• 2017/2018

    •  Narodowy Program Rozwoju Czytelnictwa 2018

     w Szkole Podstawowej nr 109 im. Batalionów Chłopskich

      

      Miło mi poinformować, iż nasza szkoła otrzymała w ramach Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa na rok 2018 (priorytet 3) wsparcie finansowe na zakup nowości wydawniczych (z wyłączeniem podręczników).

     W związku z tym, bardzo proszę propozycje tytułów wydawnictw jakie byłyby mile widziane w naszej bibliotece. Do 10 czerwca 2018 biblioteka musi przekazać do akceptacji/konsultacji listę książek, które zamierzamy kupić.

     W dniach 23 maja - 30 maja 2018 propozycje będzie można składać do specjalnej skrzynki umieszczonej w szkolnej szatni lub drogą elektroniczną (przez wiadomości w dzienniku LIBRUS).

     Zgodnie z celami i zasadami NPCZ można proponować pozycje z literatury pięknej:

     - beletrystykę (nowości od 2010 r.)

     - poezję

     - komiksy

     -audioboki.

     PROSZĘ O PRZEMYŚLANE PROPOZYCJE/  ZANIM ZAPROPONUJESZ   sprawdź w katalogu naszej biblioteki https://m001967.molnet.mol.pl/  może już mamy taką książkę! 

     HARMONOGRAM 

     * 23-30 maja 2018 - zbieranie propozycji od społeczności szkolnej: uczniów, rodziców, nauczycieli i pracowników szkoły 

     * 1-8 czerwca 2018- konsultacje LISTY z Radą Pedagogiczną , Samorządem Szkolnym oraz  Radą Rodziców

     * 11-15 czerwca 2018- konsultacje z WCIES oraz biblioteką publiczną,

     *18-22czerwca 2018-  opublikowanie Listy ksiązek do zakupienia - na stronie szkoły, 

     * lipiec-sierpień 2018- zakupy, 

     *wrzesień 2018- opracowanie, inwentaryczaja zakupionych książek, plan projektów edukacyjnych  w kl. 1-8 

     *październik 2018- realizacja projektów

     *listopad 2018 - podsumowanie projektów, sprawozdanie 

     Z poważaniem

     Elżbieta Miłkowska-Łaszkiewicz


     ROMBOWE ŚWIĘTO KSIĄŻKI W SP 109

              W tym roku gościem specjalnym był Maciej Wojtyszko i jego kultowa książka o Brombie. Historia Bromby jest dość skomplikowana , pełna niespodzianek i komplikacji. Może właśnie dlatego jest ulubioną książką dzieciństwa kolejnych pokoleń. Dzieci z naszej szkoły mają do tego specjalne prawo, bo przecież i autor i Bromba pochodzą z tej okolicy. Nic wiec dziwnego, że Maciej Wojtyszko odwiedza nas już kolejny raz i robi to z wielką przyjemnością, bo - jak mówi- ma słabość do tej szkoły. Tu po wojnie pracowała jego mama polonistka Ewa Wojtyszko. Tu działał też jego ojciec Wacław Wojtyszko, którego pamiętają jeszcze nieliczni, już wiekowi mieszkańcy. Jego imię nosi od niedawna jedna z ulic w tej okolicy, a mówiąc po „brombowemu”- NASZEJ OKOLICY.

               Nic więc dziwnego, że Bromba zadomowiła się tu na dobre -gdzieś tu chodzi , coś mierzy, waży 
     i oblicza. Dzieci ją naśladują, szyją i wyposażają żółte torby, a przy okazji wiele się uczą. Robi to fantastycznie z kolejnym rocznikiem klas drugich pani Katarzyna Posobiec.

     Nie inaczej było i teraz. Dzieci zaprezentowały swoje stroje i dały nawet popis krótkim występem, a ich rysunki Bromby i Gżdacza zachwyciły wprost gościa.

             Główną jednak atrakcją tego świątecznego spotkania w bibliotece był finał konkursu pięknego czytania „brombowego” fragmentu i wybór mistrza na poziomie klas 1,2,3. Na czele komisji stanął oczywiście sam autor Bromby. Emocji nie brakowało, a wybór trudny. Dzieci usłyszały kilka fachowych uwag na temat swojego występu, no i mistrzowie zostali wybrani oraz obdarowani nagrodami. Wszyscy pozostali mogli zakupić książkę, która ponoć jest najbardziej brombowa ze wszystkich Bromb, bo niemal w całości wierszowana i nosi tytuł „Bromby i Fikandra wieczór autorski”.

                Kolejka po wpisy była długa i posuwała się powoli, bo autor nie tylko wpisywał każdemu osobistą dedykację, ale i ozdabiał ją rysunkami. Dobrze, że robił to obiema rękami, bo wszystko trwałoby jeszcze dłużej.

     To miła pamiątka z tego spotkania, a wrażenia pozostaną pewnie na długo w pamięci, tym bardziej że do Bromby się wraca, jest zawsze na czasie i świetna dla każdego, a z wiekiem bawi coraz bardziej.

     To było naprawdę wspaniałe spotkanie z książką i jej autorem przy okazji Światowego Dnia Książki A. D. 2018.

      

      

      

      

      

      


     NOWI CZYTELNICY

     To już 3. uroczystość dla pierwszoklasistów, po której mogą się czuć w pełni uczniami. Najpierw było poważne uroczyste  ślubowanie i pasowanie szablą przez pana dyrektora na ucznia, potem przyjęto ich do grona świetliczaków, aż w końcu doczekali się pasowania na czytelnika. Odbyło się w kameralnych wnętrzach biblioteki, a rekwizytem do pasującym była oczywiście książka. Panie bibliotekarki wybrały tym razem „ZŁOTĄ KSIĘGĘ BAJEK”, którą na pewno poczuły na ramieniu wszystkie dzieci- taka okazała!

     Pasowanie na czytelnika upoważnia od tego momentu do korzystania z biblioteki, w tym do regularnego wypożyczania książek, choć z czytaniem na razie różnie bywa. Ważne jest jednak samo obcowanie z książką, a z czasem przyjdzie i przyjemność samodzielnego czytania.

     Dzieci zapoznały się – nie tylko z paniami bibliotekarkami, ale zobaczyły jak wiele mają im do zaproponowania. Sam księgozbiór to już dla nich niezły szok, a tu jeszcze tyle innych rzeczy i niespodzianek.

      

     W tym świątecznym dniu- nietypowym jak na codzienne wizyty w bibliotece- miały np. okazję poznać japoński TEATRZYK KAMISHIBAY i obejrzeć  sztukę pt „ Szukając Marudka”.

     Taki to początek dla pierwszaczków, a dla biblioteki to z kolei zakończenie MIESIĄCA BIBLIOTEK SZKOLNYCH, jakim jest cały październik.

     Mamy nadzieję, że był to miły czas i warto było go tak dobrze wykorzystać.

     Pierwszakom życzymy wielu ciekawych chwil spędzonych z książką i zapraszamy do częstego odwiedzania biblioteki.

      


     DZIEŃ MISIA 2017

      Święto Misia to już kilkunastoletnia tradycja w naszej szkole. Jak co roku rozświetla ono listopadowe mroki, kiedy wszędzie szaro i dzień bardzo krótki, a tu nagle tak wesoło i kolorowo. Tego dnia- wszystkim wypada, a nawet trzeba zabrać misia ze sobą do szkoły. Robią to i mali i duzi, a nawet pan dbający o bezpieczne przechodzenie dzieci przez ulicę przy szkole.

     W tym roku hasłem było „ Z MISIEM PO WIŚLE”, a wszystko to z powodu „ROKU RZEKI WISŁY”, który za chwilę się skończy. Panie bibliotekarki postanowiły jeszcze uchwycić ostatni moment i połączyć Misia z Wisłą. Były więc 3 przystanki misiowe- w Krakowie, Warszawie i Gdańsku.  Towarzyszyły temu baśnie i legendy tych miast. Dzieci oraz misie w strojach regionalnych z zainteresowaniem słuchały i oglądały co też przygotowały pomysłowe panie z biblioteki.

     Fotografiom z misiem nie było końca- i tym indywidualnym i zbiorowym. Starsi uczniowie trochę nieśmiało, ale też wyciągali pluszaki do zdjęć, tym bardziej, że miś był biletem wstępu w tym dniu do biblioteki.

     Trzeba jeszcze dodać, że misiowemu świętowaniu towarzyszył też  konkurs plastyczny pt. Mój przyjaciel MIŚ”. Organizatorką jest od lat pani Ewa Nowak- Władzińska. Zebrano dużą ilość prac wykonanych różnymi technikami. Wybrano najładniejsze, a ceremonia wręczenia nagród odbyła się też w bibliotece. Czyż mogły być inne nagrody niż śliczne misie w zimowych czapeczkach, ufundowane przez Radę Rodziców. A za oknem sypał pierwszy biały śnieg…Wisła na szczęście jeszcze nie zamarzła, więc udało się z misiem popłynąć w rejs z okazji jego święta, a i  królowa rzek polskich została też uhonorowana. W końcu to też jej święto, a rok Wisły nie wiadomo czy się kiedyś powtórzy. Za to  DZIEŃ MISIA na pewno już za rok -25 listopada.   

      aparat

     B.M 


      

     "ZABAWY Z POEZJĄ" 

     23 lutego (piątek) w bibliotece szkolnej odbędzie się spotkanie z poetką Hanną Niewiadomską w godzinach 10-12. Zaproszonych gości prosimy o punktualne przybywanie!.

      

     O godzinie 13.00 rozpocznie się KONKURS RECYTATORSKI.

       Na spotkaniu będzie można nabyć książeczki pani Hanki  w cenie 25 zł. 

              O pani  Hannie Niewiadomskiej i jej poezji można dowiedzieć się zaglądając na stronę:http://www.bajczytanki.pl/

     emł


     SPOTKANIE AUTORSKIE - DOROTA GELLNER

     15 stycznia o godz. 12.00  w bibliotece szkolnej gościć będzie pani Dorota Gellner,  autorka wielu książek, bajek i piosenek dla dzieci.  Na  spotkanie  autorskie z panią Dorotą  zaproszeni są wyróżnieni laureaci szkolnego KONKURSU RECYTATORSKIEGO -ENTLICZEK.   Po  spotkaniu ok. 12.45  będzie można zdobyć wpis do pamiętnika lub autograf do własnej lub zakupionej książki (bedą dostępne w bibliotece już w czwartek  "Sanatorium" - 20 zł, "Mysia orkiestra" - 20 zł, "Wścibscy" - 20 zł, "Gryzmoł" - 15 zł). 

     O godzinie 13.00 odbędzie się finał  DZIELNICOWEGO KONKURSU RECYTATORSKIEGO ENTLICZEK-PENTLICZEK - w tym roku pod hasłem "Zaczarowany świat Doroty Gellner", a  pani Dorota zasiądzie w jury. 

     Dorota Gellner to bardzo popularna poetka, czasem pisząca także krótką prozę, od debiutu (Mysia wyprawa, 1985) opublikowała blisko pięćdziesiąt książeczek dla najmłodszych. Jej wiersze są tradycyjne, melodyjne - z wielu powstały piosenki. Autorka wielu książek dla dzieci, programów telewizyjnych (Tęczowa bajeczka), słuchowisk radiowych oraz bajek muzycznych, no i oczywiście tekstów piosenek - a jest ich więcej niż sto: "Zuzia - lalka nieduża", "Zając malowany", czy "Duszki, duszki". W 1999 roku została laureatką dorocznej nagrody literackiej im. Kornela Makuszyńskiego. Jej piosenki śpiewa już kolejne pokolenie przedszkolaków. Wraz z Wandą Chotomską, Danutą Wawiłow, Natalią Usenko należy do najwybitniejszych poetek piszących dla najmłodszych.

     EMŁ


      

     16 grudnia (środa) 2015 r. 

     w bibliotece szkolnej

     SPOTKANIE  Z  AUTORKĄ 

     detektywistycznych przygód

     Panią AGĄ  SZCZEPAŃSKĄ

      

     PATKA I PEPE

     Pierwsza zagadka

     Tajemnica meduzy

     Zagadka wieżowca

     AVENTURA BRASILEIRA

      

     ZAPRASZAMY!

     klasy 3 na 5 lekcji  

     klasy  4  na 4 lekcji

     Dla chętnych wszystkie książki  będą do nabycia  w czasie spotkania  w cenie 25 zł

      

      


      

              2 kwietnia 2014 r.

           w bibliotece szkolnej

                  odbędzie się

           SPOTKANIE AUTORSKIE

          Z HANNĄ NIEWIADOMSKĄ 
              pt. "Zabawy z poezją" .

      

     O pani  Hannie Niewiadomskiej i jej poezji można dowiedzieć się zaglądając na stronę:http://www.bajczytanki.pl/

      

  • Kontakt

   • Szkoła Podstawowa Nr 109 im. Batalionów Chłopskich w Warszawie
   • sp109@edu.um.warszawa.pl
   • 22 277 11 23
   • ul. Przygodna 2 03-991 Warszawa
  • Logowanie

 • Liczba wizyt

 • Galeria zdjęć

  • APEL podsumowujący I sem. 2019/2020
  • TYDZIEŃ KARNAWAŁOWY
  • III Mazowiecki Konkurs Historyczny - KAMPANIA WRZEŚNIOWA 1939 ROKU OCZAMI MŁODZIEŻY
  • Wielkie brawa dla Wolontariuszy ze 109-tki !
  • JASEŁKA 2019