• 2014/2015

    • Tegoroczny plakat ŚWIATOWEGO DNIA KSIĄŻKI I PRAW AUTORSKICH zainspirował nas do zapoznania dzieci z technicznym rozwojem warsztatu pisarza. Przygotowano 3 wersje stolika pracy twórcy.

              W najstarszej wersji skupiono się na materiałach odręcznych. Zgromadzono stalówki, redisówki, pióra itp.                        

     Najwięcej emocji dostarczało maczanie tych magicznych narzędzi w kałamarzach z atramentem -pewnie dlatego, że ten typ pisania jest współczesnym uczniom zupełnie nieznany. Ćwiczyli więc do woli i trzeba przyznać efekty były coraz lepsze. Przez cały dzień stanowisko z tymi- jakże egzotycznymi materiałami- było oblegane non-stop, zdarzało się nawet siadanie po 2 osoby na 1 krześle!

              Równie atrakcyjny okazał się stolik pracy z maszyną do pisania. To też sprzęt nieznany współczesnemu pokoleniu, a ileż to dzieł powstało przez lata właśnie na takich maszynach! Dzieci z trudem dopasowywały się do tempa pracy maszyny, bo trzeba w czcionki inaczej trafiać niż na klawiaturze komputera, a jeszcze czasem się coś zacina i wtedy … ratowała z opresji pani Ela, która zna się na technice jak mało kto!

     Do tego stolika pracy twórcy stała najdłuższa kolejka, bo miejsce przy maszynie było tylko 1, a maszynie wystarczała 1 ręka, a nawet 1 palec, ale za to ile było frajdy !!!

                    No i współczesne stanowisko pracy potencjalnego pisarza- komputerowe! To dla tego pokolenia –normalka, więc nie wzbudzało takich emocji, za to można było oddać się radosnej twórczości. W zależności kto zasiadał do pisania powstawały – raczej żartobliwe - krótkie dziełka. Najpewniej, żeby powstało coś większego trzeba więcej czasu, nastroju, no i weny! Wiedza zapewne coś o tym dwie laureatki konkursu literackiego „ Wędrówki Dwóch Krasnali”- Hania Tyszka i Amelka Kempińska z klasy 2a, które odebrały w tym dniu dyplomy za napisanie krasnalowych opowiadań. Konkurs organizował Oddział Dziecięcy zaprzyjaźnionej z nami – Biblioteki Publicznej w Aninie na ul. Trawiastej. Laureatkom gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów literackich.

                        Dzień książki to jedna z okazji, kiedy biblioteka wykłada pamiątkową księgę wpisów, w której  wszyscy chętni mogą przelać na papier – swoje myśli, pragnienia i życzenia w tym dniu. Adresatem wpisów była – oczywiście- książka!

                      Trzeba przyznać, że serce rośnie czytając ile dobrego życzą czytelnicy bohaterce dzisiejszego święta, m.in. by była ciekawa i mądra, inteligentna i niesamowita, wyjątkowa i intrygująca, no i ogólnie- by zaciekawiała czytelników, którzy z kolei będą Ją z chęcią czytali i szanowali, a jeśli się rozsypie to tylko z „ zaczytania”, a nie z braku szacunku, czy celowego zniszczenia. Wszystkim autorom wpisów dziękujemy – w imieniu Książki !!!

     To już kolejne -chyba udane- obchody ŚWIATOWEGO DNIA KSIĄŻKI w naszej szkolnej bibliotece!

            

                                                                                                                                                        B.M.   


       Książka "Fajna ferajna" pani Moniki Kowaleczko-Szumowskiej

     w finale plebiscytu Najlepsza książka na wiosnę

      16 marca 2015 rozpoczęło się głosowanie Internautów w kolejnej edycji konkursu i plebiscytu "Najlepsza książka na wiosnę". Wśród wszystkich głosujących rozlosowane zostaną zestawy atrakcyjnych książek. Głosy oddawać można dwukrotnie - w okresie 16-25 marca 2015 oraz

     26 marca - 12 kwietnia 2015 pod adresem: www.ksiazkanawiosne.pl w kategorii książki dla młodzieży.

      

      

     Zapraszamy  do głosowania!

     EMŁ & BM


     OGÓLNOPOLSKIE WYBORY KSIĄŻEK

     Nasza szkolna biblioteka włączyła się do akcji OGÓLNOPOLSKIE WYBORY KSIĄŻEK. Przeprowadzone badania  wskazują, że uczniowie nie przepadają za obowiązkowymi lekturami, więc redakcja miesięcznika "Biblioteka w Szkole" postanowiła zorganizować Ogólnopolskie Wybory Książek i dowiedzieć się u źródła, co chcą czytać sami zainteresowani.

      

     W naszej szkole akcja trwała przez ostatni tydzień lutego (23 -27II). Wzięło w niej udział 465 wyborców – głównie uczniów, ale też mogli swój głos oddać dorośli- nauczyciele i inni pracownicy szkoły. Prace komisji trwały aż 3 dni - uczniowie klasy IIIa skrupulatnie liczyli wszystkie głosy.

      

      Na czytelniczym podium znalazły się:

     „Hobbit” i „Władca Pierścieni”,czyli tryumfuje J.R.R.Tolkien oraz bestsellerowa seria „Dziennik cwaniaczka”- autorstwa Jeff Kinney.

     Dużym powodzeniem wśród naszych czytelników cieszą się m.in. takie tytuły:

     „Igrzyska śmierci”, „Harry Potter”, „Hania Humorek”, „Mikołajek”, „Koralina”, czy seria „Biuro Detektywistyczne Lassego i Mai” oraz „Minecraft”.

     Nasza TOP-LISTA 20 jest wywieszona w kilku miejscach w szkole i budzi ogromne zainteresowanie. Cieszy nas, że większość z tytułów znajduje się już w bibliotece, a na inne trzeba będzie – niestety - trochę poczekać, bo wiąże się to z zakupami, a przede wszystkim z finansami, które dopiero zostaną nam –przez MEN - przyznane. Procedury jednak trwają dość długo- dlatego należy się uzbroić w cierpliwość.

     Wszystkim, którzy wykazali zainteresowanie szkolną akcją wyborów książek i oddali swój głos na wybraną-polecaną książkę - bardzo dziękujemy.

                                                                                                                                   B.M. & E.M-Ł


      

     OGÓLNOPOLSKIE WYBORY KSIĄŻEK

     owk  W naszej szkole obyły się od 23 -27 lutego 2015 r. Wzięło w nich udział 465 wyborców - uczniów kl. 1-6, dzieci z oddziałów przedszkolnych oraz nauczycieli i pracowników szkoły. Prace komisji wyborczej trwały aż 3 dni - uczniowie klasy IIIa skrupulatnie liczyli wszystkie głosy. Poniżej lista książek, które uzyskały największą liczbę głosów- pełna lista wszystkich proponowanych tytułów książek dostępna w bibliotece.

     Sprawozdanie z akcji wyborów zostało wysłane do organizatora "Biblioteki w Szkole" - czekamy teraz na ciąg dalszy ...obiecywane przez Ministerstwo Edukacji pieniądze na zakup książek. 

     ZAPRASZAMY DO BIBLIOTEKI !

     WIĘKSZOŚĆ Z WYMIENIONYCH TYTYŁÓW POSIADAMY

     W NASZYCH ZBIORACH !!!

     CHCESZ WIEDZIEĆ JAKIE KSIĄŻKI POSIADA BIBLIOTEKA SZKOLNA

     SPRAWDŹ CZY KSIĄŻKA JEST DOSTĘPNA - - - - - ->>

      TOP LISTA - 20

     LP

     Tytuł

     Liczba oddanych głosów

      W NASZYCH

     ZBIORACH

     1

     Hobbit

     38

      +

     2

     Władca pierścieni

     35

      +

     3

     Dziennik cwaniaczka

     32

      +

     4

     Minecraft (różne tytuły)

     30

      

     5

     Igrzyska śmierci

     23

      

     6

     Harry Potter

     22

      +

     7

     Hania Humorek

     18

      +

     8

     Miś Paddington

     18

      +

     9

     Biuro Detektywistyczne (seria)

     17

      +

     10

     Mikołajek

     15

      +

     11

     Opowieści z Narni

     13

      +

     12

     Koralina

     12

      

     13

     Przepisy Mikołajka

     9

      +

     14

     Snoopy

     9

      

     15

     Baśniobór

     7

      +

     16

     Detektyw Pozytywka

     6

      +

     17

     Kosogłos

     6

      

     18

     Lego przygoda

     6

      

     19

     Wybranka bogów

     6

      

     20

     Bella i Sebastian

     5

      +

     •  

      

      3 MARCA - MIĘDZYNARODOWY DZIEŃ PISARZY  święto bardzo popularne i dobrze znane na świecie. Z tej okazji 4 marca 2015 r. w bibliotece szkolnej gościła pisarka i tłumaczka pani Monika Kowaleczko-Szumowska.

     Opowiedziała  dzieciom z kl. 1-3   jak powstało "Gupikowo ", a starszym czytelnikom - uczniom z kl. 5  o pracy w Muzeum Powstania Warszawskiego i książkach "GALOP 44", "Fajna Ferajna", przybliżających dzieciom losy ich rówieśników sprzed 71 lat . Po  spotkaniu można było kupić książki, a następnie otrzymać autograf .

      

     http://www.gupikowo.pl/ 


     Wybierzmy wspólnie lektury najmłodszym uczniom

     KONKURS  trwa od 27 listopada 2014 r. do dnia 31 stycznia 2015 r.  Wśród osób, które wypełnią ankiety, zostanie rozlosowanych 10 czytników książek e-book, wraz z wgranymi na nie książkami w formie elektronicznej.

     ksiazkiNa stronie Ministerstwa Edukacji Narodowej www.men.gov.pl od dzisiaj każdy może zaproponować lekturę dla uczniów szkół podstawowych. Zachęcamy do udziału w naszej inicjatywie. To kolejna, w ostatnich tygodniach, aktywność MEN nakierowana na wzrost czytelnictwa wśród uczniów.

     - Uczeń szkoły podstawowej po raz pierwszy styka się w niej z lekturami. To od tego, czy są ciekawe, wciągające, inspirujące, zależy, czy uczeń będąc nastolatkiem, a później dorosłym, sięgnie po książki – mówi minister edukacji narodowej Joanna Kluzik-Rostkowska.

     To, co obecnie czytają uczniowie podstawówek, nie sprawdza się. Wybierane przez część nauczycieli książki nie rozbudzają ciekawości ucznia, opisują nieznaną dziecku rzeczywistość sprzed kilkudziesięciu lat. Efekt? Nasze nastolatki nie czytają. Dorośli podobnie. Zmieńmy to. Wybierzmy lektury najmłodszych uczniów! Takie, które pokochają. Takie, dzięki którym pokochają czytać. Liczymy na uczniów i Państwa. Formularz można znaleźć TUTAJ.

      

     Departament Informacji i Promocji

     Ministerstwo Edukacji Narodowej


     25 LISTOPADA - MIĘDZYNARODOWY DZIEŃ PLUSZOWEGO MISIA

     ŚWIĘTO MISIA to dzień na który wszyscy w naszej szkole czekają z utęsknieniem - i mali i duzi. Przychodzi się w tym dniu do szkoły ze swoim ukochanym pluszakiem, by mu pokazać co ciekawsze miejsca w szkole. Jednym z nich jest biblioteka, która co roku wymyśla coś innego z tej okazji. W tym roku zaproponowano, by szczególną uwagę zwrócić na misie białe. Stworzono nawet niby –lodową grotę, która stanowiła tło do wystawy białych pluszaków. Najbardziej oczekiwane były oczywiście- białe misie-niedźwiadki- te polarne. A wszystko to za sprawą jednej takiej niedźwiedzicy – „żołnierce”, która nazywała się BAŚKA MURMAŃSKATa jakże wyjątkowa polarna sztuka przywędrowała w 1919 roku z żołnierzami do Polski z dalekiego Murmańska i stacjonowała w Twierdzy Modlin, a samemu marszałkowi Józefowi Piłsudskiemu podobno salutowała i podawała łapę. Jej historia jest trochę podobna do znanej już nam innej opowieści - o Misiu Wojtku. Jeśli chcecie zapoznać się bardziej szczegółowo z dziejami BAŚKI MURMAŃSKIEJ to zachęcamy do wejścia na stronę www.baskamurmanska.pl.

     A wracając do naszych szkolnych obchodów to w bibliotece gromadziły się tłumy dzieciaków i trzeba było zrobić obchody 2 dniowe. Poszczególne klasy młodsze słuchały barwnych opowieści nie tylko o Baśce, ale w ogóle o życiu polarnych niedźwiedzi. Okazuje się, że ta zimna kraina, gdzie żyją - jest szalenie interesująca i mało dzieciom znana. Słuchały więc z wypiekami na buzi o tych niezwykłych „misiach”, których – okazało się - lepiej tak nie nazywać, bo to jednak prawdziwe niedźwiedzie - olbrzymy.

     Nie zabrakło – na koniec- słodkich akcentów i misiowych niespodzianek- szczególnie dla właścicieli misiów, którzy rozstali się ze swoimi białymi pluszakami, by zostawić je na naszej BIAŁEJ MISIOWEJ WYSTAWIE.

     Wszystkim bardzo serdecznie dziękujemy i do zobaczenia na DNIU MISIA 2015!!!

     B.M


     PIERWSZAKI W BIBLIOTECE

     W dniu 5 listopada w bibliotece szkolnej odbyło się oficjalne przyjęcie najmłodszych uczniów do grona czytelników. Podczas tej uroczystości uczniowie klasy 1a 1b 1c 1d 1e  zapoznali się z zasadami właściwego traktowania książek– wysłuchali próśb książki. Następnie złożyli uroczyste przyrzeczenie i zostali pełnoprawnymi czytelnikami naszej biblioteki. W tym dniu po raz pierwszy samodzielnie wybierali książki do czytania, pomagała im w tym sympatyczna foczka. Uroczystość zakończono słodkim poczęstunkiem. Od tej chwili uczniowie zostali przyjaciółmi biblioteki szkolnej, a bibliotece  przybyło 118 nowych czytelników.

     „Każdy pierwszak obiecuje

      Po książki sięgać z radością.

      Bo czytanie daje wiedzę

      I jest wielką przyjemnością”

      

      

      


      

      

     MIĘDZYNARODOWE ŚWIĘTO BIBLIOTEK SZKOLNYCH to inicjatywa Międzynarodowego Stowarzyszenia Bibliotekarstwa Szkolnego (International Association of School Librarianship), podjęta w 1999r. Nasza biblioteka świętuje już po raz 10, bo od 2005 roku. Co roku jest inny scenariusz i zawsze z akcentami międzynarodowymi.

     W tym roku nasza szkoła została zaproszona do Międzynarodowego Edukacyjnego Projektu "ABC WITHOUT BORDERS BY CHILDREN FOR CHILDREN", czyli “ALFABET BEZ GRANIC - DZIECI DZIECIOM”,  którego inicjatorką od 2012 r. jest p. Renata Zaborska, bibliotekarka ze Społecznej Szkoły Podstawowej nr 10 im. Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Warszawie.

     "Celem projektu jest ukazanie pierwszych edukacyjnych kroków dziecka na świecie. Dzięki współpracy uczniów szkół podstawowych na świecie powstaje otwarta międzynarodowa księga liter w różnych językach i alfabetach. Być może, że dzieło to, stanie się pierwszym dziecięcym elementarzem na świecie? Już pojawiły się w nim prace dzieci z kilkunastu krajów np. Polski, Australii, Japonii, USA, Maroka.

     To wspaniała okazja, by przypomnieć dorosłym, że w edukacji wszystkie dzieci powinny być równe, choć są różne."

     My postanowiliśmy dołączyć do tej idei i stworzyć kolekcję swoich ilustracji liter do elementarza. Udało się zachęcić aż 10 klas na poziomie 2-4. Napłynęło bardzo dużo prac. Wszystkie znalazły się na naszej bibliotecznej wystawie. Niebawem wybierzemy najciekawsze, skompletujemy pełny polski alfabet i prześlemy do międzynarodowej kolekcji, która w ramach w/w projektu krążyć będzie po szkołach- nie tylko polskich.

            Oryginalnym uzupełnieniem naszej literowej kolekcji była prezentacja wybranych literek układanych na żywo przez uczniów klasy 3 A. Dzieci własnym ciałem układały się po prostu w litery. Efekt był zaskakująco ciekawy.

     Cieszymy się z uczestnictwa w tym MIĘDZYSZKOLNYM I MIĘDZYNARODOWYM PROJEKCIE, szczególnie, że mogliśmy jego finał szkolny zorganizować w MIĘDZYNARODOWYM MIESIĄCU BIBLIOTEK SZKOLNYCH.

                                                                                                       B.M


      

  • Kontakt

   • Szkoła Podstawowa Nr 109 im. Batalionów Chłopskich w Warszawie
   • sp109@edu.um.warszawa.pl
   • 22 277 11 23
   • ul. Przygodna 2 03-991 Warszawa
  • Logowanie

 • Liczba wizyt

 • Galeria zdjęć

  • Konkurs wiedzy historycznej - ŚLĄSKA DROGA DO NIEPODLEGŁOŚCI
  • Uroczysta gala rozdania nagród dla laureatów konkursu plastycznego „Odpoczywaj na wsi”.
  • OGÓLNOPOLSKA AKCJA "SZKOŁA DO HYMNU"
  • zakamarki
  • Pasowanie na Świetliczaka 4.11.2019