stanęła też- na wzór tej korczakowskiej- skrzynka na dziecięce listy te- z prośbami,  z wyjaśnieniami, z nurtującymi dzieci problemami. Na honorowym miejscu w bibliotece stanął zaś fotel- tron Króla Maciusia I, który cieszył się ogromnym powodzeniem. Każdy chciał przecież poczuć się przez chwilę królem- z koroną na głowie i berłem w dłoni! Ciekawe, że zdecydowanie przeważała płeć żeńska, no więc i panie bibliotekarki też na nim w końcu zasiadły.

     Mamy nadzieję, że udało się połączyć przyjemne z pożytecznym i przybliżyć naszym dzieciom postać Janusza Korczaka, jako nie tylko autora „Króla Maciusia I”, ale jak się o nim pięknie mówi-„ RZEŹBIARZA DUSZ DZIECIĘCYCH”.

     bm

      

      

     25 LISTOPADA 2011   - DZIEŃ MISIA 

     Spotkanie ze Sefanem Potockim - autorem książki o podróżach misia Miodala

     25 listopada swoje święto obchodzi najlepszy przyjaciel dzieci i niezastąpiona przytulanka – Pluszowy Miś. U nas to święto ma już wieloletnią tradycję. Tego dnia do szkoły przychodzą nie tylko uczniowie, ale i ich misie. Miło patrzeć jak przez cały dzień są hołubione i to zarówno przez małych jak i tych większych osobników. Tym razem to pan dyrektor swym aparatem utrwalił wiele różnych „misiowych” sytuacji. Okazuje się, że misie były WSZĘDZIE!

     Biblioteka- bo ona jest organizatorem tego święta – gościła w tym roku autora książki „Droga miodowa - Miodal i łabędź” Stefana Potockiego ( potomka wielkiego rodu arystokratycznego). Treścią książki są podróże misia po Europie i związane z tym przeżycia. To znakomita okazja, by przybliżyć dzieciom kraje w których przebywał miś- Holandię, Francję, Anglię, Niemcy, Włochy, Hiszpanię i Grecję, a wszystko zaczyna się i kończy w Polsce, konkretnie w Łazienkach. Cała książeczka jest podróżą, przygodą, dzięki której dzieci mają okazję dowiedzieć się sporo o wszystkich krajach, poznać ich symbole i najbardziej charakterystyczne miejsca. Okazuje się, że sporo dzieci – podobnie jak Miodal- było w wielu tych krajach i na nasz apel poprzynosiły różne pamiątki, z których powstały stoiska- każde poświęcone innemu krajowi. Naprawdę było co oglądać i podziwiać.

     Spotkanie z autorem odbyło się w 2 turach- dla młodszych i starszych dzieci. Pan opowiadał trochę o sobie i swoich kanadyjskich korzeniach oraz o drodze do napisaniu książki o Miodalu. Co odważniejsi zadawali na koniec pytania.  Dzieciom, jak zwykle nie brakowało odwagi i zaciekawienia, co cieszyło bardzo naszego gościa.

     Po spotkaniu można było nabyć książkę – oczywiście z osobistą dedykacją oraz przystawioną łapką niedźwiedzia. Warto tu dodać, że kupując tę książkę, czyni się dar na rzecz potrzebujących dzieci, bo część dochodu  z jej  sprzedaży przeznaczona jest dla podopiecznych Fundacji Św. Jana Jerozolimskiego

     Nasz gość był bardzo zadowolony ze spotkania z czytelnikami i nie krył też zachwytu nad całym wydarzeniem, jako że nie spodziewał się takiego „wielowątkowego misiowego projektu”. Chodziło o wystrój, różne szczegóły, a nawet otrzymany prezent, na który złożyły się elementy z każdego kraju, które odwiedził miś Miodal.

     Jeśli dzieci były równie zadowolone jak nasz gość, tzn., że impreza była rzeczywiście bardzo udana.

     Na koniec dnia zawitały do biblioteki oddziały przedszkolne ze swoimi paniami. Wszyscy ze swoimi misiami, a niektóre dzieci nawet w misiowych kreacjach. Biblioteka odwzajemniła się słodkimi misiami-batonikami. Nie zabrakło też oczywiście miniowego przysmaku - miodku. Chętnych do degustacji nie brakowało, ale trochę zostało na przyszły rok, bo znowu będzie przecież Dzień Misia!!!

     Trudno sobie wyobrazić dzisiejszy świat bez Pluszowego Misia. Jest towarzyszem dzieci i dorosłych, symbolem świata beztroskiej zabawy, pierwszym i największym przyjacielem. Potwierdził to również nasz gość, który też kiedyś dostał pod choinkę misia, którego nazwał Miodal i tu- jak zdradził - ma początek cała historia misia podróżnika, który- ma wiele wspólnego z jego właścicielem, o wszyscy mogliśmy się przekonać na spotkaniu. To może dziwne, ale autor ksiązki o Miodalu nigdy nie marzył o karierze pisarza, a jednak stało się inaczej i już powstaje dalsza część trylogii „Drogi miodowej”, na co czekamy z niecierpliwością.  
     bm

      

      

     WYSTAWA O PAPIEŻU     2 KWIETNIA 2012

     Gazetka okolicznościowa przygotowana przez księdza

      

      

     W bibliotece wystawa książek i prasy

      

      

      

      

      

     4 LISTOPADA 2011 - WIZYTA W EMPIK'U 

     Wyprawa przedszkolaków do książkowej krainy

     Nasi najmłodsi pod opieką wychowawców: Alicji Żbikowskiej

     oraz Elżbiety Sandach zwiedzili EMPIK.

      

      

     eml 

     przecinekikropka

      

      

  • Kontakt

   • Szkoła Podstawowa Nr 109 im. Batalionów Chłopskich w Warszawie
   • sp109@edu.um.warszawa.pl
   • 22 277 11 23
   • ul. Przygodna 2 03-991 Warszawa
  • Logowanie

 • Liczba wizyt

 • Galeria zdjęć

  • APEL podsumowujący I sem. 2019/2020
  • TYDZIEŃ KARNAWAŁOWY
  • III Mazowiecki Konkurs Historyczny - KAMPANIA WRZEŚNIOWA 1939 ROKU OCZAMI MŁODZIEŻY
  • Wielkie brawa dla Wolontariuszy ze 109-tki !
  • JASEŁKA 2019