• PRZED TYSIĄCLATKĄ

• Pierwsze lekcje w „tysiąclatki” odbyły się 29 I 1961. Historia oświaty w Zerzniu jest jednak dużo dłuższa. Zaczyna się  przynajmniej według zachowanych pisanych źródeł już w 1603 roku . Istniała wtedy w osobnym budynku –szkoła parafialna, której rektorem był Maciej z Karczewa. Pobierał on za swoją pracę 6 złoty rocznie . Wiemy również, że w 1617 roku budynek szkolny został zniszczony . Następne posiadane informację mówią nam o istnieniu w Zerzniu, w 1841 –szkoły elementarnej, w której uczyło się 5 dziewczynek i 20 chłopców.

W 1903 roku, jedyna na terenie parafii Zerzeń, szkoła początkowa została założona przez Sekcję Oświaty przy Komitecie Obywatelskim gminy Zagóżdź.

W 1914 roku w poszczególnych wsiach powstawały ochronki (szkoły) , Najbliższa była w Borkowie. W 1915 szkoły przeszły pod opiekę proboszcza z Zerznia –Józefa Kajrukszto, a później Kazimierza Merklejna .

W 1924 roku szkoła w Borkowie mieściła się w domu Pawła Kowalskiego a nauczycielem został p. Piotr Wacław Wojtyszko.

Wiemy, że w tym czasie 1922r istniała szkoła w Zerzniu, a nauczycielem został Ignacy Leonard Kałęcki .

W 1914 do 3 klas uczęszczało 77 dzieci. W roku szkolnym 1928/29 szkoła trzyklasowa ( i pięć oddziałów) ma 190 uczniów i własną pieczęć o treści „ Publiczna Szkoła Powszechna –Zerzeń „ . W roku następnym ma już 4 klasy i nowego nauczyciela –Wacława Wojtyszko .

17 Kwietnia 1932 na zebraniu gromadzkim wsi Zerzeń, Zbytki, Wólka   Zerzeńska , Borków i Kuligów podjęto decyzję o budowie nowego budynku szkoły . Do komitetu budowy weszli:

Kierownik szkoły L. Kałęcki, Wacław Wojtyszko , proboszcz ks Anastazy Chabowski , wójt gminy Paweł Gawryszewski, Roman Onyszko (dziedzic z Wólki) i kilku innych. Mieszkańcy opodatkowali się a proboszcz przekazał na budowę szkoły czynsz za wynajęcie Sali parafialnej na potrzeby szkoły. Budynek szkoły zaprojektował architekt, inżynier Bohdan Lewandowski ( dokumenty ocalały i znajdują się w szkole) . Pracę rozpoczęto 4 X 1934r a już 22 XII tegoż roku nastąpiło jej otwarcie. 9 I 1934r przeniesiono klasy I II i IV do nowego budynku.

W roku szkolnym 1937/38 szkoła była: Szkoła Powszechną II stopnia liczyła 6 oddziałów a uczęszczało do niej 2346 uczniów .

18 III 1940 budynek szkoły zajęły wojska niemieckie. Wacław Wojtyszko rozpoczął tajne nauczanie w prywatnych domach . W 1944 budynek uległ całkowitemu zniszczeniu, ale nauka rozpoczęła się w prywatnych domach.

W 1946r powstał nowy budynek szkoły, wzorowany na tym przedwojennym. Ale i ten wkrótce okazał się zbyt ciasny .

W 1957r rozpoczęto budowę nowej szkoły w ramach akcji „1000 szkół na Tysiąclecie Państwa Polskiego” . Znów swój wkład mieli także mieszkańcy . Kierownikiem nowej szkoły został L. Kałęcki .

W roku szkolnym 1960/61 w „109” uczyło 9 nauczycieli i wiedzę przekazywali 279 uczniom

Leonard Kałęcki kierował szkołą do roku 1963/64, do przejścia na emeryturę, ale w szkole pracował jeszcze rok. Następni kierownicy : J. Lewański, J. Gołąb , A. Ballue, B. Pośpiech, A. Jankowska, E. Pawelska .

• Uroczysta gala rozdania nagród dla laureatów konkursu plastycznego „Odpoczywaj na wsi”.
    • OGÓLNOPOLSKA AKCJA "SZKOŁA DO HYMNU"
    • zakamarki
    • Pasowanie na Świetliczaka 4.11.2019
    • WITAJCIE W NASZEJ  "BAJKOTECE" !