• KIEDY DO PEDAGOGA

zob. też  POMOC PSYCHOLOGICZNO PEDAGOGICZNA

zob. też  POMOC SOCJALNA

Podstawowe sfery działalności pedagoga szkolnego to:

1. Rozpoznawanie indywidualnych potrzeb uczniów.

2. Organizacja i prowadzenie różnych form pomocy psychologiczno-pedagogicznej, m.in.:

-współpraca z wychowawcami i innymi nauczycielami w zakresie indywidualizacji pracy z uczniami mającymi trudności w nauce lub sprawiającymi problemy wychowawcze,

- porady i konsultacje dla uczniów, rodziców.

3. Działalność profilaktyczna:

-współudział w opracowaniu rocznego Szkolnego Programu Wychowawczego i Profilaktycznego,

- organizowanie lub wdrażanie różnych programów profilaktycznych związanych z promocją zdrowego stylu życia, bezpieczeństwem dzieci i młodzieży, zapobieganiem uzależnieniom.

4.Współpraca z różnymi instytucjami społecznymi na rzecz ucznia takimi jak: Poradnia Psychologiczno-Pedagogiczna (kierowanie na badania, konsultacje w sprawach uczniów), OPS (organizowanie pomocy materialnej), Policja, Sąd Rodzinny i inne.

Na kłopoty pedagog

Z każdym problemem możesz się zwrócić do pedagoga szkolnego. Zawsze pamiętaj, że warto opowiedzieć komuś o swoich problemach, choćby, dlatego, że gdy problem znają dwie osoby, to każda z nich widzi go z innej perspektywy.

Każdy, kto zgłosi się do pedagoga – niezależnie od tego, z czym przyjdzie – nie pozostanie bez pomocy. Nie można zagwarantować, że każdą sprawę uda się załatwić, ale uczeń może być pewien, że dołoży on  wszelkich starań, by tak było. Bo pedagog szkolny jest życzliwym dorosłym, osobą, u której uczeń może szukać wsparcia, zrozumienia, porady. Jednym słowem, zajmuje się sprawami uczniów.

Jakimi? Zakres jest praktycznie nieograniczony!

• masz problemy z nauką
          • masz kłopoty z porozumieniem się z nauczycielami oraz rodzicami
          • czujesz, że jesteś samotny i nikt Cię nie rozumie
          • nie potrafisz nawiązać kontaktu z innymi
          • masz trudną sytuację materialną
          • chciałbyś pomóc innym, nie wiesz w jaki sposób
          • widzisz, że komuś dzieje się krzywda i nie wiesz jak zareagować
          • chcesz tak zwyczajnie porozmawiać, podzielić się swoimi sukcesami

Obowiązuje  przy tym tajemnica. Uczeń ma gwarancję, że to, o czym rozmawia z pedagogiem zostanie między pedagogiem a uczniem. Chyba, że dzieje się coś, co zagraża bezpieczeństwu, zdrowiu czy życiu ucznia (w grę wchodzą narkotyki, skłonności samobójcze, zastraszanie przez innych). W takich przypadkach pedagog musi natychmiast reagować i zachowanie dyskrecji nie jest możliwe.

Pedagog nie działa sam:  współpracuje z Dyrekcją szkoły, nauczycielami,  wychowawcami w szkole i w internacie,  rodzicami oraz innymi instytucjami: opieką społeczną, poradnią psychologiczno-pedagogiczną, psychoterapeutą i innymi specjalistami świadczącymi pomoc młodzieży i rodzicom.

Czekamy na Ciebie. Przyjdź.

ZAPRASZAMY DO WSPÓŁPRACY WAS DRODZY RODZICE - WSPÓLNIE BĘDZIEMY SZUKAĆ ROZWIĄZAŃ TRUDNYCH SYTUACJI WYCHOWAWCZYCH I WSPIERAĆ AKTYWNIE ŻYCIE WASZYCH DZIECI.

Pedagog szkolny:

Dorota Kania