• 2013/2014

    • 28 październka 2013 r.                BROMBOWE SPOTKANIE

     maciej-wojtyszko

      Starsi wiekiem może jeszcze pamiętają, że październik był przez długie lata PRL miesiącem oszczędzania, a dziś… jest to Międzynarodowy Miesiąc Bibliotek Szkolnych. Święto zostało ustanowione przez Międzynarodowe Stowarzyszenie Bibliotekarstwa Szkolnego (IASL) w 1999 r. Najpierw był to tylko jeden dzień – ostatni poniedziałek października, a od 2008 r. już cały miesiąc. Celem akcji jest zwrócenie uwagi na ogromną rolę bibliotek w życiu szkoły, w nauce i rozwijaniu zainteresowań czytelniczych. Hasło tegorocznego świętowania to „Biblioteki szkolne: bramy do życia”.

     Biblioteka Szkoły Podstawowej Nr 109 w Wawrze postanowiła uczcić tegoroczne święto spotkaniem literackim z autorem „ Bromby” – Maciejem Wojtyszko. To bliska dla niego sercem szkoła, bo tu przed wojną był nauczycielem - do dziś wspominanym- jego ojciec Wacław oraz działała tu też przez jakiś czas jego mama Ewa- polonistka, pełniąca też rolę bibliotekarki. Sam autor urodził się niedaleko szkoły i do dziś mieszka w tej dzielnicy, podobnie jak i Bromba- jak zdradził na spotkaniu.

     Zgromadzone w bibliotece dzieci to czytelnicy obyci z „Brombą”, bo przychodzili na głośne jej czytanie, a klasa 2a pani Katarzyny Posobiec ma ją w swoim programie lektur obowiązkowych. To oni przyszli z żółtymi brombowymi torbami pełnymi głównie akcesoriów do mierzenia i ważenia. Biblioteka zamieniła się w brombotekę- tyle tam było brombowych rysunków i gadżetów, nie mówiąc o przebierankach i brombowym kolorze, czyli wszystkich odcieniach różowego.

     Dzieci dowiedziały się jak powstała Bromba, gdzie mieszka i co z nią dalej będzie się działo. Autor zdradził, że już niedługo Bromba zawojuje komputer. Ten news usłyszały dzieci zadając całą serię pytań, na które autor cierpliwie odpowiadał, poszerzając i tak już bogatą wiedzę dzieci.

     A potem- oczekiwany przez wszystkich moment- podpisywanie książek. Trwało to dłużej niż samo spotkanie, bo każde dziecko otrzymywało imienny wpis opatrzony dodatkowo rysunkiem. Jak wszyscy widzieli i podziwiali- pracowały obie ręce autora, bo prawa pisała, a lewa- rysowała. A i tak przydałyby się jeszcze ze dwie pary rąk, bo podpisać około setki książek to wysiłek nie lada. Ale pomimo tego autor nie narzekał, a nawet go to cieszyło. Przyznał się w kuluarach, że traktuje to jako odskocznię od wielu poważnych tematów, którymi się para na co dzień. Kilka razy podkreślał, że lubi te spotkania z młodymi czytelnikami, którzy są wdzięcznymi słuchaczami i poprawiają mu humor oraz inspirują do pisania dalej. Zdradził też wielką tajemnicę, że dzisiejszej nocy skończył właśnie kolejną rzecz dla dzieci - chyba coś o Bazyliszku?

     Dzieci dzielnie czekały w długiej, wijącej się jak wąż kolejce, po wpis, a czas umilało im oglądanie filmu wg innej książki gościa „Tajemnica szyfru Marabuta”. Niektórzy kolejkowicze zaglądali sobie do żółtych brombowych toreb, porównując kto ma jakie przyrządy do mierzenia i ważenia . Najbardziej imponującą torbę skompletowała sama pani bibliotekarka, która przechadzając się między dziećmi - mierzyła dzieciom to i owo, np. kucyk, warkocz, czy pomarańczowe skrzydła Gżdacza oraz okazałe białe uszy Fikandra . Wyniki podawała zarówno w cm jak i w calach- jak to Bromba. Druga z pań bibliotekarek- pomysłodawczyni wielkiej różowej Bromby, którą sama uszyła- pełniła rolę fotografa.

     Reasumując, to było wyjątkowe - bardzo miłe i ciekawe spotkanie, dzięki któremu dzieci mogły wkroczyć - poprzez bramy biblioteki – w życie prawdziwego pisarza - w świat jego książek i ich głównych bohaterów. Może dzięki temu spotkanie to było odpowiedzią na tegoroczne hasło międzynarodowego świętowania: SCHOOL LIBRARIES: DOORWAYS TO LIFE – BIBLIOTEKI SZKOLNE: BRAMY DO ŻYCIA.

     Oby tak było i to nie tylko od święta!

                                                                                                          Barbara Michałek


      

     Pierwszoklasiści w bibliotece

     W ostatnim tygodniu października w bibliotece szkolnej odbyły się tradycyjne uroczystości przyjęcia pierwszoklasistów do grona czytelników naszej biblioteki. Uczniowie klas 1a, 1b, 1c i 1d zapoznali się z biblioteką, zasadami wypożyczania i obchodzenia się z książkami. Uczniowie obiecali, że polubią czytanie, będą często gościć w bibliotece i szanować książki.

     Następnie nadszedł czas na wypożyczenie pierwszej książki. Pierwszoklasiści czekali na ten moment z ogromną niecierpliwością. Z radością prezentowali samodzielne wybraną książeczkę. Każdy nowy czytelnik otrzymał w prezencie zakładkę do książki oraz zaproszenie do częstych odwiedzin.

     Do grona czytelników dołączyły też dzieci z grup przedszkolnych - przychodzą do biblioteki pod opieką wychowawcy,  samodzielnie wybierają i wypożyczają książki, a dorosłych proszą o czytanie.  

     Serdecznie witamy w gronie czytelników naszej biblioteki! 

      


      

    • 25 LISTOPADA - ŚWIATOWY DZIEŃ PLUSZOWEGO MISIA

     Na ten dzień czekają wszyscy w naszej szkole- i mali i duzi. To Dzień Misia, obchodzony od kilku lat – zawsze 25 listopada. Misie idą wtedy ze swoimi opiekunami do szkoły, by zobaczyć co się będzie działo w szkole, a konkretnie- w bibliotece.Tym razem był to filmowy dzień misiowy. Dzieci oglądały fragmenty  filmów, których bohaterami są misie oraz głosowały na ulubionego filmowego misia. Spośród wymienionych 10. najwięcej głosów ( 187) zebrał MIŚ YOGI. Na 2 miejscu Kubuś Puchatek ( 85), a na 3 – Miś Uszatek ( 28).

     Jak to w bibliotece – nie mogło zabraknąć książek… misiowych oczywiście. Już zebrała się nawet dość pokaźna kolekcja ! Niektóre z nich były dzieciom wcześniej czytane w ramach akcji „ Misiowe czytanie”.

              Ciekawostką tego dnia było prezentowanie tn dziwne misieSAM 1366 kolekcji misiów nietypowych- takich trochę innych od wszystkich.

     Było ich całkiem sporo, zajęły cały jeden regał biblioteczny, a dziecięca komisja z trudem wybrała 3 najoryginalniejsze, co bardzo ucieszyło ich właścicieli.

      Ze wszystkimi misiami robiono sobie setki zdjęć, tych spontanicznych i pozowanych. Bardzo (po)ważne zdjęcie udało się zrobić męskiej grupie z misiami, w której znalazł się również pan dyrektor… z 2 misiami!

      Nieodzownym elementem tego dnia jest słodki misiowy poczęstunek- ciasteczka i czekoladki- obowiązkowo  w kształcie misia. 

     No i na koniec – pamiątkowa księga uroczystości, gdzie dzieci wpisywały i …rysowały najczulsze życzenia dla misia.

     Wszystko to jednoznacznie potwierdza, że „ czy to wczoraj czy to dziś, wszystkim jest potrzebny MIŚ” i niech nam króluje przez następne długie lata.

               A za rok 10.  jubileuszowe obchody tego dnia w naszej szkole i już myślimy

     jak je zorganizować. Może macie jakieś pomysły? Czekamy już od teraz- na gorąco - w bibliotece!

      BM 

      

      

      

  • Kontakt

   • Szkoła Podstawowa Nr 109 im. Batalionów Chłopskich w Warszawie
   • sp109@edu.um.warszawa.pl
   • 22 277 11 23
   • ul. Przygodna 2 03-991 Warszawa
  • Logowanie

 • Liczba wizyt

 • Galeria zdjęć

  • APEL podsumowujący I sem. 2019/2020
  • TYDZIEŃ KARNAWAŁOWY
  • III Mazowiecki Konkurs Historyczny - KAMPANIA WRZEŚNIOWA 1939 ROKU OCZAMI MŁODZIEŻY
  • Wielkie brawa dla Wolontariuszy ze 109-tki !
  • JASEŁKA 2019